Komentár: Roky zvyknutí na krízu

Publikované: 10.06.2020 Autor: Adam Solga

BK Inter Bratislava vs. BK Levickí Patrioti, tréner Teo Hojč (Foto: Vladimír Dorňák)

Prestupový kolotoč našej najvyššej súťaže basketbalistov sa postupne roztáča. Hoci zatiaľ nesmelo. Niektoré kluby však hlásia prvé „letné“ posily, iné intenzívne rokujú.

Nový ročník SBL má odštartovať v závere septembra, letná príprava jednotlivých klubov v prvej polovici augusta. Zatiaľ nie je isté, či sa do nej zapojí všetkých deväť účastníkov minulej sezóny, alebo to niekde zabalia v dôsledku ekonomických ťažkostí.

Zaujímavé je dianie v Spišskej Novej Vsi. BK 04 AC LB, ktorý zvykol v posledných rokoch bojovať iba o postup do play-off a nejaké zásadnejšie ambície mať nemohol, vzhľadom na svoje možnosti a silu konkurencie, teraz ulovil rešpektovaného slovinského trénera Tea Hojča, funkcionárske zázemie posilnil skúseným ex-trénerom Ivanom Kurillom a dotiahol dvoch členov širšieho reprezentačného kádra Michala Čekovského a Tomáša Mrviša. A hľadá ďalej. O Spišiakoch sa tak razom hovorí ako o adeptoch na medaily, či rovno na účasť vo finále. Oni sami však krotia velikášske očakávania. Iba využili, že nemajú dlhy a azda im neodskočia zásadní partneri. Uvidíme, aká bude výsledná kvalita kádra, ale z hľadiska príťažlivosti súťaže občasné preskupenie síl isto neuškodí.

Lenže ani konkurencia nezaháľa, lanári „použiteľných“ Slovákov, zvažuje, koľko jej zostane na legionárov. Možno to vyznie cynicky, ale naše basketbalové kluby – dokonca aj tie najlepšie – boli zvyknuté pracovať v krízovom režime dávno pred pandémiou. Naučili sa ako vyjsť s minimom prostriedkov a prekonávať rôzne úskalia. Teraz, keď bude prostriedkov na profesionálny šport ešte menej, to zúročia. Potvrdzuje sa to už v týchto dňoch, od začiatku letného prestupového obdobia.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.