Juniorky Young Angels skompletizovali zlatý júl klubu, tešia sa na extraligu

Publikované: 26.07.2020 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Young Angels U19 Košice, Majster SR 2020 v kategórii Juniorky U19 (Foto: Jäzva)

V košickej Angels aréne v nedeľu vyvrcholil mládežnícky super júl, ktorý ponúkol v jeho dievčenskej časti nevídanú dominanciu domáceho klubu.

Hráčky Young Angels Košice vyhrali vo všetkých šiestich mládežníckych kategóriách a juniorky k tomu pridali aj prvenstvo v prvej lige žien.

Striebro pre kolektívnejšie hrajúce Stredoslováčky

V úvodnom zápase záverečného dňa turnaja predviedli krásnu bitku o striebro hráčky Zvolena-Banskej Bystrice a Spišskej Novej Vsi. Po prvom polčase mali k striebru bližšie východniarky, ktoré viedli o sedem bodov. Po prestávke sa však prejavila v plnej nahote nedostatočná rotácia. Za všetko hovorí fakt, že trojica Emma Dulovičová, Kamila Jarošová a Lívia Pokrievková nastrieľala 42 zo 45 bodov tímu. Okrem nich zaznamenala jednu trojku Vladimíra Kačírová.

Predovšetkým v tretej štvrtine sa Spišiačkam absolútne nedarilo. V tejto fáze zápasu nezaznamenali ani jediný kôš z hry a tím od Hrona tak dokázal skóre otočiť a vytvoriť si aj krehký náskok, ktorý si podržal až do konca. „Pre nás to bol opačný zápas ako v sobotu. Proti Košiciam sme výsledok v druhom polčase stratili, teraz sme ho v ňom získali. V prvom rade už ale bolo cítiť, že išlo o tretí deň a sily dochádzali. Som rada, že sa baby otriasli zo sobotňajšej prehry a dokázali otočiť nepriaznivo sa vyvíjajúci zápas. Druhé miesto teší,“ skonštatovala trénerka víťazného celku Laura Van Dalen.

Za kľúč k víťazstvu označila zlepšenú obranu a chuť vyhrať zápas. „Celkovo môžeme byť spokojní. Mohli sme získať aj viac, ale výkony boli skvelé a nemáme preto dôvod na nejaké sklamanie.“

Silnú hrdosť na svoj tím však odprezentoval aj tréner zdolaného tímu Antonio Da Cruz.

„Toto naše družstvo tvoria kadetky doplnené o tri juniorky. Pred dvomi týždňami sme získali striebro, teraz bronz. Za tieto výkony môžeme byť my všetci a aj mesto Spišská Nová Ves, na toto družstvo hrdí. Ak by sme skončili druhí, tak by to bola čerešnička na torte, ale ťažko sa hrá, ak nemáte hráčky s patričnou výškou na pozíciách 4 a 5,“ poznamenal Da Cruz, podľa ktorého sa dá spomínaný hendikep vynahradiť iba dočasne. „Kompenzovali sme to energiou a bojovnosťou, ale za tri dni sa tieto atribúty vyčerpajú. Napriek tomu sme naozaj spokojní a tešíme sa z výsledkov, ktoré sme v Košiciach dosiahli. Hlavným cieľom bolo odohrať to bez zranení a to sa podarilo. Tento tím je mladý a má potenciál. Verím teda, že ak budeme poctivo pracovať, tak by sme mohli získať o rok ešte viac. Určite však musíme skúsiť dotiahnuť aj nejaké vyššie hráčky, pretože to tomuto tímu chýba.“

Anjelky potvrdili titul

Pred zápasom Trnava – Young Angels Košice už nejaký vážnejší náboj chýbal a domáce hráčky nastupovali do stretnutia s vedomím, že ich čaká majstrovská korunovácia. V úvode sa to možno prejavilo aj na ich prístupe, no postupom času ukazovali svoju silu a druhý polčas vyhrali presvedčivo 31:9. Do streleckej listiny sa postupne zapísalo všetkých dvanásť hráčok v modro-žltých dresoch.

„Sme majsterky a to je vždy úžasný pocit. Pripravovali sme sa na to celú sezónu a hoci prišla tá korona, stihli sme sa dostať do kondície a môžeme oslavovať,“ tešila sa po prebratí zlatej medaily MVP celého turnaja Barbora Bohušová. Prestížne ocenenie prijala s potešením, no vzhľadom na vyrovnanosť tímu Young Angels by ním počastovala ktorúkoľvek zo spoluhráčok. „Nečakala som to, pretože to mohli dať aj niektorým iným babám. Sme totiž ten najlepší tím a v hlavách sme stále mali aj kamarátku, ktorá bojuje v nemocnici s ťažkou chorobou. Veríme, že to zvládne a v budúcnosti sa budeme tešiť opäť aj s ňou.“

Košický klub skompletizoval ziskom juniorského titulu neuveriteľnú júlovú bilanciu – 7 turnajov, 7 zlatých medailí.

„Je to podľa mňa spôsobené hlavne kvalitou trénerov a podmienkami. Také sa z pohľadu mládeže hľadajú na Slovensku len veľmi ťažko,“ poznamenala kapitánka Kamila Plavnická.

Juniorky navyše získali okrem majstrovského titulu aj prvenstvo v prvej lige žien a vybojovali si tak miestenku do extraligy žien. „Nikomu sa to ešte nepodarilo a pred štartom sezóny sme na to veľmi nemysleli. Bojovali sme však a napokon nás nezastavila ani korona. Myslím si, že kvalita tímu je dostatočná aj pri mladom zložení tímu a my si na extraligu trúfame,“ pridala Plavnická.

Výsledky MS junioriek – nedeľa:

ZŠ Zvolen-ŠKP 08 B.Bystrica U19 – ŠKBD U19 Spišská Nová Ves 49:45 (16:19, 10:14, 12:1, 11:11)
Najlepšie strelkyne: Vargová 12, Holíková 9, Šimčíková 7 – Dulovičová 18, Jarošová 15, Pokrievková 9
MVP tímov: Zuzana Vargová (BB-ZV) – Lívia Pokrievková (SNV)

BK AŠK Slávia U19 Trnava – Young Angels U19 Košice 49:77 (23:28, 17:18, 6:13, 3:18)
Najlepšie strelkyne: Gavláková 17, Knippnerová 7, Scherhauferová 5 – Bohušová 11, Virasztóová 10, Kolesárová 8
MVP tímov: Saša Gavláková (TT) – Sofia Virasztóová (YA)

MVP turnaja: Barbora Bohušová (YA)

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.