V španielskej lige debutoval ako 15-ročný, výnimočný rozohrávač bude hrať za Real Madrid

Publikované: 19.07.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: realmadrid.com

Carlos Alocen (Foto: realmadrid.com)

Zástupcovia euroligových klubov majú radi skúsenosti. Tie sú totiž nesmierne dôležité v boji o celkové prvenstvo. Vedia to aj v Reale Madrid, za ktorý hrajú napríklad Felipe Reyes (40), Jaycee Carroll (37) či Rudy Fernandez (35). V uplynulej sezóne sa však na ihrisko začal dostávať aj mladučký Usman Garuba (ročník narodenia 2002) a v novej sezóne k nemu pribudne ďalší tínedžer.

Reč je o 19-ročnom rozohrávačovi Carlosovi Alocenovi. Ten sa stal hráčom Realu Madrid už minulé leto, avšak kráľovský klub ho nechal v Zaragoze na hosťovaní do konca sezóny 2019/20. „Som nesmierne šťastný, že patrím do Realu Madrid a dúfam, že táto nová etapa sa mi vydarí. Výzvu, ktorú mám pred sebou, musím brať krok za krokom. Dostal som sa do klubu, ktorý chce neustále víťaziť a ja mu chcem pomôcť k tomu, aby bol aj naďalej úspešný,“ povedal Carlos Alocen v rozhovore pre klubovú televíziu.

Najlepší mladý hráč ACB

Ponechať talentovaného tvorcu hry na hosťovaní bol zo strany Realu vydarený krok, keďže Alocen získal dostatočnú minutáž a navyše sa stal najlepším mladým hráčom ACB ligy. A to už druhý rok po sebe. „Bude to pre mňa veľká zmena. Celý môj doterajší život som strávil v Zaragoze, ale veľmi som sa chcel presunúť do Madridu. Neviem sa dočkať toho, čo tu na mňa čaká. Stačí krátka chvíľa a okamžite si uvedomíte, že ste v jednom z najlepších klubov na svete, ak nie v najlepšom. Toto je najvyššia úroveň a som nesmierne rád, že budem nosiť dres Realu Madrid,“ poznamenal 194 cm vysoký basketbalista.

Čím obohatí hru Realu Madrid? „Každý rozohrávač má svoj vlastný štýl. Ja sa snažím byť neustále v pohybe a zapájať do hry celý tím, takže spôsob hry Realu Madrid by mi mal vyhovovať. Rád robím vniky pod kôš, pretože po nich viem pripraviť streleckú šancu pre spoluhráčov. Okrem toho sa kontinuálne snažím zlepšovať v streľbe za tri body,“ prezradil rodák zo Zaragozy.

Na pôsobenie v kráľovskom klube sa veľmi teší, pretože bude môcť pracovať pod vedením trénera Pabla Lasa, dvojnásobného európskeho šampióna (2015, 2018). „Real Madrid sledujem už od detstva a ešte väčšiu pozornosť som muz začal venovať po príchode trénera Lasa. Pod jeho vedením získalo mužstvo veľa cenných trofejí a zato si zaslúži obdiv. Tiež bol rozohrávač, a preto sa veľmi teším, že s ním budem spolupracovať a učiť sa od neho. Myslím si, že mi môže veľmi pomôcť,“ vraví šikovný mladík.

Mnohým sa to nepodarí nikdy

Mnohí basketbalisti pracujú dlhé roky, aby sa dostali do Madridu. Niektorým sa to nepodarí nikdy. Carlos Alocen dostane svoju šancu už ako 19-ročný. Aj to svedčí o jeho kvalitách. „Myslím si, že po dvoch dobrých sezónach v Zaragoze nastal správny čas. Veľa som sa učil, trénoval a celkovo sa mi darilo, či už po individuálnej alebo tímovej stránke. Som presvedčený o tom, že som v najlepšej forme a to je veľmi povzbudzujúce. Dúfam, že sa mi tu podarí dosiahnuť veľa úspechov,“ vraví Alocen, ktorý prišiel na svet 30. decembra 2000. V tom čase už jeho budúci spoluhráč Felipe Reyes behal po euroligových palubovkách v drese Estudiantes.

Carlos Alocen je v dejinách španielskej ACB ligy tretí najmladší debutant. V akcii sa predstavil premiérovo 30. októbra 2016, keď mal 15 rokov a 10 mesiacov. Skôr to stihli už len Angel Rebolo a Ricky Rubio. „Mal som 15 rokov a bol som veľmi nervózny. Ako keby toho nebolo málo, hrali sme na pôde Realu Madrid. V hale bolo veľa ľudí, ktorí ma sledovali pri hre. Pre 15-ročného chlapca to bola obrovská vec. Nervozita ma však veľmi rýchlo prešla, na ten deň nezabudnem. To, že budem v tejto hale teraz doma, je ozaj zvláštna zhoda okolností,“ dodal Carlos Alocen.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 05.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 08.05.2021 SVT SVT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%