Hviezda NBA naznačuje, že sezóna sa nemusí dohrať

Publikované: 13.06.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

NBA hráči, Disney World (Foto: clutchpoints)

V NBA prebehli pred pár dňami dôležité hovory medzi vedením ligy a zástupcami hráčskej asociácie NBAPA. Všetko nasvedčuje tomu, že sezóna by sa mala dohrať od konca júla v Disneyho svete v Orlande za prísnych karanténnych podmienok. Naplánovaný je formát s 22 klubmi, ktoré dohrajú koniec základnej časti a potom ich čaká play-off. Koniec ročníka by mal byť na začiatku októbra.

Ozývajú sa však aj hlasy, ktoré volajú po ukončení sezóny. Hviezda Brooklynu Kyrie Irving organizovala v piatok hovor s 200 hráčmi, kde riešili, za akých podmienok sa dohrá ročník v Orlande. Problémom sú aj protesty po celej krajine, ktoré vyvolala násilná smrť afromeričana Georga Floyda políciou.

„Akú správu dáme verejnosti, keď sa v týchto časoch odizolujeme a začneme hrať bez divákov. Vonku sa protestuje a my budeme hrať basketbal na mieste, kde ani nebudú majitelia klubov. Robíme kroky späť,“ povedal Irving Yahoo Sports.

Najhorší ročník v histórii?

Pritom rozohrávač Nets sa do sezóny nevráti pre zranenie, rovnako ako ďalšia hviezda tímu Kevin Durant, ktorá pauzuje celý rok.

Už teraz sa hovorí, že ak sa sezóna dohrá, bude to najhorší ročník v histórii a šampióna nebudú brať podobne vážne ako ostatné roky. „Okolo roku 2000 boli sezóny, ktoré boli zlé a NBA ako produkt strácala. Kobe Bryant so Shaqom O'Nealom dominovali s Lakers, ale ostatné tímy nestáli za veľa. Existuje minimum dobrých sérií, ktoré si človek zapamätal. Liga strácala peniaze a rovnaké to je aj teraz, keď to zariadila pandémia koronavírusu a násilná smrť Georga Floyda,“ povedal The Athletic expert David Aldridge.

Zlú sezónu znásobil tweet manažéra Houstonu Rockets Daryla Moreyho, ktorý podporil protesty v Honk Kongu, čím nahneval komunistickú Čínu a ohrozil zmluvy NBA s krajinou. K tomu sa pridali aj zranenia hviezd na čele so Stephenom Currym a Zionom Williamsonom, čím stratili sledovanosť niektoré zápasy vysielané v celoštátnej televízii.

Ak by sa nedohralo, išlo by o veľké peniaze. Spoločnosti Disney a Turner platia za základnú časť a play-off za vysielacie práva 2,6 miliardy dolárov.

Podľa zdrojov The Athletic je skupina 80 hráčov, ktorí zvažujú, že nechcú sezónu dohrať. Okrem Irvinga sú v nej aj Chris Paul, Kevin Durant, Carmelo Anthony, Dwight Howard, Donovan Mitchell a Avery Bradley. Dôvodom sú rasové nepokoje a stále trvajúca hrozba pandémie koronavírusu.

„Či si to priznáme, alebo nie, ako černosi sme terčom každý deň. Nie som za to, aby sa dohral ročník v Orlande pred prázdnymi tribúnami,“ povedal Irving hráčom v telehovore.

Hrozia zranenia

Účastníkmi hovoru boli aj ďalší známi basketbalisti ako Spencer Dinwiddie, Tobias Harris, Joel Embiid, Kyle Lowry, Mike Conley, Harrison Barnes.

„Musíme využiť tento čas na zmenu, aby sa nediali veci ako smrť Georga Floyda, Návrat k sezóne za týchto podmienok by nebol najlepší,“ uviedol Dwight Howard.

Hviezda Portlandu CJ McCollum dodala, že hráči sa musia pripraviť na zásah do výplat, ak sa ročník nedohrá. „Takouto dlhou pauzou, keď sme nemohli mesiace hrať klasicky päť na päť, riskujeme veľké množstvo zranení,“ doplnil líder Utahu Donovan Mitchell, ktorý má šancu budúci rok podpísať kontrakt v maximálnych hodnotách. Piatkového telehovoru sa zúčastnilo 20 percent hráčov NBA, ale chýbala najväčšia hviezda. Postoj LeBrona Jamesa bol zatiaľ jednoznačný. Líder Los Angeles Lakers sa chcel vrátiť k ročníku.

Podľa hráčskej asociácie má každý hráč právo nedohrať ročník, ak je zranený, alebo ak mu to povoli vedenie jeho klubu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.