Ako tínedžer kandidoval do mestského zastupiteľstva, teraz si zahrá s Teodosičom

Publikované: 29.06.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fiba.basketball

Awudu Abass (Foto: fiba.basketball)

V roku 2013 ovládli majstrovstvá Európy do 20 rokov reprezentanti Talianska, ktorí hrali rýchly a atraktívny basketbal. Do ideálnej päťky turnaja sa vtedy dostal Amedeo Della Valle, ten si odniesol taktiež cenu MVP pre najlepšieho hráča šampionátu, a spolu s ním aj krídelník Awudu Abass.

Všestranný small forward bol kľúčovým hráčom mužstva a na ihrisku to vyzeralo tak, ako keby bol jeho súčasťou už niekoľko rokov. V jeho prípade to však bol prvý veľký turnaj v talianskom národnom tíme. Hoci sa narodil v meste Como, kde strávil celý svoj život, o talianske občianstvo mohol požiadať až ako 18-ročný. Také sú totiž pravidlá v prípade, že obaja rodičia sú cudzinci.

Abassov otec pochádza z Ghany, matka zas z Nigérie. Stretli sa v Ríme, kde sa vzali, ale neskôr sa presťahovali na sever do Coma, kde prišiel na svet Awudu. Keď mal Abass 19 rokov, hrával za tím z Cantu. Zaumienil si však, že bude kandidovať v Come do mestského zastupiteľstva. Na kandidátke bol dvojka, ale jeho strana napokon získala len jedno kreslo, a preto sa tínedžer nestal poslancom.

Dnes má Awudu Abbas 27 rokov a doteraz žil len v Lombardii. Do roku 2016 hrával za materský klub Pallacanestro Cantu, potom si dve sezóny obliekal dres Olimpie Miláno a posledné dve sezóny bol členom klubu Basket Brescia Leonessa, s ktorým sa v tomto ročníku zapísal do dejín. Žiaľ, ide o negatívny rekord. V dueli Eurocupu totiž Brescia prehrala s Darussafakou, pričom nastrieľala iba 35 bodov (z toho dal Abass 12).

Prehra 35:61 však nerozhodila lombardský klub, ktorý zvíťazil v šiestich skupinových zápasoch a postúpil do fázy TOP16. Tu sa mu podarilo vyhrať ďalšie dve stretnutia, takže celkovo zaznamenala Brescia bilanciu 8 výhier – 8 prehier. Awudu Abass nastúpil v 15 zápasoch, v ktorých nazbieral Index rating v hodnote 194, čo bolo 22. najvyššie číslo v Eurocupe.

Viac ako 12 bodov, takmer 5 doskokov a 2 asistencie, taký bol jeho priemer v ročníku 2019/20. Podobné čísla mal aj v talianskej lige, kde Brescii pomohol k bilancii 14–7. Za dve sezóny spravil v tomto tíme zreteľný progres, na čom má zásluhu tréner Vincenzo Esposito, prvý Talian v NBA. Keďže sa mu po aktuálnej sezóne končila zmluva, dalo sa očakávať, že sa posunie vyššie.

No a tak sa aj stalo. Awudu Abass tento mesiac podpísal kontrakt s klubom Virtus Bologna, čo znamená, že sa stane spoluhráčom Miloša Teodosiča. Vedenie Virtusu oznámilo, že pôvodný rozpočet vo výške 15 miliónov eur narastie na 18 miliónov. Keďže v domácej súťaži aj naďalej platí pravidlo 6+6, klub z Bologne sa zameral na hráčov s talianskym pasom. Okrem Abassa prišiel aj center Amedeo Tessitori (Treviso) a power forward Amar Alibegovič (Rím).

Awudu Abass si minulý rok zahral za taliansky národný tím v Číne na svetovom šampionáte, kde nastúpil v štyroch stretnutiach proti Filipínam, Angole, Srbsku a Portoriku. Celkovo si na svoje konto pripísal 32 bodov. Rodák z Coma predviedol najlepší výkon v tesnom zápase proti Portoriku (94:89), v ktorom zaznamenal 14 bodov, 8 doskokov a 2 získané lopty.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV