Semifinále šampionátu s očakávaným obsadením, favoriti napli svaly

Publikované: 17.07.2020 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

inter rim basket u15 starsi ziaci (Foto: Jäzva)

Štvrťfinálové zápasy finálového turnaja majstrovstiev Slovenska starších žiakov nepriniesli žiadnu senzáciu a medzi kvarteto najlepších sa dostali najvyššie nasadené tímy.

Strelecké hody Interu

Úvodný piatkový zápas medzi Interom a RIM Basket mal veľmi jednoznačný priebeh. Chlapci z Bratislavy odštartovali svoje účinkovanie na turnaji sériou 17:0 a dielo košickej skazy vygradovali v druhej štvrtine, v ktorej nastrieľali 41 bodov. Hráči v žlto-čiernych dresoch sa bavili basketbalom a do streleckej listiny sa zapísalo všetkých dvanásť hráčov výberu trénera Romana Ivana.

„V úvode sme sa potrebovali trochu rozstrieľať, ale potom to už išlo celkom dobre. A to si ešte myslím, že sme toho pozahadzovali celkom dosť. Hlavne spod koša musíme byť efektívnejší,“ skonštatoval s 22 bodmi najlepší strelec Interu Róbert Hudec.

O okrúhly stý bod sa postaral Michal Šabo. „Čaká ho teda milá povinnosť, bude nám musieť doniesť koláč,“ pousmial sa Hudec. Podľa kapitána Interu je cieľ pre tento turnaj jednoznačný. „Ideme na zlato! Za najväčšieho konkurenta považujem asi Svit, ale ak chceme byť majstri, tak musíme zdolať každého.“

Košičania preskákali Levice

V boji o medaily bude mať svoje zastúpenie aj usporiadateľské mesto. Chlapci z košického Diawinu uspeli proti Leviciam prevahou pod obomi košmi, keď mali o 22 doskokov viac ako súper z Tekova. Zverencom trénera Richarda Leška sa darilo aj strelecky a starosti im robil iba produktívny tandem Peter Kováčik – Lukáš Kulčár, ktorý sa postaral o 51 zo 76 bodov Levíc.

„Rozhodla obrana, pretože bez nej by to nešlo. Pod košmi sme využívali výškovú prevahu, ktorú sme mali,“ pomenoval rozdielové faktory zápasu najlepší strelec Diawinu Ján Léway. K 26 bodom pridal aj 14 doskokov. „Tento rok ma postihli zranenia i choroby a tak si to teraz užívam. S chlapcami sme dreli dosť dlho a myslím si, že by sme si zaslúžili nejaké dobré umiestnenie na týchto majstrovstvách. Zatiaľ sme spokojní a ideme ďalej.“

Svit potešil skalných fanúšikov

Najsilnejšej diváckej podpore dňa sa mohli tešiť basketbalisti Svitu. Poháňaní hlasivkami a bubnami žlto-modrého tábora, vyhrali už prvú štvrtinu proti Seredi o jedenásť a ešte v prvom polčase upravili svoj náskok na rovných dvadsať bodov. Potom sa však hráči spod Tatier zasekli a Lokomotíva začala pridávať pod kotol. Šestnásť sekúnd pred prestávkovým klaksónom už prehrávali iba o tri body!

O opätovné nakopnutie Svitu sa postaral trojkou v poslednej sekunde prvého polčasu Samuel Čmiľ a nabudenie z tohto buzzer beatru si potom Iskra preniesla aj do druhej polovice.

„Bolo to viac-menej šťastie. Keď sa sekundy míňajú, tak už musíte strieľať. Som rád, že to padlo, pretože nás to správne nabudilo do druhého polčasu,“ pousmial sa Čmiľ, ktorý nezaujal iba presnou strelou ozvučenou klaksónom. So šestnástimi bodmi a devätnástimi doskokmi bol jednoznačne najužitočnejším hráčom svojho tímu. „Zápas som si užil. Som veľmi rád za kvalitné stretnutia po dlhej dobe. Basketbal nám chýbal a teraz si to chceme vynahradiť.“

Svit zdolal Sereď napokon o 16 bodov, no podľa Čmiľa nešlo o jednoduchý zápas. „Bol to pre nás ťažký súper. Začali sme veľmi dobre a viedli sme o dvadsať bodov. Potom sme však poľavili v obrane a hneď nás dotiahli. Ešte, že sme to napokon zvládli,“ odfúkol si basketbalista spod Tatier. Víťazným štvrťfinále však ešte žlto-modré ambície pre tento turnaj ukojené neboli. „Nebudem klamať, my si na titul veríme. Je tu však viac silných tímov. Budeme teda bojovať a uvidíme, čo sa nám podarí.“

Hladký postup Prievidze

Ako sa piatkový program začal, tak sa aj skončil. Prievidza napodobnila dominanciu Interu z úvodného zápasu a súperovi z Humenného toho povolila iba málo. Chlapci z Hornej Nitry triumfovali o 59 bodov a do streleckej listiny sa nezapísal iba Kristián Kabina. Svetlým zjavom v humenskom tíme bol kapitán Dominik Zeleňák, ktorý pridal k 14-tim bodom 7 doskokov.

Štvrťfinále, starší žiaci U15:

Inter Bratislava – RIM Basket Košice 124:45 (27:13, 41:9, 27:9, 29:14)
Najlepší strelci: Hudec 22, Koller 18, Vrabček 14 – Horváth 12, Jendrichovský 9, Lacko 8

Diawin Košice – ŠBK Junior Levice 91:76 (31:22, 15:14, 23:14, 22:26)
Najlepší strelci: Lévay 26, Čorba 19, Filo 12 – Kováčik 30, Kulčár 21, Lipovský 9

BKM Iskra Svit – BK Lokomotíva Sereď 64:48 (19:8, 15:20, 15:8, 15:12)
Najlepší strelci: Čmil 16, Blaško 12, Matulík 11 – Šimko a Rumpík po 13, Broškovič a Náhlik po 6

MBA Prievidza – 1. BK Humenné 96:37 (28:7, 21:10, 28:13, 19:7)
Najlepší strelci: Urban 21, Barnák 19, Králik 18 – Zeleňák 14, Demko 7, Vaceľ 5

Sobotňajší program:

8:30 o 7. miesto: RIM Basket vs. Humenné
10:45 o 5. miesto: Sereď vs. Levice
17:30 semifinále Inter Bratislava vs. Svit
19:45 semifinále Diawin Košice vs. Prievidza

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia