Budúci najlepší obranca? Tony Parker získal vynikajúceho blokára z talianskej ligy

Publikované: 16.06.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: pallacanestrocantu.com

Kevarrius Hayes (Foto: pallacanestrocantu.com)

Na to, aby ste sa ako klub presadili v Eurolige, nestačí mať len peniaze. Potrebujete mať dobrý skauting, aby ste si vybrali tých správnych hráčov, ktorí vás dovedú k úspechu.

Najlepšie euroligové kluby chodia vo väčšine prípadov na istotu a zmluvy podpisujú s hráčmi, ktorí svoje kvality už dokázali. No nie každý má toľko peňazí, aby si mohol dovoliť mať na súpiske hviezdy prvej kategórie. Práve tu je nesmierne dôležitý skauting, pretože vďaka nemu môže aj slabší tím získať výborného basketbalistu.

Kľúčové je, aby ste „svojho“ hráča zaregistrovali skôr ako ostatní a potom začali intenzívne pracovať na tom, aby ste ho zlanárili do tímu. No a niečo také sa podarilo francúzskemu klubu ASVEL Basket, ktorého prezidentom je bývalý skvelý tvorca hry Tony Parker. Klub, ktorý sídli vo Villeurbanne na predmestí Lyonu, získal zaujímavú posilu.

Je ňou 23-ročný Američan Kevarrius Hayes, ktorý má za sebou prvú sezónu na európskych palubovkách. Odohral ju v talianskej lige v lombardskom klube Pallacanestro Cantu. „Kevarrius Hayes je presne ten typ hráča, ktorého sme chceli získať do nášho mužstva. Jeho vstup do profesionálnej kariéry je pôsobivý, no stále si myslíme, že sa môže ešte výrazne zlepšiť. Jeho neskutočná energia, ktorú dáva do hry, sa bude našim fanúšikom celkom isto páčiť,“ uviedol na adresu amerického basketbalistu Nicolas Batum, hráč Charlotte Hornets, ktorý je zároveň športovým riaditeľom ASVEL-u.

Áno, Hayes začal v Európe ozaj pôsobivo. V talianskej lige sa ako nováčik umiestnil v rebríčku Index rating na peknom 15. mieste. Za Cantu odohral tento 206 cm vysoký podkošový basketbalista spolu dvadsať ligových duelov, v ktorých zaznamenal priemer 9,6 bodov a 7,2 doskokov na zápas. To však nie je to najpodstatnejšie. Rodák z Live Oak v štáte Florida počas nováčikovskej sezóny predviedol, že je výnimočný obranca.

Výborne pracuje pri prenášaní ťažiska hry, no ešte silnejší je vo vzduchu, kde zastavuje strely súperov. V spomínaných 20 zápasoch talianskej ligy zaznamenal tento borec 51 blokov! Ak to prerátame na jeden zápas, tak jeho priemer je 2,55. Takéto vysoké číslo sa počas posledných desiatich rokov nepodarilo v Taliansku dosiahnuť nikomu.

Ako sa vypracoval na takého vynikajúceho blokára? „Môžete trénovať rýchlosť, výbušnosť a tiež techniku odrazu, no v mojom prípade je to výhradne záležitosť inštinktu. Mám veľké šťastie, že ho mám v sebe dostatok. Vždy sa snažím mať prehľad o tom, kde sa nachádza súper. Dôležité je, aby som bol stále aktívny, pretože vtedy som schopný oveľa rýchlejšie zareagovať,“ povedal Kevarrius Hayes ešte počas pôsobenia na University of Florida.

So svojím novým tímom sa bude snažiť vylepšiť kolektívne výsledky. V tejto sezóne, ktorá bola ukončená pre pandémiu Covid-19, odohral ASVEL v Eurolige 28 zápasov s bilanciou 10–18. Pripomíname, že francúzsky klub dostal v lete 2019 spolu s Bayernom Mníchov divokú kartu na dve sezóny. V tej novej sa pokúsi zabojovať o postup do play-off, čo bude aj pre Kevarriusa Hayesa nová situácia. O tomto mladíkovi sa však v Taliansku hovorí, že by sa jedného dňa pokojne mohol stať najlepším euroligovým obrancom.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.