Postrach súperových pivotov? Zelizňák zmohutnel, chce viac času na palubovke

Publikované: 20.07.2020 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: jsugamecocksports.com, TASR

Maroš Zelizňák (3), Jacksonville State Gamecocks (NCAA, USA) (Foto: jsugamecocksports.com)

Súčasťou prípravného kempu seniorskej reprezentácie, ktorá tento týždeň vystriedala Bratislavu za Piešťany, je aj Maroš Zelizňák.

Talentovaný pivot hral ešte vlani za dvadsiatku, ktorá na ME B-kategórie obsadila pätnáste miesto. Mužstvo Ivana Kurillu dosiahlo na turnaji v Portugalsku bilanciu tri víťazstvá a štyri prehry.

20 kg plus

Pozvánka na akciu národného tímu ho potešila aj z toho dôvodu, že možností na spoločný tréning a hru 5 na 5 je v súčasnej situácii veľmi málo.

V týchto časoch je každá príležitosť na spoločné trénovanie vzácna. Padlo mi to vhod a som veľmi rád, že tu môžem byť,“ vraví Zelizňák.

V uplynulej sezóne, ktorú aj v jeho prípade uťala pandémia, pôsobil ako druhoročiak na univerzite Jacksonville State. V drese Gamecocks stihol odohrať 28 stretnutí (spolu 60 bodov a 66 doskokov).

Sezóna bola dobrá, ale z môjho pohľadu ju ovplyvnili zdravotné problémy, ktoré som mal na začiatku. Potom sa to so mnou ťahalo po zbytok ročníka. Napriek tomu hodnotím druhý rok za morom pozitívne,“ vysvetťuje.

Ak by ste ho videli vlani pred šampionátom dvadsiatok a teraz, rozdiel by vám neušiel. Zelizňák nabral svaly, zmohutnel – 211 cm a 120 kg budí rešpekt.

„Za dva roky, čo som v Amerike, sa mi podarilo pribrať dvadsať kilogramov. Cítim, že moje telo je pevnejšie a že som nabral na sile. Progres vidím v podkošovej hre, zlepšil som si aj výskok,“ pochvaľuje si.

Maroš Zelizňák, reprezentant SR (Foto: TASR)

Čaká ho tretia sezóna v zámorí

Aj on tvrdí, že Američania koronu podcenili a nariadenia ako-tak dodržiavajú až teraz. Návrat do USA, ktorý mal naplánovaný na august, sa zrejme posunie.

"Na Slovensko som sa vrátil na začiatku júna. Američania si vtedy z korony nerobili veľkú hlavu. Žiadne rúška, žiadne rozostupy. Teraz si vstúpili do svedomia a snažia sa dodržiavať nariadenia.

Pôvodne som sa mal vrátiť späť na začiatku augusta, ale to sa zrejme posunie. Či mám strach z návratu? Možno trochu, ale verím sa situácia v USA zlepší a všetko bude v poriadku," želá si.

Ako „juniora“ ho čaká tretia sezóna v NCAA. Odchovanec pražskej Get Better Academy (GBA), ktorej šéfuje Slovák Julian Beťko, si predovšetkým želá pevné zdravie.

Verím, že sa mi budú vyhýbať zranenia. Len keď budem v plnej sile, môžem naplno ukázať, čo viem. Rád by som si vybojoval väčšiu minutáž na palubovke a pomohol tímu k víťazstvám,“ vra­ví.

V Košiciach trénoval individuálne, pred časom strávil dva týždne v GBA. Na sezónu chce byť čo najlepšie pripravený.

"V Košiciach som chodil trikrát týždenne do posilňovne, makal som individuálne. Po dvoch týždňoch v Prahe ma už čakal reprezentačný kemp.

Je super, že basketbal je späť a môžeme opäť trénovať. Verím, že veci sa budú už len zlepšovať," želá si mohutný center.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.