V Istanbule ho chcú aj naďalej, no núkajú mu nižší plat. Ako sa rozhodne Željko Obradovič?

Publikované: 19.06.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Željko Obradovič (Foto: euroleague.net)

Už to bude sedem rokov čo sa Željko Obradovič, najúspešnejší kouč v dejinách európskeho basketbalu, rozhodol prijať ponuku tureckého klubu Fenerbahce. Keď v lete 2013 prichádzal do Istanbulu, v klube bolo dostatok finančných prostriedkov na to, aby sa sa mužstvo v Eurolige pokúsilo atakovať najvyššie priečky.

Po aktuálnej sezóne, ktorú poznačila pandémia Covid-19, sa Srbovi končí v Istanbule zmluva. Vedenie Fenerbahce má veľký záujem, aby Željko Obradovič v klube pokračoval aj naďalej, a preto ho pozvalo na rokovania. V pondelok odletel deväťnásobný euroligový šampión z Belehradu do Istanbulu a v tureckej metropole zotrval do piatku.

Už nebudú mať 30 miliónový rozpočet

Ešte v pondelok vo večerných hodinách sa verejnosti prihovoril prezident Fenerbahce Ali Koc, ktorý prezradil niekoľko dôležitých informácii. Tá najpodstatnejšia sa týka peňazí. „Už som to povedal niekoľkokrát, ale zopakujem to ešte raz. Željko Obradovič s nami môže zostať dovtedy, dokedy len bude chcieť. Je tu ale jeden fakt. Náš rozpočet už v ďalšej sezóne nemôže byť na úrovni 30 miliónov eur. Ak to Željko akceptuje, budeme veľmi radi. Chceme totiž, aby nás viedol aj naďalej,“ povedal Ali Koc pre klubovú televíziu a následne dodal „Jedno víťazstvo v Eurolige predstavuje 68-tisíc eur, čo nám nepokryje ani náklady na cestovanie. Odmena pre víťaza je milión eur, čo nám nepokryje ani bonusy za titul. Myslíme si však, že byť európskym šampiónom, je prestíž, ktorá nám stačí.“

Rozhodnúť sa má budúci týždeň

Željko Obradovič je už doma v Belehrade, čo potvrdil istanbulský klub, ktorý uviedol, že k dohode zatiaľ neprišlo a srbský tréner si nechal niekoľko dní na rozmyslenie. Srbské médiá konštatujú, že Obradovič zrejme bude pokračovať v Istanbule, avšak definitívne slovo ešte nepadlo. Ak bude jeho odpoveď kladná malo by ísť o zmluvu na dva roky plus opcia na tretí. Pôvodný rozpočet klesol z 30 miliónov eur na 20 miliónov a Srbov plat by mal klesnúť z 3 miliónov eur na 2 milióny eur. Obradovičovo rozhodnutie by malo byť známe budúci týždeň.

Na jeho verdikt nečaká len vedenie Fenerbahce. Ak by totiž Srb nepokračoval v tureckom klube, mohlo by to ovplyvniť prestupové stratégie viacerých klubov. Tak napríklad klub Olimpia Miláno, ktorý potrebuje z pohľadu ligovej súťaže skladať tím s modelom 6+6, by bol veľmi rád, ak by Gigi Datome prišiel do Milána. Hovorí sa totiž, že v prípade Obradovičovho konca by Talian hneď prijal ponuku talianskeho klubu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.