Mladí Česi a Slováci sú snaživí, ale chýba im šikovnosť Srbov, vraví bývalý kouč Teodosiča

Publikované: 10.06.2020 Autor: Roman Benčič

Mihailo Poček

V rodnom Srbsku patrí medzi uznávané trénerské kapacity. Vychoval hráčov ako Miloš Teodosič či Slavko Vraneš. Skúsený kouč Mihailo Poček bude súčasťou letného kempu pre mladých hráčov, ktorý sa uskutoční v júli v Prahe.

Poček počas kariéry viedol tímy ako Hopsi Polzela (Slovinsko), Kumanovo (Macedónsko) či Rudar Ugljevik (Bosna a Hercegovina). Pred piatimi rokmi pôsobil aj ako tréner ženského družstva BLK Slavia Praha.

Úspešne sa Vám podarilo vychovať niekoľko veľkých mien, ktoré sa dokázali presadiť v NBA, v Eurolige či ACB. Čo všetko obnáša práca trénera, ktorému sa podarí to, čo sa podarilo Vám?

"Práca trénera je veľmi zložitá vec. Úspech si vyžaduje mnoho úsilia na ihrisku aj mimo neho. Na základe veku hráča je veľmi dôležitá schopnosť správneho usmerňovania. Preto je nevyhnutné, aby bol tréner neustále pozorný a aby pracoval s citom.

Obnáša to veľa hodín individuálnej práce zameranej na korigovanie basketbalovej techniky. Nevyhnutné pre trénera je aj sústavné učenie sa, vyhľadávanie nových informácií, ktoré sú užitočné pre zdokonaľovanie hráča aj celého tímu.

V súčasnosti máme oveľa menej kreatívnych trénerov ako v minulosti. A práve to je potrebné. Tréner musí mať svoj jedinečný štýl, byť prefíkaný, musí byť osobnosť a musí byť schopný nachádzať vhodný spôsob ako podávať informácie konkrétnemu hráčovi a aj tímu. Tréner musí mať dobré vzťahy s vedením klubu ako aj s médiami. Aj keď to je len malá súčasť jeho odbornosti."

Aký máte vzťah s bývalými basketbalistami, ktorí hrajú na globálnej úrovni, držia si s vami stále kontakt?

„Snažím sa s nimi zostať v kontakte. Rozprávame sa, vzájomne si vymieňame si názory. Aj tréneri sa niekedy učia od hráčov. Vždy je potrebné mať dobrý vzťah.“

V sezóne 2015 / 2016 ste trénovali pár mladých Slovákov a Čechov a aj klub Slávia Praha z najvyššej ženskej českej ligy. Ako by ste nám priblížili rozdiel, ktorý vidíte medzi slovenskými a českými hráčmi/kami a tými srbskými?

„Trénovať v Čechách bola pre mňa veľká skúsenosť. Českí a slovenskí hráči, ktorých som trénoval boli pracovití, ochotní počúvať, koniec koncov českému basketbalu sa nedávno podarilo dosiahnuť výrazný medzinárodný úspech. Stretol som sa s chlapcami a dievčatami s dobrými fyzickými predpokladmi. Na rozdiel od Srbov sú menej technicky zruční. Je to pravdepodobne dôsledok spôsobu práce v kluboch. V niektorých segmentoch hry im chýba správne porozumenie. Srbi majú lepšiu schopnosť improvizácie, zatiaľ čo tí druhí zriedka. Je možné, že je to z časti aj dôsledok práce kondičných trénerov, ktorým sa darí vytvárať viac uvoľnených hráčov.“

Českej mužskej reprezentácii sa podaril vlani prvý výrazný úspech po dlhých desiatkach rokov. Sledovali ste cestu tohoto tímu?

„Sledoval som hru českého tímu. Boli veľkým prekvapením, napriek tomu, že Veselý nehral. Bolo vidno pokrok, čo je chvályhodné. Avšak podstatnú rolu na úspechu zohrával Satoranský, ktorý bol veľký líder tímu. Dúfam, že sa mu bude dariť v tom pokračovať. Je potrebné, ale dodať, že počas kvalifikačných zápasov sme videli, že aj ostatní hráči vedia hrať basketbal. Preukázali veľké schopnosti bez podpory spoluhráčov z NBA a z Euroligy.“

Teodosič, Poček

Mám otázku k tým menej úspešným a mladým hráčom, ktorí nehrajú na úrovni reprezentácií ani v najlepších ligách. Aké možnosti majú k dispozícii posunúť svoje možnosti? Respektíve, aké vlastnosti potrebuje mať hráč rozvinuté, ak chce upútať na seba pozornosť ? Máte pre nich nejaký tip, ktorý by vedel priniesť nejaký zásadnejší posun v kvalite ich hry?

„Prvá vec je mať pri sebe dobrého trénera a mať vieru vo svoje schopnosti a v seba samých. Hráči by mali krátkymi krokmi postupovať húževnatou prácou dopredu za svojím snom. Nehľadiac na to, či hrajú za národný tím, alebo nie, stále je značný predpoklad, že budú mať výbornú kariéru. Veľmi často sa stáva, že svojou snahou a učením sa udeje moment, kedy "explodujú“, ich výkonnosť dosiahne výrazný posun za krátky čas. Je veľmi dôležité, aby rozvíjali svoje telo po kondičnej stránke, aby neustálym opakovaním zdokonaľovali technické prvky a aby svojimi najlepšími vlastnosťami boli oporou svojho tímu."

Aký majú vzájomný vzťah slová „Talent“ a „Tvrdá práca“?

„Talent a tvrdá práca tvoria celok. Neexistujú jeden bez druhého. Vďaka tvrdej práci sa mnohí stali veľkými hviezdami a na druhú stranu veľké talenty zlyhali. Talentovaný hráč musí pochopiť, že bez tvrdej práce neexistuje ani úspech ani napredovanie. Má počiatočnú výhodu, ale ak nebude tvrdo pracovať, veľmi rýchlo o ňu príde. Jedna vec je istá, my tréneri bývame mnohokrát sklamaní, keď sme vidíme, ako talent prichádza o svoju príležitosť. Nieje naša vina, keď talentovaný hráč zlyhá, je to kvôli jeho prístupu k basketbalu.“

Plánujete niekedy zavítať opäť k nám do Strednej Európy?

„Áno, plánujem navštíviť strednú Európu už čoskoro. Tréner Benčič ma pozval na svoje dva basketbalové kempy do Prahy, ktoré budú začiatkom júla. Na prvom budeme trénovať mladých hráčov vo veku od desať do osemnásť rokov. Náplňou druhého kempu bude zdokonalenie hráčov, ktorý už hrajú profesionálne súťaže.“

plagát
 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK