Na palubovke dokáže všetko. CSKA získalo najlepšieho pivota v Európe

Publikované: 07.06.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Nikola Milutinov (Foto: euroleague.net)

Písal sa 12. október 2012 a Partizan Belehrad začínal svoju púť v euroligovej sezóne na pôde Besiktasu Istanbul. Po prvej štvrtine srbský klub prehrával, pretože na súpera nestačil pod košom. Drew Gordon, nováčik, ktorý nedávno ukončil štúdium na univerzite, sa ešte len zoznamoval s európskym basketbalom.

Chcelo to poslať pod kôš skúsenosti, lenže tréner Duško Vujoševič žiadneho skúseného pivota nemal. A tak na začiatku druhej štvrtiny dožičil debut v európskom pohári číslo jeden 17-ročnému mladíkovi, ktorý mal na chrbte napísané priezvisko Milutinov. V tomto zápase hral veľmi krátko, takže toho veľa nestihol.

Počas troch sezón v belehradskom mužstve toho však stihol veľmi veľa, a preto si v ho v drafte do NBA v roku 2015 vybral v prvom kole klub San Antonio Spurs. Vtedy celý svet spoznal jeho nevšedný príbeh. „Keď mal tento mladík 12 rokov, chcel sa stať olympijským plavcom. Dvaja násilníci z jeho sídliska ho však sotili na kraji bazéna, kde si takmer zlomil čeľusť. O pár dní na to prišiel do telocvične, zobral si do rúk basketbalovú loptu a už ju nikdy nepustil. Čiže po Novom Sade v Srbsku teraz behajú dvaja klauni, ktorí možno ani netušia, že z tohto chlapca spravili milionára,“ povedal vo vysielaní televízie ESPN Fran Fraschilla.

Jedna z najväčších hviezd v Eurolige

Z Nikolu Milutinova sa naozaj stal milionár, avšak svoje peniaze si nezarobil v NBA. Ostatných päť sezón odohral v drese gréckeho klubu Olympiakos Pireus, kde sa vypracoval na jednu z najväčších hviezd v Eurolige. Najbližšie tri roky však strávi v CSKA Moskva. „Pre CSKA je to skvelá akvizícia. Milutinov je podľa môjho názoru najlepší pivot v Európe, na palubovke dokáže všetko. Zároveň je to stále mladý basketbalista, ktorého cesta sa len začína. Nikola je úžasný už teraz, ale má potenciál, aby sa stal ešte lepším hráčom. Dôležité je taktiež to, že má výbornú povahu a je to dobrý hráč do tímu,“ uviedol v rozhovore pre RIA Novosti David Blatt, ktorý v Srba trénoval v Olympiakose.

Milutinov odohral v Eurolige celkovo 164 zápasov, pričom 117 z nich nazbieral v ostatných štyroch sezónach, v ktorých sa hrá podľa nového formátu. Od jesene 2016 nazbieral Index rating v hodnote 1638, čo je šieste najvyššie číslo. Za tento čas boli v tomto ohľade lepší len Tornike Šengelia, Jan Veselý, Mike James, Nick Calathes a Nando De Colo.

Pripavený na výzvu

„Nikola má za sebou angažmán v Olympiakose, kde mal príležitosť byť súčasťou skvelého mužstva a pracovať pod veľkými trénermi. Tu dokázal, že je jedným z najvýznamnejších podkošových hráčov v Európe. Počas našej debaty mi povedal, že cíti obrovskú motiváciu hájiť farby CSKA a že to chce dokázať našim fanúšikom. Nikola bude hrať na mieste, kde pred ním hralo veľa vynikajúcich pivotov a on dobre vie, čo ho čaká. Je nadšený a pripravený prijať túto výzvu. Tešíme sa, že s ním budeme spolupracovať,“ poznamenal Dimitris Itoudis, nový kouč srbského centra.

Čo povedal na margo svojho prestupu sám 25-ročný basketbalista? „Po piatich sezónach v Olympiakose prišiel čas na novú kapitolu v mojom basketbalovom živote. Počas mojej kariéry boli skoro všetky rozhodnutia veľmi ťažké, nie však toto. Prichádzam do klubu, ktorý má skvelú tradíciu, prezidenta, ktorý žije pre svoj tím, a kouča, ktorý zbiera trofeje. Teším sa na skvelú organizáciu a na nádhernú Moskvu. Je mi cťou byť hráčom CSKA a som si vedomý zodpovednosti a cieľov, ktoré sa spájajú s týmto slávnym menom. Bude to pre mňa nový začiatok a už sa neviem dočkať,“ vyhlásil Nikola Milutinov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.