Komentár: Len, aby sa na koniec Žiliny nezabudlo

Publikované: 20.06.2020 Autor: Adam Solga

BK Slávia Žilina vs Inter Bratislava, Melsahn Basabe (5) (Foto: Jakub Ruman)

Vždy, keď z ligovej mapy zmizne ďalší tím, je to pre skutočných fanúšikov slovenského mužského basketbalu dôvod na smútok a skepsu. Tak je to aj v prípade BK Slávia Žilina.

Môžeme sa chlácholiť, že všetko mohlo byť inak, nebyť pandémie. Nie je to celkom pravda. Najvyššia súťaž sa totiž do Žiliny pred tromi rokmi vrátila vďaka zanieteným jednotlivcom. Len zanietenie (a určitá suma peňazí) ale nestačí. Basketbal má svoje zákonitosti, ktoré treba na každom stupni manažmentu jednoducho rešpektovať. Inak zbytočne šliapnete vedľa, niekedy aj opakovane, či premrháte časť prostriedkov.

Ak navyše „okolie” nemá skutočný záujem pestovať profesionálny šport, všetko je omnoho ťažšie. Žilinčania sa nádejali, že konečne im pomôžu prostriedky od mesta, ale čo VÚC a čo štát? Prichádzame k fundamentálnej otázke, akej podpory sa dostáva profesionálnemu športu. Obvykle sú to len sľuby, sľuby, sľuby. A keď sa podarilo prijať zákon o športe, život klubom skôr komplikoval, než aby ho uľahčil. To len, aby sa nezabudlo. Realita nás dobieha zas a znova.

Spomeňme si, že kedysi sme nechceli hrať spoločnú súťaž s Čechmi, aj preto, lebo sa nám málilo šesť miesteniek v nej. Dnes sme v SBL padli na osem a možno klesneme ešte na menej účastníkov. Kedysi sme tímov mali aj dvanásť, potom jedenásť, desať, naposledy deväť. Počet klesal (a naďalej klesá), no stále neprichádzali žiadne zásadné zmeny, ktoré by napríklad zatraktívnili súťaž pre potenciálnych nováčikov, pomohli klubom v tiesni, alebo im uľavili od poplatkov. Marketing SBL škoda spomínať.

Ak si na to všetko, až zlé časy pominú, spomenieme, možno konečne príde tlak na zmeny a s ním prepotrebná vôľa veci meniť. Azda nebude neskoro, lebo tento príbeh nie je len o konci Žiliny, ale o hroziacom konci nášho mužského basketu.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.