Tabak žiaril v poľskej lige, teraz je zvedavý na mladých Slovákov

Publikované: 18.07.2020 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: TASR

Žan Tabak (Foto: TASR)

Ešte pred dvoma mesiacmi by to bola utópia – zorganizovať kemp za účasti takmer dvadsiatich hráčov.

Pružná reakcia zo strany Slovenskej basketbalovej asociácie, ktorá rýchlo zareagovala na uvoľnenie pandemických opatrení, dovolila, aby sa letné sústredenie stalo skutočnosťou.

Tréner Žan Tabak si so svojimi asistentmi zavolal do hlavného mesta osemnásť hráčov. Štvorica Bachan, Doležaj, Bojanovský, Čekovský poslala ospravedlnenku.

"Sme radi, že tu môžeme byť. Návrat k akémukoľvek športu po piatich mesiacoch je pre nás dobrý. Je to niečo ako prvý krok. Ľudia uvidia hráčov v akcii naživo v telocvični a nie len v televízii.

Z mojej strany a zo strany všetkých týchto chalanov je skvelé, že si opäť po piatich mesiacoch môžeme robiť svoju prácu. Hráči sa na kemp tešili," vravel pred prvým tréningom kouč Tabak.

Ak by nebola korona, naša reprezentácia mala v lete absolvovať zápasy na turnajoch na Taiwane a v Portugalsku. Tie mali byť prípravou na pokračujúcu predkvalifikáciu MS 2023, ktorú Slováci odštartovali vo februári.

Najskôr zdolali Luxembursko a potom padli na Islande. Ďalšie zápasy ich čakajú v novembri – najskôr doma proti Kosovu (26/11) a potom v Luxembursku (29/11). Tabak až tak ďaleko nemyslí.

Žijeme v čase, keď môžem rozprávať len o tom, čo bude zajtra. Nikto nevie, čo bude za dva či tri mesiace. Či sa bude hrať liga alebo medzištátne zápasy. Uvidíme, ako sa vyvinie situácia,“ naznačil Chorvát.

Tréner roka v silnej poľskej lige

Viacerí hráči počas leta zmenili pôsobisko. Abrhám šiel do Levíc, Musil sa vrátil do Interu, Rožánek posilnil Lučenec a Merešš zamieril do Pardubíc.

Najviac, samozrejme, zaujal prestup Vladimíra Brodzianskeho, ktorý vymenil Obradoiro za Badalonu.

"Hráči striedajú kluby, to je normálne. Situácie, že basketbalista zostane v klube štyri, päť sezón či celú kariéru sú zriedkavé. Pre nás by nastal problém, ak by niektorý z našich kľúčových hráčov prestúpil do úplne špičkového klubu.

Nevedeli by sme, či bude pravidelne hrávať, aká bude jeho pozícia v tíme a podobne. Väčšina z týchto hráčov je z domácej súťaže. Ak menia kluby tam, nevidím to ako prekážku," vyjadril sa kouč SR.

Pozvánku dostali aj tínedžeri Hronský, Malovec či Pavelka, Tabak je zvedavý aj na Páleníka, Zelizňáka či Volárika.

"Nielen mladíci, všetci títo hráči patria medzi tých, s ktorými počítame do budúcnosti. V momentálnej situácii sme sa zišli v takomto zložení.

Niektorí nemohli prísť, je náročné sa zísť v plnom zložení, najmä v týchto časoch. Chcem vidieť mladíkov v akcii, ako budú reagovať na prvky seniorského basketbalu," vysvetlil Tabak.

Vlani nastúpil do funkcie trénera klubu Stelmet Enea BC Zielona Góra a poľská liga mu sadla. S tímom vyhral základnú časť a Góru vyhlásili za ligového šampióna.

V kvalitnej VTB lige doviedol tím k šiestemu miestu.

"Vybojovali sme bilanciu 19–3, čo bol jeden z najlepších výsledkov v klubovej histórii. S klubom mám zmluvu aj na ďalšiu sezónu.

Ak sa nestane nič nečakané, pretože v korona časoch nemôžete nič tvrdiť naisto, budem v Góre pokračovať," dodal Tabak, ktorého poľskí novinári v celonárodnom hlasovaní zvolili za top trénera nedokončenej sezóny.

Kto prišiel do kempu

hráči: David Abrhám, Šimon Krajčovič, Viktor Juríček, Samuel Volárik (všetci Patrioti Levice), Michael Fusek, Richard Körner, Timotej Malovec, Jaroslav Musil (všetci Inter Bratislava), Róbert Rožánek (BKM Lučenec), Jakub Merešš (BK JIP Pardubice/ČR), Vladimír Brodziansky (Joventut Badalona/Šp.), Matúš Hronský (Wasatch Academy/USA), Tomáš Pavelka (Valencia Basket/Šp.), Juraj Páleník (NH Ostrava/ČR), Maroš Zelizňák (Jacksonville State University/USA), Mário Ihring, Andre Jones, Oliver Tot (bez klubovej príslušnosti)
realizačný tím: Žan Tabak – hlavný tréner, Michal Madzin – asistent trénera, Alberto Blanco Vila – asistent trénera, Jakub Chudý – kondičný tréner, Juraj Sluka – fyzioterapeut, Richard Demovič – lekár, Miroslav Páleník – vedúci družstva

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 05.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 08.05.2021 SVT SVT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%