MVP Dulovičová vystrelila Spišiačkam finále: Sama neviem, ako to tam hádžem

Publikované: 11.07.2020 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

emma dulovicova snv (Foto: Jäzva)

Kadetské majstrovstvá Slovenska dievčat ponúkli v sobotu bohatú škálu emócií. Suverénne triumfy i drámy do posledných sekúnd. Čo je však najdôležitejšie, spoznali sme zloženie finálovej dvojice. V boji o zlato sa vo východniarskom derby stretnú Košice a Spišská Nová Ves.

V súboji jednookého so slepým uspel Poprad

Stretnutie o siedme miesto medzi Popradom a Nitrou priniesol viac bojovnosti, ako basketbalovej krásy. Hlavným problémom oboch strán bola žalostná koncovka a dievčatá nepremieňali ani vyložené príležitosti. Trápenie vyvrcholilo v tretej štvrtine, počas ktorej zaznamenali hráčky spod Tatier iba jeden jediný bod. Tím spod Zobora sa vďaka tomu ujal sedembodového vedenia, no ani to mu napokon nestačilo. Popradčanky v závere strelecky ožili a dokázali strhnúť víťazstvo na svoju stranu.

„Streľba nám veru vôbec nevychádzala. Nepamätám si, kedy naposledy sme strelili v jednej štvrtine iba jeden kôš z trestného hodu. Vysvetľujem si to tým, že sme boli pod tlakom, pretože sme nechceli skončiť posledné. Našťastie sme to zlomili v záverečnej štvrtine. Padli nám nejaké trojky a zvládli sme to,“ odfúkla si najužitočnejšia hráčka popradského tímu Ema Kmetóniová.

V rámci záverečného vystúpenia BAM na turnaji pomohla k obratu siedmimi bodmi a štrnástimi doskokmi. „Som rada, že som pomohla aspoň takto. Osobne som totiž stále verila, že to otočíme. Teší ma aj osobné ocenenie, ale ešte radšej by som bola, ak by sme sa dostali do semifinále.“

Hráčky Starej Turej nabudili motokáry

Zápas o konečnú piatu priečku priniesol dominanciu dievčat zo Starej Turej. Hráčky MBK navyšovali svoj náskok od úvodu až do konca a tímu CBK Košice napokon uštedrili prehru o 33 bodov.

„Sme spokojné, ale naše plány boli celkom iné. Bohužiaľ nám ušiel rozhodujúci prvý zápas. Proti CBK sme si už basketbal hlavne užívali. V takomto zložení sme sa stretli naposledy a chceli sme, aby to bola víťazná rozlúčka,“ pousmiala sa kapitánka Starej Turej Terézia Kraislová, ktorú zároveň vyhlásili za najlepšiu hráčku svojho tímu na turnaji. „Ocenenie vždy poteší, ale my sme v prvom rade výborný tím. Potvrdzovali sme to počas celého turnaja a spoločne sme si urobili viacero výletov. Popozerali sme si mesto a zabavili sme sa aj na motokárach. Som naozaj rada, že sme sa mohli zúčastniť tohto turnaja, pretože sme si to celkom užili.“

Anjelky doleteli strmhlav do finále

Podobne jasný priebeh malo aj prvé semifinále. Domáce Anjelky vyleteli do zápasu maximálnou rýchlosťou a už počas prvej štvrtiny si vybudovali dvadsaťbodový náskok. Trnavčanky sa nevzdali a vo zvyšnej časti zápasu už boli Košiciam oveľa vyrovnanejšími súperkami. Záverečnú štvrtinu dokonca vyhrali, no o nejakej dráme nemohla byť ani reč.

„Napriek tomu, že sme vyhrali, nepodali sme najlepší výkon. Určite tam boli nejaké chyby. Vyšla nám hlavne prvá štvrtina, ktorá nás nakopla. Napokon sme to nejako zvládli a teší nás hlavne postup do finále. To bol totiž základný cieľ, “ vyslovila sa Barbora Kolesárová, ktorá nastrieľala dvadsať bodov. Čiže takmer prakticky tretinu celého bodového účtu Anjelok. „Som samozrejme rada, ale viac ma teší to finále. Hráme doma a chceme vyhrať aj posledný zápas sezóny.“

Zlatý klinec večera

No a potom to prišlo. O doposiaľ najatraktívnejší duel turnaja sa postarali kadetky z Banskej Bystrice a Zvolena a ich súperky zo Spišskej Novej Vsi.

