Najemotívnejší titul Anjelok. Trofej MVP a medaila mieria na onkológiu

Publikované: 19.07.2020 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Young Angels U15 Košice, Majster SR 2020 v kategórii Staršie žiačky U15 (Foto: Jäzva)

Finálové turnaje mládežníckej sezóny v košickej Angels aréne ponúkli desiatky krásnych a mnohokrát aj dramatických zápasov. Jednoznačný emotívny vrchol super júla sa však odohral v nedeľu popoludní.

Staršie žiačky tímu Young Angels Košice nastupovali na všetky zápasy turnaja v tričkách s číslom 33 a menovkou „Plačko“. Tento jasný odkaz patril spoluhráčke Viktórii Krajňákovej, ktorá zvádza životný boj na oddelení košickej onkológie.

Neľahký osud kamarátky spojil mladé Anjelky ako lepidlo a vo finále bojovali tak, ako to žiadajú od „Plačka“. V súboji proti súperkám, ktoré nikdy predtým nezdolali, prehrávali trinásť sekúnd pred koncom predĺženia 54:55 a loptu malo družstvo CBK. Potom však prišiel moment, ktorý pridal na konto Young Angels šiesty titul v šiestej kategórii. Ema Szmereková získala loptu a rútiac sa do brejku si vypýtala nešportový faul Terezy Daňkovej. Následne premenila oba trestné hody a odštartovala tak emotívne oslavy.

„Neskutočné!“ odfúkol si tréner Young Angels Tomáš Drankaľuk. Viac ako radosť bolo z neho cítiť obrovské vyčerpanie. Sám sa totiž trápi so zdravotnými problémami. „Všetka tá nervozita teraz opadla a som neskutočne šťastný. Bola to veľmi náročná sezóna a ďakujeme za tento turnaj. Bez toho by to bol stratený rok a dievčatá už boli počas korony unudené. Po semifinále som bol veľmi sklamaný, pretože sme ukázali kostrbatú hru. Vo finále však do toho dievčatá vložili kusisko srdca. Úprimne však priznávam, že sme mali aj šťastie, pretože súperky nedali v závere tuším šesť trestných hodov. Tak ako sme vyhrali, mohli sme aj prehrať a teraz by sme smútili. Šťastie si však sadlo na našu stranu a sme teda spokojní.“

Samotné hráčky Young Angels už pomaly strácali nádej na dobrý koniec. Rozhodnúť mohli už v závere štvrtej štvrtiny, no Antónia Repková nepremenila za stavu 50:50 ani jeden z dvoch trestných hodov. V predĺžení potom prežili Anjelky klinickú smrť.

„Je to niečo neskutočné a sama neverím tomu, že sme to zvládli. Často sme s nimi hrali vyrovnané zápasy, ale nie a nie vyhrať. Je krásne, že sme to dokázali práve teraz, v tom najdôležitejšom stretnutí. Veľmi sme potom túžili, tvrdo sme trénovali a hlavne sme bojovali za našu spoluhráčku, ktorá bojuje v nemocnici. Tento turnaj sme vyhrali pre ňu a toto sme chceli dosiahnuť najviac,“ zdôraznila najužitočnejšia hráčka celého turnaja Aneta Vrábľová. Trofej získanú za titul MVP odovzdá práve chorej spoluhráčke. „Akonáhle za ňou budeme môcť ísť, tak ju navštívime a určite jej venujem aj moju cenu MVP.“

Vôľa bojovať za kamarátku bola podľa Drankaľuka unikátnou esenciou celého turnajového vystúpenia Young Angels.

Bol to silný motív, ale také veci niekedy zväzujú ruky. Samozrejme, že sme išli bojovať za „Plačka“, ale na ihrisku sme na to museli zabudnúť a sústrediť sa na svoj výkon. Hneď teraz však idem volať jej mamke a ak to bude možné, tak jej odnesieme do nemocnice cenu i medailu,“ uviedol tréner Young Angels so slzami na krajíčku. Z pohľadu osláv dáva svojim zverenkám voľnú ruku. „Neviem ako budú oslavovať baby, ale ja idem domov do postele. Momentálne som hotový a potrebujem si vydýchnuť.“

Určite dáme poriadnu žúrku a oslávime to, čo sme tu teraz dosiahli,“ zareagovala rozradostnená Vrábľová.

Zatiaľ čo sa novopečené majsterky radovali, zavládol na strane CBK silný smútok. Zverenky trénerky Vladimíry Daňkovej kráčali sezónou bez jedinej prehry. Od majstrovského titulu ich napokon delilo málo, máličko. Bližšie k titulu už ani byť nemohli.

Chýbalo päť sekúnd a všetko sme mali vo svojich rukách. Napokon nás zabili šestky. Ak by sme premenili aspoň dve, tak sme teraz majsterky. Takto sme prehrali o jediný bodík,“ povzdychla si najužitočnejšia hráčka CBK Laura Mrázová.

Prvú prehru s Young Angels pripísala obrovskej bojovnosti súperiek, ale aj dlhej pauzy, ktorá dostala družstvo z tréningového a herného rytmu.

Pred koronou sme mali výbornú formu. Snažili sme sa do toho vrátiť späť, ale už to nevyšlo. Musíme sa poučiť, že sa hrá do poslednej sekundy a na každý jeden kôš. Young Angels gratulujem. Zaslúžili si to, pretože bojovali až do konca,“ dodala Mrázová.

M-SR Staršie žiačky:

O bronz:

BAM Poprad – BK AŠK Slávia Trnava 33:68 (3:19, 15:14, 11:13, 4:22)
Najlepšie strelkyne: Taušová 9, Húsková 7, Mertová 6 – Majerová 19, Valová 16, Školková 9

Finále:

CBK Minibuseuropa Košice – Young Angels Košice 55:56 pp (16:16, 9:15, 11:6, 14:13 – 5:6)
Najlepšie strelkyne: Škvareková 14, Nigutová 10, Maliarová 9 – Jakabová 20, Vrábľová a Szmereková po 11
MVP tímov: Laura Mrázová (CBK) – Viktória Jakabová (Young Angels)

MVP turnaja: Aneta Vrábľová (Young Angels)

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.