Svit má zložený tím, zatiaľ bez trénera. Prezidenta teší, že majú talenty ako Horák

Publikované: 14.07.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Daniel Faix

Iskra Svit vs. BK Slávia Žilina, Saša Avramovič (8) (Foto: Daniel Faix)

Bez podlžností, na druhej strane s nižšou podporou od niektorých sponzorov a mesta. Taký je aktuálny stav v basketbalovom Svite. Prezident podtatranského klubu Ján Drobný onedlho predstaví aj meno hlavného trénera.

Koncom mája periodikum Korzár zverejnilo text s nadpisom o veľkých finančných problémoch klubu. S tým sa šéf Iskry Ján Drobný nestotožňoval. V článku síce potvrdil, že Svit má určité záväzky, no nie väčšie, ako niektoré iné kluby.

„Vysvetľoval som to viackrát. Nadpis toho článku o veľkých finančných problémoch nezodpovedal realite. Nemáme žiadne podlžnosti, nateraz je všetko vyrovnané,“ povedal na začiatok.

Už vedia, čo si môžu dovoliť

Pravdou je i to, že pred dvomi mesiacmi ešte Svit nemal vyriešenú finančnú otázku na novú sezónu. V súčasnosti sa kryštalizuje to, čo si bude môcť dovoliť.

„Niektorí sponzori avizovali, že nás nebudú schopní podporiť v takej výške ako v minulosti. Iní sponzori potvrdili rovnakú podporu. Máme predjednaných i nových partnerov. Budeme sa snažiť o rozpočet na takej úrovni, aký sme mali v posledných rokoch,“ vysvetlil a pokračoval:

„Tým, že sa sezóna nedohrala, mali sme výpadok v príjmovej časti. Takisto došlo ku kráteniu podpory od mesta. Pre koronu sa dostal každý klub do problémov. Niektoré viac, iné menej.“

Podtatrancov naposledy viedol chorvátsky tréner Rudolf Jugo. Klub zatiaľ oficiálne nepredstavil trénera, s ktorým vstúpi do novej sezóny.

Meno trénera oznámime po veľkej akcii, ktorú momentálne pripravujeme. Na mysli mám športovo-kultúrne podujatie Tatrafest Streetball, ktorý sa uskutoční v našej hale 18. júla,“ uviedol Ján Drobný.

Kouč, ktorý družstvo preberie, bude vedieť, s akými hráčmi môže pracovať.

Máme kompletne poskladané družstvo. Vybrali sme kvalitných i perspektívnych hráčov. So zložením kádra sme spokojní, máme všetkých hráčov, o ktorých sme chceli, a ktorých bolo v našich silách angažovať,“ povedal.

Verí, že Turza pôjde v stopách Mončeka

Pod Tatrami ostal Američan Daquaise Andrews, srbský líder Saša Avramovič, slovenská opora Stanislav Baldovský, skúsený Roman Findura aj ďalší Slováci: Martin Bizub, Michal Kuzmiak a Adam Monček.

Družstvo sa doplnilo o amerického krídelníka Dominica Greena. Jeho všestranného krajana De'Seana Parsonsa, ktorý naposledy pôsobil vo fínskom klube LoKoKo Bisons Loimaa. Dvojročný kontrakt podpísal 19-ročný rozohrávač Žiliny Šimon Turza. Pribudla dvojica z mládeže: 18-ročný pivot Dávid Harabin a 17-ročný krídelník Adrián Lysák.

„Na dlhšie obdobie u nás ostáva Adam Monček, ktorý už dostal výrazný priestor v minulej sezóne. Verím, že podobný priestor si vybojuje aj Šimon Turza. Veľkú minutáž by mal mať Martin Bizub. Ostatní mladá hráči majú šancu vo vlastných rukách, uvidíme, ako o ňu zabojujú. Z legionárov je stabilným členom nášho klubu Saša Avramovič. Ostatní zahraniční hráči budú takisto lídrami tímu,“ prezradil.

Prednedávnom sme priniesli rozhovor s talentovaným, 16-ročným rozohrávačom Matúšom Horákom. V kadetskom tíme Iskry Svit vyniká. Na finálovom turnaji majstrovstiev SR bol najlepším strelcom tímu, družstvo však skončilo šieste.

Čo na jeho schopnosti hovorí prezident klubu Ján Drobný?

Matúš patrí medzi talentovaných hráčov. Celú kariéru má pred sebou. Je na ňom, ako kariéra bude vyzerať. Som rád, že v mládežníckej pyramíde máme viac takýchto talentov.

Prihlášky do novej sezóny SBL sa môžu podávať do konca mesiaca. Svit v lige bude, no počet účastníkov je pre koniec Žiliny i nejasnú budúcnosť Komárna stále otázny.

„Je veľkou škodou, že hrozí zníženie počtu tímov v SBL. Liga má svoju kvalitu, na zápasy chodí veľa fanúšikov. Všetci kompetentní by mali urobiť maximum, a možno ešte viac, aby ich kluby ostali na ligovej mape,“ uzavrel.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.