Prievidza ligu bude hrať, Helmecy vytvorí tím s mladými Slovákmi.

Publikované: 02.07.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS

helmecy

Niektoré kluby SBL majú káder na novú sezónu takmer hotový, iné postupne menoslov skladajú. BC Prievidza má stále zákaz nakupovania hráčov. Trénerom tímu je Maroš Helmecy, pre ktorého to bude premiérová sezóna v pozícii hlavného kouča.

Nová sezóna SBL sa začína 26. septembra. Vo vzduchu stále visí počet účastníkov. Ligový koniec ohlásila Slávia Žilina. Pre ekonomické problémy je otázny štart Komárna. Termín podania prihlášok predĺžilo vedenie SBL do konca júla. Súťaž môže mať sedem, ale i viac účastníkov. Hoci finančné starosti riešila aj Prievidza, klub avizuje, že v lige určite nastúpi.

„Pre mňa bolo dôležité, že som dostal informáciu od vedenia klubu, že v sezóne 2020/2021 budeme hrať,“ vyjadril sa tréner BC Maroš Helmecy a pokračoval:

„Koronavírusová situácia poznačila všetky športy, nielen basketbal. Vidíme to aj v iných krajinách. Niektoré kluby museli prepúšťať, iné majú existenčné problémy. Je pochopiteľné, že firmy, ktoré do športu dávali peniaze, sa musia najprv pozerať na seba. Až potom môžu riešiť, či sú schopné pomôcť športu.“

Klub na sociálnej sieti avizoval prvého potvrdeného a dlhoročného partnera, ktorým je ubytovacie zariadenie. Generálny partner (stávková spoločnosť) zase zriadil fond pre budúcnosť športu, vďaka ktorému bude podporovať mladých športovcov z rôznych odvetví.

Na súpiske BC sú zatiaľ oficiálne traja hráči. V prievidzskom drese pokračuje Matej Majerčák s Jakubom Pasovským. Z Olomouca prišiel devätnásťročný Samuel Kincel, ktorý je i mládežníckym reprezentantom Slovenska. O rozviazanie zmluvy požiadal reprezentačný krídelník Adam Antoni.

Klub stále figuruje na stránke Medzinárodnej basketbalovej federácie so statusom zákazu registrácie nových hráčov. Dôvodom sú finančné podlžnosti voči bývalému americkému trénerovi Michaelovi Claxtonovi. Dlžná suma sa vrátane trovov konania pohybuje okolo 14-tisíc eur.

„Klub má zastavenú možnosť registrácie nových hráčov. Zákaz bude trvať dovtedy, kým nevyplatíme arbitráži FIBA podlžnosti. Čoskoro ich plánujeme uhradiť,“ uviedol generálny manažér klubu Marko Batina.

Prievidzský celok znížil rozpočet o viac ako polovicu. Musí sa skromnejšiemu a rozumnejšiemu hospodáreniu. Prostriedky šetrí aj na skúsenejšom trénerovi. Šancu dostane Maroš Helmecy. Prostredie klubu dôverne pozná.

„Som si vedomý, že tlak od fanúšikov v Prievidze je často veľký. Zažil som ho už ako asistent trénera. No ako hlavný tréner nesiete plnú zodpovednosť. Urobím maximum, aby som zvládol novú pozíciu i tlak,“ povedal tridsaťdvaročný tréner, ktorý má veľké skúsenosti s prácou v mládežníckom basketbale.

Klub pravdepodobne zmení koncept. Kým v ostatných sezónach budoval partiu okolo skúsenejších zahraničných hráčov, teraz dostanú priestor mladí Slováci.

„Budeme s nimi pracovať najlepšie, ako to bude možné. Verím, že sa chalani chytia šance. Priestor v tréningovom zlepšení sa i príležitosť v zápasoch určite dostanú,“ vyhlásil.

Prievidza začala s tréningovým procesom začiatkom júna.

„Do prípravy sa zapojili okrem Majerčáka s Pasovským štyria juniori, ktorým chceme dať v sezóne príležitosť. Navyše s nami trénovali hráči, ktorí z Prievidze pochádzajú alebo tu žijú, a nemali sa kde pripravovať. Boli s nami Andre Jones, Matúš Hronský, Braňo Pipíška, Juraj Páleník či Rišo Šturcel,“ prezradil.

Hráčom sa venoval kondičný tréner Ján Opálený. Basketbalové činnosti mali na starosti Maroš Helmecy, ktorému vypomáhal Marko Batina.

Počas júla bude mať Prievidza voľno. Od kondičného spolupracovníka dostali hráči plán. Ostrú prípravu pred sezónou spustí klub 10. augusta.

„Stále vediem aj juniorov v Prievidzi. Vybrali sme niektorých chalanov, ktorí majú potenciál a pracujú na sebe zodpovedne, takže môžu doplniť A-tím. Budeme mať mladý káder. Logicky z toho vyplýva, že hráčom bude potrebné dôverovať. Samozrejme, musíme ich naučiť aj minimalizovať chyby. Bude to dlhodobá práca, ale teším sa na to, pretože chcem využiť veci, ktoré som sa naučil od iných trénerov, aby som im pomohol v ďalších kariérach,“ uzavrel Maroš Helmecy.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%