Kováčikovci riešia basketbal deň čo deň. Hlava rodiny zvažuje koniec, junior by rád nasledoval sestru

Publikované: 23.07.2020 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Nikola (manažérka), Viera (asistnetka) a Peter Kováčikovci (tréner), ŠBK Junior U15 Levice (Foto: Jäzva)

Finálové turnaje majstrovstiev Slovenska ponúkli hneď dve zaujímavé spojenia jedinečných basketbalových rodín. V prípade Jendrichovských sa predstavili v trénerských rolách rodičia Daniel a Hana, na palubovke sa preháňali ich deti Michaela (Young Angels) a Lukáš (RIM Basket). Ešte intenzívnešie spojenie sa však podarilo Kováčikovcom.

V rámci jediného družstva levických starších žiakov figurovali hlavný tréner Peter Kováčik, jeho asistentky Viera a Nikola (mama a dcéra), ako aj rozohrávač Peter mladší, ktorého vyhlásili po zisku piateho miesta za najužitočnejšieho hráča tímu z Tekova.

Rodinná podpora zo striedačky

Som rád, že sme sa tu zišli takto spolu a pre mňa osobne to bola veľká podpora,“ vyjadril sa na margo rodinnej tímovej stretávky talentovaný basketbalista. „Ak máte rodičov na striedačke, tak je to spravidla prísnejšie, ale snažia sa mi pomôcť. Teraz to bolo obzvláštnené tým, že tu bola aj sestra. Zaujala rolu manažérky. Všetci traja ma podporujú, ale aj upozorňujú na chyby. Vytýkali mi napríklad zbytočné fauly a podobne.

Peter i Viera Kováčikovci predstavujú z pohľadu slovenského basketbalu pojmy. Bývalý reprezentačný tréner žien i strieborná medailistka z majstrovstiev Európy z roku 1997 (ešte pod dievčenským menom Lomjanská) odovzdali talent do génov aj svojim deťom. Nikola hráva basketbal za americkú univerzitu v Georgetowne, Peťo je lídrom starších žiakov Levíc.

Niki nechcela hrať basketbal vôbec a my sme ju nenútili. Venovala sa tenisu a iným športom ako tanec či športová gymnastika. Neviem, čo sa potom stalo, ale zrazu chcela hrať basketbal. U Peťa to bolo jasné okamžite. Od malička bol na všetkých našich zápasoch a u neho to bola prvá voľba,“ prezrádza Viera Kováčiková.

Amerika láka

Nicola si vďaka basketbalu splnila svoj sen o objavovaní Ameriky a veľmi nádejne to vyzerá aj s basketbalovým progresom Petra mladšieho.

Peter Kováčik tréner a Peter Kováčik (1) hráč, ŠBK Junior U15 Levice (Foto: Jäzva)

Rád by som napodobnil sestru a odišiel do Ameriky. S Nikou o tom hovoríme, vraví mi, ako to tam funguje a podobne,“ vraví Peťo a otec mu v tomto úsilí drží palce: „Basketbal ho veľmi baví a zdá sa, že by to niekam dotiahnuť mohol. Nechávame mu basketbalovú voľnosť. Mal už nejaké ponuky odísť do Španielska či Prahy. Budeme radi, ak sa mu to podarí aspoň tak, ako Niki. Do ničoho ho však netlačíme a podstatné je, že zatiaľ stíha kombinovať šport so školou. Tá je totiž dôležitá.

Rovnaký názor má aj Viera Kováčiková. Ako každá matka, aj ona sa pochopiteľne trochu desí z predstavy, že sa bude musieť rozlúčiť aj s ďalšími dieťaťom. „Nie som z toho nadšená, ale ak by sa mu to podarilo, tak by to bola cenná vec. Na to má však ešte čas, teraz bude totiž iba prvákom na strednej škole.

Cenné spoločné chvíle

Pri predstave na odlúčenie je o to cennejšie súčasné obdobie, ktoré – paradoxne aj vďaka korone – spojilo rodinu. „Toto obdobie si užívame. Niki je konečne doma a to sú pre nás cenné chvíle. V Košiciach sme bohužiaľ nemali čas na nejakú spoločnú večeru, ale prídeme domov a babka nám určite navarí niečo výborné,“ usmieva sa hlava rodiny.

Kováčikovci totiž dobre vedia, že nepotrvá dlho a Nikola naberie opäť smer USA. „Odísť by som mala koncom augusta,“ prezrádza Nikola, ktorá však v tejto chvíli nevie, ako to bude vzhľadom na pretrvávajúce pandemické problémy v Spojených štátoch vyzerať. „Uvidíme, ako to bude. Niečo máme mať online, niečo osobne. Každý má nejaké obavy, ale budem si na seba dávať pozor. V tomto smere som aj rada, že tam budem sama a neohrozím svojich najbližších.

Určite máme obavy, ale Niki bude v podstate stále na univerzite a mali by tam mať zodpovedné opatrenia,“ reaguje v súvislosti s desaťtisícovými prírastkami nakazených Viera Kováčiková.

Basketbal ako téma číslo 1

Nateraz si však Kováčikovci užívajú domácu pohodu a nekonečné debaty o basketbale. „O basketbale veľa hovoríme, veľa ho pozeráme a myslím si, že je to na našich deckách vidieť. Nie je dňa, aby sme neriešili niečo basketbalové,“ usmieva sa Peter Kováčik st., ktorého dopĺňa manželka Viera: „Zvykli sme si. Klamala by som, ak by som povedala, že sa nebavíme o basketbale. Je to však čoraz ťažšie, pretože teraz má už iné názory aj dcéra.

Tá s úsmevom súhlasí: „Ja sa o basketbale doma zhováram len veľmi nerada. Keď s tým teda začnú rodičia, tak im do toho zasahujem a mením témy,“ reaguje Nikola, ktorá je však v každom prípade rada za možnosť vyrastať v takomto basketbalovom prostredí. „Ja by som to nevymenila za nič na svete. Som vďačná za to, že s nimi môžem tráviť takéto basketbalové chvíle ako bol turnaj v Košiciach. Rovnako tak ma teší aj napredovanie Peťka. Ak sa mu raz podarí dostať do USA, tak mu pomôžem, ako to len pôjde.

Počas niekoľkých dní strávených spoločne v metropole východu platilo jedno hlavné pravidlo: „Tatino je hlava rodiny a všetky účty teda platí on,“ rozosmiala sa Nika.

Skončil s veľkým basketbalom?

Kováčikovci si spoločný trip užívali o to viac, že mohol byť v takejto podobe posledný. Skúsený tréner nám totiž prezradil, že finálový turnaj starších žiakov bol možno jeho labuťou piesňou.

Už mám toho veľmi veľa. Starostujem a pred sebou mám ešte dva a pol roka volebného obdobia. Chcem sa tomu venovať zodpovedne a popritom individuálne vypomôžem Niki, Peťovi, alebo niekomu, kto prejaví úprimný záujem,“ načrtol svoje plány Peter Kováčik, ktorý pomohol pri basketbalovom raste desiatkami chlapcov i dievčat. „Trénoval som takmer každého a na tom vidím, že som už starý. Poznám každého, kto príde do haly. Chlapci či dievčatá – dobrý basketbalový tréning je iba jeden.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia