65 sekúnd, 11 bodov, jeden dribling, aj takto vyzerá skvelý strelec

Publikované: 14.06.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

NY Knicks vs. CLE Cavaliers, Kyle Korver (26) (Foto: nba.com)

Čo robí strelca v basketbale úspešným? Hodiny tréningu, dokonalá technika a aj danosť strieľať veľmi rýchlo a pritom úspešne. NBA pozná za roky množstvo strelcov a rekordov. Nezabudnuteľných je 37 bodov za štvrtinu od Klaya Thompsona alebo 13 bodov Tracyho McGradyho za 33 sekúnd.

Najmä na Thompsonovom rekorde bolo neuveriteľné, že pri ňom prakticky nepotreboval driblovať. Podobných zápasov mal viacero. Raz dal 60 bodov a stačilo mu 11 driblingov, alebo inokedy dal 43 so štyrmi driblingami!

Medzi výborných strelcov, aj keď nemá ani z ďaleka také štatistiky ako líder Warriors, patrí dlhodobo Kyle Korver. Skúsený krídelník nebol nikdy hviezdou, ale v NBA sa drží neuveriteľných 17 sezón, keď v marci oslávil 39. narodeniny.

Známa stránka Bleacher Report pripomenula, čoho všetkého bol Korver schopný. Najlepšie individuálne roky si držal v Atlante, kde mal dvojciferný priemer bodov. Pred rokmi predviedol v stretnutí proti Milwaukee parádnu streleckú sekvenciu. Behom 65 sekúnd nastrieľal 11 bodov, pričom mu stačil jediný dribling.

Fantastický catch and shoot

Korver sa môže pochváliť dokonalou mechanikou streľby. Nielenže správne vypúšťa loptu z rúk, ale výborné má aj postavenie nôh. Nerobí mu problém predvádzať dve dekády akcie catch and shoot.

Napriek dlhovekosti chýba dvojmetrovému strelcovi stále najcennejšia trofej v podobe titulu. Po boku LeBrona Jamesa si zahral s Clevelandom finále, ale tam prehral s Golden State. Aj preto si kalifornský rodák predlžuje kariéru. V prerušenej sezóne kývol na ponuku Milwaukee.

Bucks veria, že prítomnosť ostrieľaného borca dodá tímu skúsenosti v boji o minimálne finále. Pri reštarte sezóny, ktorá sa má dohrať bez divákov v Orlande, bude tím okolo skvelého Janisa Antetokounmpa jedným z favoritov. A práve typy hráčov ako je Korver grécka superhviezda pri svojom štýle hry potrebuje.

Vymenili ho za kopírku!

Pritom na začiatku kariéry to vôbec nevyzeralo, že by mohol mať Korver v NBA taký rešpekt a dlhovekosť. Draftom 2003 prešiel potichu. New Jersey si ho vybralo v druhom kole z 51. miesta. Nets nemali o absolventa univerzity v Creightone záujem a vymenili ho za novú kopírku a poplatky za letnú ligu do Philadelphie.

„Nebol som ani vymenený, ale predaný za malú čiastku z hľadiska NBA, neskôr som zistil, že sa za ne platila letná liga a kopírka,“ hovoril strelec po rokoch s úsmevom. Podľa stránky Grantland Nets nielenže stratili potenciálne výborného strelca za nič, ale ešte sa im aj kopírovací stroj po chvíli pokazil.

Dnes sa už môže Korver smiať, keď patrí medzi osobnosti ligy. V 12 zo 17 sezón sa dostal cez uznávanú hranicu 40% úspešnosť spoza trojkového oblúka. Na svojom konte má vyše 1200 zápasov v profilige, pričom si zarobil 84 miliónov dolárov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.