Poteší každá medaila, hovorí Ondruš pred mládežníckym vyvrcholením

Publikované: 30.06.2020 Autor: Jozef Cyprián Foto: ig inter ba

Inter Bratislava (mládež) (Foto: ig inter BA)

Bratislavský Inter je s piatimi majstrovskými titulmi druhým najúspešnejším tímom histórie SBL, no pochváliť sa môže aj kvalitnou mládežníckou základňou. V rámci júlových finálových turnajov v Košiciach budú mať „žlto-čierni“ až šesť želiezok v ohni.

Skôr ako želiezka by sme mali napísať železá, nakoľko mladí Interisti ukazovali pred prerušením série veľkú silu. Výbery od hráčov do 12 až 19 rokov na západe dominovali a prehry zaznamenávali iba veľmi sporadicky.

Do Košíc pricestujeme so všetkými kategóriami, pre ktoré sú finálové turnaje určené. V akcii teda budeme mať šesť tímov a hoci nejde v týchto ročníkoch prioritne o tituly, veríme, že sa naša mládež nestratí,“ hovorí generálny manažér Interu Michal Ondruš.

Ako ďalej upozorňuje, výkonnosť družstiev v mládežníckych kategóriách je vždy otázna. Obzvlášť po takej prestávke, akú majú za sebou teraz.

„Celkovo platí, že chlapci sú náladoví a rebríčky sa môžu miešať každou sezónou. My v prvom rade veríme, že odohráme so všetkými družstvami maximálny počet zápasov. Cieľom je teda vyhrať vždy v prvom kole a mať garantované ďalšie dve stretnutia počas ďalších dní. Podstatné je, aby si užili čo najväčšiu konfrontáciu a tešiť sa budeme z každej medaily.“

Za daných okolností predstavuje hlavnú výhru už len samotná možnosť dohrať takmer stratenú sezónu.

„Ešte pred mesiacom to totiž vyzeralo takmer beznádejne a bolo ťažko predstaviteľné, že by sme sa mohli dočkať takto početných podujatí. Pre nás je to samozrejme trochu od ruky, ale hoci to máme najďalej, berieme to s optimizmom. Aj s našimi mladšími družstvami sa totiž snažíme pohybovať aj po zahraničí a tých 400 kilometrov nepredstavuje neriešiteľný problém. Nejako to určite zvládneme,“ usmieva sa M. Ondruš.

Turnajové vyvrcholenie na druhom konci republiky bude pre mladých Interistov šancou na upevnenie tímových väzieb a zároveň aj cennou skúsenosťou do ďalších kariér.

„Akýkoľvek takýto turnaj je pre mladých hráčov zážitkom,“ prízvukuje manažér klubu z hlavného mesta. „Tešíme sa, že sú prisľúbené špičkové ubytovanie i strava a celková organizácia by mala mať európsku úroveň. Za to sa môžem organizátorom iba poďakovať a som rád, že niekto aj v týchto podmienkach vzal na svoje plecia takú zodpovednosť.“

V Interi sa momentálne starajú o približne dvesto mladých basketbalistov a postarať sa o takú početnú základňu nie je vôbec ľahké. Práve koronakríza však ukázala, že hoci sa hlavná pozornosť verejnosti upiera na seniorský šport, v prípade krízových situácií sú profesionáli prví na rane.

„V dnešnej dobe je profesionálny šport skôr za trest, ako za odmenu,“ vzdychol si Michal Ondruš. „Na deti sa peniaze sem-tam nájdu, pretože ak už nepomôžeme deťom, tak potom komu? Štátne či mestské inštitúcie podporujú skôr mládež a verím, že dokážeme napriek tej korone udržať nastavenie mládeže aspoň na takej slušnej úrovni, ako tomu bolo doposiaľ. Len veľmi neradi by sme totiž redukovali počty mladých basketbalistov a formu nastavenej práce.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 7/1 87,50%
2 BKM Lučenec 6/2 75,00%
3 Patrioti Levice 4/4 50,00%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/5 37,50%
6 MBK Baník Handlová 2/5 28,57%
7 Inter Bratislava 2/6 25,00%