Tridsaťpäťročný LeBron ako MVP? Jasná voľba, tvrdí Magic Johnson

Publikované: 24.07.2020 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda

LeBron James (23), LA Lakers (NBA, USA) (Foto: ig kingjames)

Štvormesačné čakanie sa skončilo. Zámorská NBA včera rozbehla kolotoč prípravných zápasov pred augustovým reštartom prerušenej sezóny, ktorá sa dohrá v rezorte Disney World na Floride.

Ligoví šéfovia tento týždeň oznámili, že zvyšné zápasy sa už nebudú počítať do hodnotenia pre určenie majiteľov individuálnych ocenení.

Najprestížnejšia a najviac hodnotená je samozrejme cena MVP (Most Valuable Player) – najužitočnejší hráč. Hoci sa tento rok spomínajú aj mená ako James Harden, Anthony Davis či Luka Dončič, je takmer isté, že MVP 2019/20 bude jeden z dvojice Janis Antetokounmpo – LeBron James.

V mikrosúboji o cennú trofej sa stretnú najlepší hráči oboch konferencií, medzi ktorými je vekový rozdiel jednej dekády.

Grécky rodák Antetokounmpo, ktorý sa stal MVP aj vlani, doviedol Milwaukke Bucks v marci, keď sezónu prerušila pandémia koronavírusu, k bilancii 53–12 a k priebežnému prvému miestu v ligovej tabuľke.

Západná konferencia je už roky kvalitnejšia ako druhá polovica súťaže z východného pobrežia USA. Aj preto viacerí experti tvrdia, že James mal v tomto smere sťaženú úlohu.

Napriek väčšej konkurencii dosiahli Los Angeles Lakers pod vedením Jamesa skóre 49–14 a prvé miesto v konferenčnom poradí.

Neveľký rozdiel v štatistikách

Ak by sme sa pozreli na individuálne štatistiky, o niečo lepšie je na tom Antetokounmpo. V doterajšom priebehu dosiahol priemery 29,6 bodu, 13,7 doskoku a 5,8 asistencie na zápas.

Už 35-ročný James, ktorý má v zbierke štyri ocenenia MVP (2009, 2010, 2012, 2013), sa prezentoval štatistikami 25,7 bodu, 7,9 doskoku a 10,6 asistencie na zápas.

LeBron je definitívne MVP tejto sezóny. Má priemery na úrovni triple-double. Predvádza skvelú obranu a v basketbale momentálne nie je lepší líder,“ tvrdí legenda losangeleského klubu Earvin „Magic“ Johnson.

Bývalý skvelý rozohrávač neskrýva, že je veľkým fanúšikom Jamesa. V polovici sezóny sa vyjadril, že trojnásobný šampión NBA je v súčasnosti najuniverzálnejším hráčom v lige.

„Nie je lepší hráč, ktorý by dominoval vo väčšom počte herných ukazovateľov. Moja voľba je jasná – LeBron je top univerzál na svete. Môžme sa cítiť požehnaní tým, že žijeme v tejto dobe a môžeme ho sledovať pri hre,“ dodáva Johnson.

Jamesa by za MVP vybral aj hviezdny rozohrávač Portlandu Damian Lillard.

"Žiadny disrešpekt, ale západ má väčšiu kvalitu ako východ a Lakers s LeBronom sú na prvom mieste. Hrajú konzistentne, bez väčších výpadkov.

LeBron je neuveriteľný. Najmä keď si uvedomíte, že toto je jeho 17. sezóna. Je na neho vyvíjaný tlak, pretože očakávania v Los Angeles sú obrovské. Zvláda to s bravúrou," žasne Lillard.

James sa doteraz do konverzácií ohľadne MVP nezapájal, keď neustále zvýrazňoval prioritu tímového úspechu. To sa však tento týždeň zmenilo.

"Ukazujem, čo ho som schopný. Po príchode do Los Angeles som počúval, že určité veci dokážem robiť len na východe a na západe sa mi to nepodarí.

Nezaujímajú ma takéto špekuláciei. Teší ma nielen prvé miesto v konferenčnej tabuľke, ale najmä spôsob a štýl, akým hráme. Výsledky a spokojnosť fanúšikov hovoria sami za seba," tvrdí James.

Janis: Predovšetkým chcem titul

V boji o trofej MVP však nie je favoritom. Webová stránka Basketball Reference porovnala štatistiky a na základe modelu, ktorý berie do úvahy predchádzajúce výsledky ankety, zostavila rebríček pravdepodobnosti.

Antetokounmpo má 50-percentnú šancu na výhru, James 17, nasledujú Harden, Davis, Dončič a ďalší.

MVP 2020 - šance

Grécky rodák tento týždeň vyhlásil, že prioritou je pre neho priviesť titul do Milwaukee.

Je to niečo, čo sa nám nepodarilo od roku 1971. Čaká na to klub, fanúšikovia i my hráči. Individuálne ocenenia sú pekné a potešia, ale môj cieľ je jasný,“ uviedol 25-ročný krídelník.

Počas korona pauzy šokoval fanúšikov vyhlásením, že počas prerušenej sezóny nemá prístup do telocvične. Neskôr upresnil, že išlo o žart.

„Každý, kto ma pozná vie, že by to nebolo možné. Bez basketbalu by som neprežil ani jeden deň. Počas pauzy som pracoval na svojej hre, najmä na individuálnych zručnostiach. Verím, že ich využijem k naplneniu nášho spoločného cieľa,“ dodal.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.