Obradovič po siedmich rokoch opúšťa Fenerbahce, v ďalšej sezóne nebude trénovať

Publikované: 24.06.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Željko Obradovič (Foto: euroleague.net)

Víťazstvo v Eurolige, štyri tituly v tureckej lige, tri triumfy v tureckom pohári a ďalšie tri v tureckom superpohári. Spolu je to jedenásť trofejí, ktoré Željko Obradovič získal počas pôsobenia vo Fenerbahce. Ďalšiu však už nepridá. V utorok totiž oznámil, že v istanbulskom klube končí.

Vedenie Fenerbahce veľmi chcelo, aby srbský kouč zostal v Turecku, no nepremietlo to do čísel. Práve naopak. Obradovič vedel, že ak by aj naďalej zostal v Istanbule, rozpočet mužstva by bol výrazne nižší ako doteraz a nadol by šiel aj jeho plat. Fenerbahce okreše rozpočet z 30 miliónov eur na 20 miliónov a svojmu trénerovi dalo ponuku v hodnote 2 milióny eur na rok. Doteraz však Srb zarábal 3 milióny eur.

Željko Obradovič bol v Istanbule od pondelka do piatka a potom sa pobral domov do Belehradu s tým, že najbližšie dni bude premýšľať o ponuku a začiatkom týždňa oznámi svoje rozhodnutie. No a tak sa aj stalo. „Minulý týždeň som mal mimoriadne vrelé a dôveryhodné rozhovory s prezidentom klubu Alim Kocom, viceprezidentom Semihom Ozsoyom a generálnym manažérom Mauriziom Gherardinim. Dohodli sme sa, že si vezmem niekoľko dní, aby som sa v pokoji a v kruhu mojej rodiny rozhodol. Urobil som jedno z najťažších rozhodnutí v mojom živote, beriem si oddychový čas a rok nebudem trénovať,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení Željka Obradoviča.

Keď v prišiel do Istanbulu v roku 2013, všetkým bolo jasné, že ho budú nasledovať špičkoví basketbalisti, ktorí Fenerbahce dostanú na najvyššie poschodia Euroligy. V európskom pohári číslo jeden si Obradovič so svojím tímom zahral trikrát vo finále, pričom v roku 2017 posledný zápas sezóny vyhral. „Bolo mi cťou a potešením byť členom veľkého klubu ako Fenerbahce. Pre Fener to rozhodne nie je koniec, naopak, je to nový začiatok. Som si istý, že fanúšikovia budú naďalej podporovať klub a oslavovať úspechy tak ako predtým,“ poznamenal rodák z Čačaku, ktorý v marci oslávil 60. narodeniny.

Pre klub to však nebude posledná strata. Po Obradovičom rozhodnutí sa ešte intenzívnejšie začalo hovoriť o hráčskych odchodoch. Medzi hráčov, ktorí majú zajačie úmysly, patria napríklad Kostas Sloukas a Gigi Datome. O túto dvojicu má obrovský záujem Olympiakos, respektíve Miláno. „Je to pre nás smutné rozhodnutie, ale Željka Obradoviča rešpektujeme, a preto ho akceptujeme. S naším tímom dosiahol veľa úspechov, tým najväčším je určite víťazstvo v Eurolige, a zapísal zlatými písmenami do histórie nášho klubu. Željko Obradovič navždy zostane členom našej rodiny. Vďaka nemu sme zažili radosť, o akej sa nám ani nesnívalo,“ uvádza sa v klubom vyhlásení.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.