Jalčovej zlatá rozlúčka. Kapitánka Spišiaková: Bola našim anjelom i mamou

Publikované: 12.07.2020 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Young Angels U17 Košice, Majster SR 2020 (Foto: Jäzva)

Víťazný júl basketbalistiek Young Angels Košice pokračuje. Z doterajších štyroch uzavretých kategórií vyťažili maximum – štyri zlaté medaily. K starším mini žiačkam, žiačkam a juniorkám pôsobiacim v prvej ženskej lige sa pridali aj kadetky.

Po hladkých postupoch cez Nitru a Trnavu vybehli zverenky Ivany Jalčovej do východniarskeho finále proti Spišskej Novej Vsi ako Usain Bolt na olympijskej stovke a po prvej štvrtine viedli 12:2. Neskôr dokázali svoj náskok navýšiť aj na 16 bodov a hoci sa súperky zo Spiša nevzdávali, zlato si už pomedzi prsty pretiecť nenechali.

Nedá sa to vyjadriť slovami. Som naozaj nesmierne šťastná. Od úvodu sme do toho dali 120 percent a som veľmi rada, že sme udržali vysoké tempo počas celého zápasu,“ pochválila celý svoj tím kapitánka Ema Spišiaková.

Tím prevážil nad individualitami

Zatiaľ čo Spišiačky sa počas celého turnaja spoliehali na líderský tandem Emma Dulovičová – Kamila Jarošová, Košičanky vsádzali na kolektívny herný prejav a aj vo finále sa o bodový účet postaralo deväť rozličných hráčok (na strane SNV skórovalo šesť dievčat).

To sme si aj vraveli. Za nás nehrajú dve hráčky, ale úspechy zbierame tímovo. A ako tím to teraz aj oslávime. Určite si pôjdeme niekam spoločne sadnúť a hlavne sa konečne poriadne najeme,“ rozosmiala sa Spišiaková, ktorá po stretnutí v mene tímu obdarovala trénerku Ivanu Jalčovú veľkou soškou anjela. „Bude nám veľmi chýbať. Trénerka bola našim anjelom, druhou mamou. Za tie roky sme si na ňu veľmi zvykli a je nám ľúto, že sa s ňou lúčime.

Tortový koniec medailovej éry

Pravdepodobne už s nimi budúci rok nebudem a po štyroch rokoch je ten správny čas na rozlúčku,“ potvrdila ukončenie jednej éry I. Jalčová, ktorá získala počas štyroch sezón s týmto družstvom dvakrát zlato, jedno striebro a jeden bronz. „Boli to krásne štyri roky a to je správna doba na zmenu. Verím však, že som im za toto obdobie niečo dala a budú z toho čerpať v budúcnosti.

Rozlúčku so svojimi zverenkami si ani krajšie predstaviť nemohla. Kadetky Young Angels prehrali počas celej sezóny iba jediný zápas v nadstavbe. V rámci finálového turnaja však Spišiačkam túto prehru vrátili. „Odvážne môžem priznať, že sme boli papierovým favoritom. Po tej koronakríze však nikto nevedel, v akej forme budú jednotlivé družstvá. Videli sme fantastické semifinále Spišskej proti Banskej Bystrici a vedeli sme, že to nebude ľahké. Ukázali naozaj veľkú formu, hlavne Emma Dulovičová. Vo finále sa nám ju však podarilo eliminovať a vyhrali sme to šírkou lavičky,“ zhodnotila posledný krok k titulu trénerka košických dievčat do 17 rokov.

Na oplátku za darovaného anjela venovala svojim zverenkám priamo na palubovke pravú basketbalovú tortu. „Upiekla ju sestra a v šatni si ešte dáme detské šampanské. Potom si možno pôjdeme sadnúť na pizzu a spoločne to oslávime. Za toho anjela dievčatám veľmi pekne ďakujem a určite poputuje na nejaké čestné miesto.“ Len pár hodín po kadetkách oslávili v Angels aréne majstrovský titul aj juniorky, ktoré triumfovali pod vedením šéfa klubu Daniela Jendrichovského v prvej lige žien. „Predala som štafetu Danovi, ktorý ju prijal ideálnym spôsobom. Od pondelka ju posúvame Radkovi Dvorščákovi,“ vyslala svojmu kolegovi z tímu mladších žiačok výzvu v podobe útoku na piate zlato sezóny.

Strieborná hrdosť

Zatiaľ čo mladé Košičanky pózovali so zlatou trofejou, ich súperky zo Spiša si utierali slzy smútku. Tie však schli veľmi rýchlo a po prvotnom sklamaní z finálovej prehry prevážila radosť zo striebra.

Bohužiaľ sme si to trochu pokašľali v prvej štvrtine. Tam sme sa nechali zatlačiť a už to išlo z kopca. Napriek tomu som hrdá na dievčatá, že sme to dotiahli takto ďaleko a vybojovali sme pre Spišskú striebornú medailu,“ zdôraznila MVP turnaja Emma Dulovičová. Svoje individuálne ocenenie prijala so slovami pravej kapitánky. „Som nesmierne šťastná, ale bez dievčat by som to nedokázala.

V boji o bronz uspeli ostré „hroty“

Bronzová sada medailí putuje k Hronu. Hráčky Banskej Bystrice a Zvolena zo seba dokázali striasť sklamanie z tesnej semifinálovej prehry so Spišskou Novou Vsou a proti Trnave podali veľmi kvalitný výkon. Súperky zo slovenského Ríma výrazne preskákali a napokon uspeli o osemnásť bodov.

Sme spokojné. Už keď sme nezvládli ten záver v semifinálovom zápase proti Spišskej, tak sme si dali za cieľ získať medailu. Zvládli sme to kolektívnym výkonom,“ skonštatovala spokojným tónom najlepšia hráčka stredoslovenského tímu Nina Janštová.

V súboji o bronz pomohla svojmu tímu 20 bodmi a 16 doskokmi. Líderkou svojho družstva bola počas celého turnaja a titul MVP svojho tímu získala bez potreby diskusie. „Každé ocenenie poteší, ale tak ako som povedala, podstatné je, že sme uspeli ako tím. Pre nás to bol celkovo dobrý turnaj. Chýbalo však málo a mohol byť ešte lepší,“ poznamenala najlepšia strelkyňa družstva so zaujímavou prezývkou „hroty“. „Vzniklo to tak, že sme si povedali, že dáme do každého zápasu maximu. Chceli sme byť ostré ako hroty a ukázať vyhrotený prístup. Myslím si, že sa nám to celkom podarilo.

Finále:

Young Angels Košice – ŠKBD Spišská Nová Ves 56:46 (12:2, 13:13, 18:14, 13:17)
Najlepšie strelkyne: Mišinská 14, Spišiaková 12, Kolesárová 9 – Pokrievková 13, Jarošová 12, Dulovičová 8

Zápas o bronz:

BK AŠK Slávia Trnava – ZŠ Zvolen-ŠKP 08 B.Bystrica 47:65 (10:20, 16:15, 10:17, 11:13)
Najlepšie strelkyne: Lojová 15, Púčiková 8, Majerová 7 – Janštová 20, Neuschlová a Kollárová 10

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV