Šengelia bude v kariére pokračovať v Rusku, gruzínska prezidentka to odsúdila

Publikované: 11.07.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Tornike Šengelia (23), KIROLBET Baskonia Vitoria-Gasteiz (ESP) (Foto: euroleague.net)

Aj napriek tomu, že mnoho euroligových klubov ešte nemá kompletné súpisky, už teraz môžeme skonštatovať, že ruský klub CSKA Moskva bude v ročníku 2020/21 celkom určite patriť k najväčším favoritom na zisk celkového prvenstva.

V hlavnom meste Ruska už síce nebudú pôsobiť Kyle Hines (Miláno) a Andrej Voroncevič (voľný hráč), ale vedenie CSKA priviedlo dvojicu podkošových basketbalistov, ktorí patria v európskom pohári číslo jeden medzi absolútnu špičku. Začiatkom júna sa novou posilou stal srbský center Nikola Milutinov, teraz sa k nemu pridal gruzínsky power forward Tornike Šengelia.

Efektívnejší v Eurolige len štyria

Toko, ako znie Gruzíncova prezývka, prichádza z Baskonie, kde hral ostatných šesť sezón. Od sezóny 2016/17, odkedy sa v Eurolige hrá dlhodobá základná časť, nazbieral Šengelia Index rating v hodnote 1669, čo je piate najvyššie číslo. Počas spomínaného obdobia boli efektívnejší len Jan Veselý, Mike James (jeho budúci spoluhráč), Nick Calathes a Nando De Colo.

„Myslím si, že sme spravili skvelý krok, takže by som teraz chcel zagratulovať klubu, prezidentovi Vatutinovi a taktiež spoločnosti Nornickel, ktorá je vlastníkom nášho klubu. Zagratulovať chcem aj Tokovi, pretože teraz je už všetko vybavené. Toko túžil prísť do CSKA a my sme ho niekoľko rokov pozorne sledovali. Konečne sme ho získali,“ vyhlásil tréner Moskovčanov Dimitris Itoudis.

„Pevne dúfam, že spolu s ostatnými hráčmi nám Toko pomôže udržať sa medzi najlepšími európskymi klubmi. Je to všestranný a náramne súťaživý hráč, ktorý je v najlepších rokoch. Oficiálne ho vítam v našom tíme a prajem si, aby jeho túžba a schopnosti naplnili naše očakávania. Viem, že naši fanúšikovia majú obrovskú radosť z toho, že Šengelia bude na našej súpiske. Som presvedčený o tom, že nás budú podporovať aj naďalej. Vidia totiž, že vedenie robí všetko preto, aby vybudovalo víťazný tím,“ dodal grécky kouč.

Trojročný kontrakt

Šengelia, ktorý má na svojom konte 147 zápasov v Eurolige, sa s CSKA Moskva dohodol na trojročnom kontrakte. „Som nadšený z toho, že prichádzam do tímu úradujúceho európskeho šampióna a teším sa na spoluprácu s úžasnými spoluhráčmi a trénermi. Dúfam, že spolu dosiahneme veľa úspechov vo VTB lige a v Eurolige,“ uviedol Toko Šengelia, pre oficiálnu stránku moskovského klubu.

Menej nadšení su už jeho krajania. Ako je známe, gruzínsko-ruské vzťahy sú veľmi napäté. Kameňom úrazu sú separatistické provincie Abcházsko a Južné Osetsko, ktoré sa od Gruzínska odtrhli v 90. rokoch za pomoci Ruska. Vyvrcholilo to v auguste 2008 päťdňovou vojnou, po ktorej muselo mnoho etnických Gruzíncov opustiť toto územie.

„To, že sa kapitán gruzínskeho národného tímu rozhodol prestúpiť do CSKA Moskva považujem z osobného hľadiska na nešťastné a ako prezidentka Gruzínska za neakceptovateľné,“ napísala na Facebooku Salome Zurabišviliová. Na jej slová zareagoval aj samotný Tornike Šengelia. „Nemám v úmysle sa ospravedlňovať. Idem hrať basketbal. Toto nezmení môj vzťah s Gruzínskom a dúfam, že Gruzínci nezmenia svoj postoj voči mne,“ povedal Šengelia pre televíziu Rustavi-2.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.