Zahraniční hráči Slovákov podľa Baldovského nevytlačia. Na koniec kariéry ako Kozlík ešte nemyslí

Publikované: 13.06.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS

Iskra Svit vs. BKM Lučenec, Stanislav Baldovský (24) (Foto: Daniel Faix)

Ako jeden z mála Slovákov v SBL mal platnú zmluvu aj na novú sezónu. Krídelník Stanislav Baldovský pokračuje vo Svite. Hoci mala Iskra, tak ako väčšina, ekonomické starosti, podľa skúseného hráča neboli natoľko závažné, aby ohrozili fungovanie a existenciu klubu.

Stanislav Baldovský odohral vo Svite ostatné dva ročníky. V predčasne ukončenej sezóne bol stabilným členom základnej pätky. Celkovo nastúpil na 25 zápasov. Priemerne odohral 27 minút a strelil 6 bodov.

Kým drvivá väčšina slovenských hráčov ostala po konci sezóny bez zmlúv na ďalší ročník, Baldovský sa nemusel zaoberať otázkou budúcnosti.

„Mám platnú zmluvu, pretože som podpísal na 24 mesiacov. Figurujem na aktuálnej súpiske. O zmene klubu som vôbec neuvažoval. Nemal som žiadne ponuky, pretože kluby vedeli, že budem hrať za Svit aj v novej sezóne,“ uviedol tridsaťjedenročný krídelník.

Svit funguje v normálnom režime

V klube pokračujú i Martin Bizub s Michalom Kuzmiakom. Okrem tejto trojice nie sú doteraz oficiálne ohlásené iné mená.

„Od 15. júna začíname letnú prípravu. Tí, čo máme zmluvy, fungujeme normálne ďalej. Zatiaľ nemáme informácie, kto bude trénerom. Nemyslím si, že klub mal nejaké vážnejšie problémy,“ povedal.

Trojnásobný víťaz Slovenského pohára a majster z roku 2014 s Interom Bratislava načrtol predstavu o tom, čo by chcel tímu z osobného hľadiska ponúknuť.

„Každý hráč chce hrať čo najviac. Moje osobné pravidlo je, že ak makáš na tréningoch a dávaš zo seba maximum, dostaneš trénerovu dôveru. Mojou úlohou bola stále tímová hra a najmä obrana. Mal som udržiavať celý tím pohromade, povzbudzovať spoluhráčov, aj keď sa nedarilo. Keď sa mi podarí ubrániť najlepšieho hráča súpera, má to pre mňa najväčší osobný význam. Nepotrebujem streliť 20 bodov,“ povedal.

Ponúkol aj reakciu na pravidlo, že od novej sezóny nebude povinnosťou, aby bol na palubovke minimálne jeden Slovák počas celej doby zápasu.

„Neberiem to negatívne. Nemyslím si, že sa niečo zmení. V predošlej sezóne sme mali maximálne 6 zahraničných hráčov v jednom klube, teraz ich bude maximálne 5. Slovák sa dostane na ihrisko stále, pretože nikto nevydrží hrať celých 40 minút. Ak je domáci hráč dobrý, nemusí mať obavy, že ho nahradí legionár. Je to o tom, ukázať trénerovi, že si zaslúžiš byť na palubovke,“ zamyslel sa.

Rada mladým hráčom? Premýšľajte a nebuďte do len do počtu

Mladým slovenským hráčom, ktorí v súčasnosti uvažujú o rôznych krokoch a posunoch v kariére by poradil:

„Nech poriadne popremýšľajú, za akých podmienok a s akým klubom podpíšu zmluvu. Mladí hráči jednoducho potrebujú hrať, a nie byť v tíme len do počtu.“

Pred časom sa Stanislav Baldovský pre periodikum Korzár Spiš vyjadril, že počas koronavírusu sa niektorí ľudia správajú tak, akoby mala prísť tretia svetová vojna. Robili si obrovské zásoby a niektorí to podľa neho extrémne preháňali, že im až hrabalo.

„Nikto z nás si nepredstavoval až takú situáciu, aká nastala. Verím a modlím sa, aby žiadna ďalšia vlna ochorenia neprišla. Aby sa vrátilo všetko do bodu, ako bolo pred vypuknutím pandémie,“ vyjadril sa.

Nastavenie v hlave: Som mladý

„Keď sa to všetko začalo, prvý mesiac som nerobil vôbec nič. Sedel som doma. Keď sa uvoľňovali opatrenia, venoval som sa turistike, hlavne v Slovenskom raji. Pracoval som aj na našich záhradách,“ doplnil.

Samozrejme, Baldovský zaregistroval koniec kariéry o dva roky staršieho Mareka Kozlíka, ktorý je päťnásobným majstrom Slovenska. Stanislav nad takýmto rozhodnutím neuvažuje.

„Sledujem Marekovu situáciu. Prajem mu v živote po basketbale to najlepšie. Ja som nad koncom zatiaľ vôbec nepremýšľal. Určite by ma v budúcnosti lákalo trénovať. Chcem ale hrať. Som ešte mladý, aspoň také je nastavenie v mojej hlave. A či mám nejaké myšlienky na to, čo bude po kariére? Iba jednu, vyhrať v lotérii,“ zavtipkoval na záver.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.