Päť euroligových klubov má nového trénera, každý z nich je mladší ako jeho predchodca

Publikované: 07.07.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fcbarcelona.com

Šarunas Jasikevičius (LTU), tréner FC Barcelona (Foto: fcbarcelona.com)

Crvena zvezda, Panathinaikos, ASVEL, FC Barcelona, Fenerbahce a Žalgiris Kaunas. Týchto šesť klubov vstúpi do ďalšej euroligovej sezóny s novým trénerom. V piatich kluboch už predstavili nových šéfov lavičiek, ako jediný tak ešte nespravil litovský tím.

Zaujímavé na týchto zmenách je najmä to, že vo všetkých piatich prípadoch bude mužstvo viesť mladší tréner. Crvenu zvezdu bude koučovať jej bývalý hráč Saša Obradovič, ktorý je spomedzi nových trénerov najstarší. Bývalý výborný rozohrávač oslávil v januári 51. narodeniny, pričom mužstvo prevezme po 68-ročnom Draganovi Šakotovi.

„Sám seba považujem za súčasť histórie Crvenej zvezdy a myslím si, že tie roky som odviedol robotu, vďaka ktorej som si zaslúžil post hlavného trénera. Nebojím sa,“ vyhlásil Obradovič, ktorý už v Eurolige pôsobil ako tréner Kolína a Berlína.

Najmladším prichádzajúcim trénerom je 36-ročný TJ Parker, brat Tonyho Parker, ktorý vystrieda na lavičke francúzskeho ASVEL-u Zvezdana Mitroviča (50). TJ Parker doteraz pracoval ako Mitrovičov asistent, takže prostredie klubu dôverne pozná.

„TJ bude hlavný tréner a vypomáhať mu bude Frederic Fauthoux. Som presvedčený, že TJ je pripravený. Načasovanie je správne. Pre mňa osobne to nie je nič nečakané. Už viackrát som povedal, že jedného dňa sa z neho stane šéf lavičky. Na túto pozíciu sme ho pripravovali. V tomto prípade verím svojim inštinktom,“ uviedol Tony Parker, prezident ASVEL-u.

O najväčšie prekvapenie sa postaralo Fenerbahce, ktoré po odchode Željka Obradoviča (60) hľadalo nového kouča a napokon angažovalo Igora Kokoškova (48). Ten už viac ako dve dekády žije a pracuje v Spojených štátoch, kde si získal povesť špičkového asistenta. Post hlavného trénera v Eurolige ho ale presvedčil k návratu do Európy.

„Som veľmi šťastný a nadšený, že prichádzam do rodiny Fenerbahce. Ďakujem vedeniu klubu za túto príležitosť. Viem, že prichádzam do tradičného klubu, ktorý má bohatú históriu,“ skonštatoval srbský tréner.

Na lavičke Panathinaikosu bude v sezóne 2020/21 sedieť 43-ročný Georgios Vovoras, ktorý doteraz pôsobil pri mužstve ako asistent. Rodák z Atén nahradil Ricka Pitina (67), ktorý sa vrátil späť do Spojených štátov. Vovoras z pozície asistenta pomohol PAO k zisku šiestich majstrovských titulov.

„Trénovať Panathinaikos je veľká česť, ale zároveň i veľká zodpovednosť. Už roky pracujem pre klub a viem, čo ma čaká. Nerád veľa rozprávam. Sľubujem, že spolu s kolegami budeme tvrdo pracovať, aby sme dosiahli stanovené ciele a odvďačili sa za dôveru,“ povedal Georgios Vovoras po nástupe do funkcie.

Po prehre vo finále španielskej ligy sa Barcelona rozlúčila so 70-ročným Svetislavom Pešičom, ktorého vo funkcii nahradí jeho bývalý zverenec Šarunas Jasikevičius (44). Obaja v minulosti pomohli tímu k víťazstvu v Eurolige. Bolo to v sezóne 2002/03, keď bol srbský odborník na lavičke a litovský basketbalista na rozohrávke.

„Mám veľkú radosť z toho, že som opäť súčasťou tohto skvelého klubu. Na palubovke zo seba vydáme všetko, aby sme hrali dobrý basketbal a boli úspešné mužstvo. Ak budeme držať spolu, tak do dokážeme. Už sa neviem dočkať a veľmi sa teším do práce,“ povedal na tlačovej konferencii Jasikevičius, ktorého predĺženou rukou na ihrisku by sa mal už čoskoro stať tvorca hry Nick Calathes.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%