Spišiačky začali výborne a v prvej tretine si vypracovali desaťbodový náskok. Ten si potom udržiavali, no po prestávke nastala veľká zmena. Stredoslováčky vybehli zo šatne ako vymenené a v priebehu tretej štvrtiny už viedli o päť bodov. Spoľahnúť sa pritom mohli na isté ruky tandemu Nina Janštová a Dominika Kollárová, ktoré nastrieľali 41 z 52 bodov výberu od Hronu. Na druhej strane im však výdatne sekundovali dobre hrajúce Lívia Pokrievková s Kamilou Jarošovou, no predovšetkým kapitánka Emma Dulovičová.

Tú môžeme pokojne predčasne označiť za MVP turnaja, pretože to, čo predviedla v prvých dvoch zápasoch, hraničí s nemožným. V úvodnom súboji previedla svoj tím cez Starú Turú 33 bodmi a teraz pridala ďalších 21. Ale akých!

V poslednej sekunde úvodnej štvrtiny predviedla neskutočný buzzer beater z polovice ihriska a to najlepšie si nechala – ako správna hviezda – na samotný záver. Sedem sekúnd pred koncom siahol tréner Spišiačok António da Cruz po oddychovom čase a všetkým v hale bolo jasné, že o poslednú strelu sa postará kapitánka. A hoci to dobre vedeli aj jej súperky, Dulovičová rozhodla trojkou sekundu pred klaksónom.

„Neviem, ako to tam padlo, pretože to letelo vedľa. Aj tá strela z polovice na konci prvej štvrtiny nedávala význam. Popravde, sama netuším, ako to tam hádžem. Tieto majstráky mi jednoducho vychádzajú,“ rozosmiala sa Emma Dulovičová po tom, čo sa vyslobodila z rozradostneného modrého hlúčika. „Je to krásny pocit. Po troch rokoch sme sa dostali do finále a som naozaj šťastná. V tretej štvrtine sme stratili ťažko vypracovaný náskok, ale vraveli sme si, že ten zápas jednoducho nemôžeme pustiť.“

Spišiačky si tak užijú veľké finále. Ich sebavedomie dvíha fakt, že súperkám z Young Angels pripravili doposiaľ jedinú prehru sezóny.

„Áno, zdolali sme ich pred koronou. Určite zabojujeme aj teraz, ale šťastné sme už aj z postupu do finále. Aj keby to nevyšlo, tak to už bude pre nás super turnaj,“ zdôraznila kapitánka Spišskej Novej Vsi, ktorá pozná košický tím veľmi dobre. V žlto-modrom drese si totiž zahrala v rámci medzinárodnej EGBL. „To je pravda, dievčatá tam poznám. Bohužiaľ, počas toho medzinárodného turnaja som si vykĺbila prst a vtedy som si preto veľa nezahrala.“

Súboj o 7. miesto:

BAM Poprad – BKM UKF Junior Nitra 42:39 (10:16, 13:8, 1:7, 18:8)
Najlepšie strelkyne: Dlugošová a Michlíková po 11, Kmetóniová 7 – Brázdilová 14, Svoradová 12, Matejková 7

Súboj o 5. miesto:

MBK Stará Turá – CBK Minibuseruopa Košice 88:55 (25:13, 14:10, 25:16, 24:16)
Najlepšie strelkyne: Vandlíková 17, Kubinová a Vojteková 14, Ostrovská 13 – Mrázová 11, Bačová 8, Mantičová, Nigutová, Daňková a Tomajková 6

Semifinále:

Young Angels Košice – BK AŠK Slávia Trnava 61:39 (25:6, 6:4, 15:10, 14:20)
Najlepšie strelkyne: Kolesárová 20, Surmanová 10, Spišiaková 9 – Valová 11, Lojová 8, Majerová 7

ZŠ Zvolen – ŠKP 08 B.Bystrica – ŠKBD Spišská Nová Ves 52:55 (6:16, 13:11, 18:13, 15:15)
Najlepšie strelkyne: Janštová 25, Kollárová 16, Neuschlová 9 – Dulovičová 21, Jarošová 15, Pokrievková 11

Nedeľňajší program:

10:45 súboj o bronz Zvolen-Banská Bystrica vs. Trnava

15:15 finále Young Angels Košice – Spišská Nová Ves

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.