Komentár: Absencia generálneho partnera je hanbou všetkých klubov

Publikované: 17.06.2020 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda

Slovenský pohár žien 2016-17, trofeje (Foto: Laco Ďuračka)

Odchod Žiliny je ďalšou ranou pre náš ligový basketbal. Musel by sa stať zázrak, aby sa situácia pod Dubňom otočila a klub by pokračoval v SBL.

Koniec šošonov je prekvapujúci. Vlani ohlásili zmenu klubových farieb i užšiu spoluprácu s futbalovým MŠK. Od návratu do extraligy sa pravidelne umiestňovali v hornej polovici tabuľky a tešil ich aj solídny divácky záujem.

Koronakríza a tvrdý boj o sponzorov, keď v meste dominujú futbal a hokej, spôsobili, že Slávia sa dostala do finančnej tiesne. Vedenie sa snažilo klub zachrániť, ale bez úspechu.

Žilina však nemusí byť jediná.

Veľké problémy má aj Komárno, ktoré ich avizovalo už počas lanského leta. Podľa toho vyzerala aj sezóna v podaní MBK – odchody hráčov i trénerov a posledné miesto v tabuľke.

O osude tímu z juhu Slovenska sa má rozhodnúť tento týždeň. Ak by sa naplnil čierny scenár, extraliga so siedmimi účastníkmi by už vôbec nebola extra.

Pandémia koronavírusu a s ňou spojená prerušená sezóna nabúrala plány všetkým klubom. Väčšina z nich sa tešila na zápasy play-off, ako aj na príjmy zo vstupného počas najatraktívnejšej časti sezóny.

Namiesto toho majú kluby – česť výnimkám – dlhy voči SBL, hráčom i trénerom. Prievidza je v tom tak hlboko, že má zakázané prestupy a na krku arbitrážne konanie FIBA s pokutou nad 10 000 eur.

O tom, že všade v civilizovanom svete mestá, VÚC, štát, vláda podporujú šport, ale na Slovensku nie, tu písať nebudeme.

Každopádne, mužský basket je tretí najsledovanejší kolektívny šport na Slovensku. Viac divákov chodí len na hokej a futbal a aj to nie všade.

Jeden zápas SBL v priemere vzhliadne takmer tisíc divákov. V minulej sezóne sa prenosy spod deravých košov vrátili aj na televízne obrazovky.

Preto je trestuhodné, že liga stále nemá generálneho partnera. Kluby sa rozhodli, že si budú súťaž riadiť sami. Vytvorili solídny produkt, ale nevedia ho predať.

Horšie je, že hlavný sponzor sa bude v aktuálnej post-korona situácii ťažšie hľadať. Je to niečo, čo malo byť hotové dávno.

Silný partner ligy by odbremenil kluby od poplatkov, ktoré musia platiť. Tá potom posiela peniaze ďalej na účet SBA.

Vedenie SBL si zaslúži pochvalu za iniciovanie rokovaní s SBA, na ktorých chce navrhnúť zväzu, aby ligu odbremenil od najväčšej položky – výplat rozhodcov.

Pri hľadaní generálneho partnera však musí SBL „zamakať“. Majú ho aj súťaže vo vodnom póle. Ak sa to lige nepodarí, žilinský prípad nemusí byť jediný a môžu ho nasledovať ďalšie kluby.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.