Valencia zlanárila hviezdy, ešte predtým dala progresívnemu trénerovi kontrakt

Publikované: 26.07.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: valenciabasket.com

Jaume Ponsarnau, tréner Valencia Basket (ESP) (Foto: valenciabasket.com)

Oficiálna stránka Euroligy priniesla v uplynulej sezóne zaujímavú rubriku s názvom „Trends“, v ktorej dala priestor trénerom, aby v nej rozprávali o veciach, ktoré sú v dnešnom basketbale módne.

Ako prvý dostal slovo kouč tímu Valencia Basket Jaume Ponsarnau, ktorý sa vo svojom výklade zameral najmä na rýchlosť hry. „Moderný basketbal sa hrá veľmi rýchlo a ak máte na palubovke vysokých hráčov, môže to byť pre vás nevýhoda, pretože vysokí hráči majú vo všeobecnosti problémy s rýchlou hrou. Dnes sú na každej pozícii hráči, ktorí sú dynamickí a výbušní,“ uviedol Jaume Ponsarnau.

V prvom rade rýchlosť

„Toto je veľmi dôležité pri ofenzívnej hre, kde sa môžete vďaka prvému kroku dostať do lepšej pozície. To isté však platí aj na opačnom konci palubovky, pretože nikto nechce v defenzíve stratiť prvý krok. V modernom basketbale sa dá dostať do výhody rôznymi spôsobmi. Tri sú však kľúčové: technika, sila a rýchlosť. Hráči musia mať všetky tieto tri vlastnosti, no musia byť predovšetkým rýchli. Rýchlosť basketbalu za posledné roky výrazne narástla.“

Jaume Ponsarnau nie je len výborný teoretik. Svoje basketbalové myšlienky dokáže pretaviť aj do praxe, čo už mnohokrát dokázal. V sezóne 2018/19 triumfoval s Valenciou v Eurocupe a vďaka tomu si zaistil miestenku v Eurolige. V nej odkoučoval 28 stretnutí, v ktorých zaznamenal bilanciu 12 výhier – 16 prehier. Ak by sezóna pokračovala ďalej, španielsky klub by celkom určite bojoval o postup do play-off, keďže siedme Chimki malo len o jednu výhru viac.

Pandémia Covid-19 však paralyzovala európsky pohár číslo jeden. Vedenie klubu Valencia Basket ale začalo konať už v marci, keď predĺžilo kontrakt s najväčšou hviezdou tímu Dejanom Dubljevičom. Nasledujúce tri mesiace boli pokojné, lenže v júli sa Valencia rozbehla a začala s predlžovaním zmlúv. Ako prvý prišiel na rad tréner Jaume Ponsarnau, po ňom jeho zverenci Mike Tobey, Fernando San Emeterio, Sam Van Rossom a Louis Labeyrie.

Štyri ďalšie hviezdy

Spolu s nimi budú hrať vo Valencii štyri hviezdy, ktoré o svojich basketbalových kvalitách už presvedčili. Ako prvý prišiel strelec Klemen Prepelič, po ňom power forward Derrick Williams, potom sa k nim pridal aj islandský rozohrávač Martin Hermannsson a na záver srbský krídelník Nikola Kalinič, ktorý k presnej streľbe pridáva aj vynikajúcu defenzívnu činnosť. S týmto kvartetom bude Valencia jednoznačne útočiť na play-off.

„Aj minulý rok sme si na papier napísali hráčov, ktorých by sme chceli získať, no vtedy sa nám to nepodarilo. Teraz sme priviedli hráčov, ktorí boli hneď na začiatku toho zoznamu. Všetci boli pre nás prvými voľbami. Veci, ktoré sa udiali v klube, nám umožnili prístup k takýmto hráčom. Nemám však na mysli ekonomické veci,“ vyhlásil Jaume Ponsarnau v nedávnom rozhovore pre Las Provincias.

Čo tým konkrétne myslel? „Po športovej stránke sme si dokázali v Eurolige vybudovať dobrý imidž. Ak sa nato spýtate hráčov, tak to potvrdia. Páči sa im, aké výkony sme predvádzali a navyše je tu skvelá atmosféra na domácich zápasoch. Zároveň náš klub dokázal, že aj v časoch najväčšej krízy si dokáže plniť záväzky. Všetky tieto veci nám zlepšili pozíciu na prestupovom trhu,“ skonštatoval kouč španielskeho tímu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.