Hruščáková spomína na mládežnícke šampionáty rada: Krásna časť života

Publikované: 02.07.2020 Autor: Jozef Cyprián

Žofia Hruščáková (Foto: TASR)

Patrónkou finálového turnaja majstrovstiev Slovenska v kategórii dievčat do dvanásť rokov je dvojnásobná basketbalistka roka Žofia Hruščáková. Ako si spomína na svoje mládežnícke obdobie a čo by poradila svojim chránenkyniam?

Pamätáš si ešte na svoje prvé majstrovstvá Slovenska v kategórii U12?

Nebudem klamať na svoje prvé majstrovstvá v týchto kategóriách si úplne presne nepamätám. Počas mládežníckych čias som totiž hrávala za viaceré kategórie a nie iba za tú zo svojho ročníka. Každopádne som pôsobila v klube Dobrí Anjeli Košice, kde ma trénovali páni tréneri Matyáš, Drankaľuk, Klasovský a neskôr aj pán tŕener Kováčik. Z tohto obdobia mám niekoľko majstrovských titulov a vždy veľmi rada spomínam na túto časť môjho života. Dodnes som v kontakte so svojimi spoluhráčkami z tohto obdobia, aj keď sú niektoré už mamičky, podnikateľky, alebo aj stále aktívne hráčky ako ja.

Na čo z tohto obdobia spomínaš najradšej a čo ťa dodnes straší?

Musím priznať, že mi ostali len pekné spomienky a na všetkých “krivdách” z minulosti sa dokážem dnes už len z chuti zasmiať.

Vnímala si obdobie finálových turnajov mládežníckych MS špecificky?

Naše družstvo bolo špecifické aj tým, že sme skoro všetky chodili na tú istú školu (Športové gymnázium v KE), takže sme spolu trávili veľké množstvo času a tým pádom sa nám podarilo vytvoriť skvelú partiu, ako mimo palubovky, tak aj na nej.

Zmenili sa pred samotným vyvrcholením MS tréningy? Aká bola atmosféra v tíme?

Trénermi sme boli hnané ísť vždy naplno a keď prišiel čas finálových turnajov, brali sme to ako vyvrcholenie našej tvrdej práce, ktorú sme odvádzali počas celého roka. Išli sme do toho vždy s cieľom vyhrať a zahrať si s chuťou. Veď v konečnom dôsledku sme to práve preto robili, pretože nás to bavilo.

Ak by si mohla vrátiť čas, ktorú mládežnícku kategóriu by si si vybrala a prečo?

Ak by som sa mohla vrátiť v čase, bolo by náročné vybrať iba jednu kategóriu kam by som sa chcela vrátiť. Ale keďže som vždy bola s dievčatami narodenými v rokoch 1992–1993, už od čias keď sme boli vo Viktórii Košice, môžem povedať, že z každej sezóny mám pekné spomienky. Najviac si pamätám asi keď som hrala za Dannax Sport U20, keď sme prvýkrát okúsili ženskú extraligu a neboli sme v nej vôbec len do počtu.

Aký odkaz by si chcela adresovať účastníkom vo svojej kategórii (ktorej si patrónom)?

Dievčatám U12 by som chcela popriať veľa štastia v zápasoch, nech si z chuti zahrajú a užijú finálový turnaj. A nakoniec, možno to vyznie ako klišé, ale choďte si za svojimi snami, aj keď sa vám zdajú akokoľvek nedosiahnuteľné a nenechajte si od nikoho nikdy nahovoriť, že na niečo nemáte!☝🏻😊💪🏻

A ešte krátky test z pravidiel…

S akou veľkou loptou sa hrá kategória, ktorej si ambasádorom?
Hrajú s loptou veľkosti 5.

Koľko minút trvá štvrtina v tvojej kategórii?
Hrací čas je 4×8 minút.

Z akej vzdialenosti musí prísť v tvojej kategórii úspešná strela, aby mal kôš trojbodovú hodnotu?
Trojbodový kôš musí padnúť z mimo vymedzeného územia.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.