Milánčania dosiahli hlavný cieľ leta, Datome bude najbližšie tri roky nosiť ich dres

Publikované: 01.07.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: olimpiamilano.com

Gigi Datome (Foto: olimpiamilano.com)

Keď sa vedenie klubu Olimpia Miláno dozvedelo, že talianska liga a Euroliga už nebudú pokračovať, okamžite začalo skladať mužstvo pre nasledujúcu sezónu. Hoci sme len na začiatku júla, Milánčania majú takmer kompletný káder.

Ako prvý pribudol do tímu talentovaný rozohrávač Davide Moretti, ktorý ostatné tri sezóny strávil na Texas Tech University. Potom lombardský klub oznámil, že s centrom Kalebom Tarczewským predĺžil kontrakt do roku 2023. Novú zmluvu dostal taktiež krídelník Jeff Brooks, ktorý má taliansky pas, a tak je pre klub veľmi dôležitý.

Milánčania vsadili na amerických hráčov a postupne získali Kylea Hinesa, Malcolma Delaneyho a Kevina Puntera. Okrem nich príde do mesta módy aj Shavon Shields, ktorého príchod ešte nebol oficiálne ohlásený, keďže do utorka hral s Baskoniou play-off španielskej ligy. Ani jeden zo spomenutých hráčov však nebol pre Miláno hlavný cieľ tohto leta.

Hlavným cieľom bol totiž Gigi Datome, ktorý mal ešte na dva roky platnú zmluvu s Fenerbahce. Po odchode trénera Željka Obradoviča však bolo všetkým jasné, že Datome sa bude usilovať o rozviazanie spolupráce, aby sa mohol stať novým hráčom Milána. Fenerbahce mu nerobilo problémy, keďže v kontexte znižovania rozpočtu je to aj samotný klub rozumné rozhodnutie.

204 zápasov v Eurolige

Dnes už je Gigi Datome oficiálne hráč Olimpie Miláno, s ktorou sa dohodol na trojročnom kontrakte. Keďže lombardský klub hrá okrem Euroligy aj v talianskej lige, kde platí pravidlo 6+6, angažovanie Datomeho je pre klub veľká vec. Milánčania nezískali len skúseného lídra, ale aj výborného strelca, ktorého potrebovali.

Datome má na svojom konte 204 euroligových stretnutí, pričom patrí do takzvaného klubu 50–40–90. To znamená, že jeho percento streľby dvojok, trojok a trestných hodov je nad spomínanou hranicou. Čísla 32-ročného krídelníka sú nasledovné: 51,2% (za dva body), 43,5% (tri body) a 91,2% (trestné hody). „Gigi je hráč, ktorý má v sebe všetko, čo sme hľadali: charizmu, skúsenosti, osobné hodnoty, no a taktiež víťaznú mentalitu. Sme nadšení, že ho budeme mať v našom mužstve,“ povedal na Datomeho adresu generálny manažér milánskeho klubu Christos Stavropoulos.

Milánčania chcú v Eurolige atakovať najvyššie priečky, a preto do tímu priviedli víťazov. Kyle Hines je štvornásobný šampión, Datome vyhral Euroligu v sezóne 2016/17 s Fenerbahce. Bývalý hráč klubov Montepaschi Siena a Virtus Rím sa vracia na Apeninský polostrov po siedmich rokoch. V lete 2013 sa upísal Detroitu Pistons a neskôr si vyskúšal pôsobenie aj v Bostone Celtics, no v roku 2015 prišiel späť do Európy, kde podpísal zmluvu s Istanbulčanmi.

Chcú budovať silný tím

V piatich sezónach v drese Fenerbahce nastrieľal rodák z mesta Montebelluna v Eurolige 1538 bodov. V európskom pohári číslo jeden je len sedem hráčov, ktorí počas tohto obdobia zaznamenali vyšší počet bodov. „Som šťastný, že môžem začať novú kapitolu v mojej kariére v takom slávnom a ambicióznom klube ako Olimpia Miláno,“ skonštatoval Gigi Datome pre oficiálnu stránku klubu.

„Neviem sa dočkať momentu, keď sa stretneme na palubovke a začneme budovať silný tím. Pánom Armanimu, Dell’Orcovi, Stavropoulosovi a Messinovi sa chcem poďakovať za túto šancu. Každý deň budem tvrdo pracovať, aby som ľuďom vrátil priazeň, ktorej sa mi momentálne dostáva,“ dodal Gigi Datome na Instagrame.

Ako sme spomenuli v úvode textu, Milánčania majú takmer kompletný káder. Do tímu by mal pribudnúť ešte jeden power forward, pričom primárnym kandidátom je podľa talianskych novinárov Američan Zach LeDay, ktorý naposledy pôsobil v Žalgirise Kaunas.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.