Kluby SBL veria, že ich ostane do ďalšej sezóny deväť

Publikované: 06.06.2020 Autor: Adam Solga

MBK Baník Handlová vs. Patrioti Levice, Boris Bojanovský (15) (Foto: Lukáš Droppan)

Poznáme už termín začiatku novej sezóny Slovenskej basketbalovej ligy, avšak nevieme, ktoré tímy do nej vyrukujú, a ktoré položia ekonomické následky pandémie na kolená. Potvrdených správ je zatiaľ poskromne. Z nich vieme, že Levice pokračujú takmer akoby sa nič nedialo, Spišská Nová Ves sa vráti azda ešte silnejšia a Inter pod vedením nového kouča možno nevyskladá taký (na naše pomery) špičkový káder ako vlani, no aj tak chce bojovať o špicu. Týmto klubom sme sa venovali v denníku minulých dňoch. Ale čo ostatní?

Čosi sa predralo na verejnosť vo forme klebiet a kuloárnych rečí, čosi naznačila aktivita (alebo pasivita) niektorých klubov na prebúdzajúcom sa hráčskom trhu. No a postupne prichádzajú aj overené správy priamo z prostredia jednotlivých účastníkov SBL, od kompetentných predstaviteľov. A nie sú to povzbudivé správy. Zatiaľ, našťastie, ani vyslovene tragické.

„BANÍKOM“ PRISPIEVAJÚ FANÚŠIKOVIA

Nepovieme nič nové, ak skonštatujeme, že mnohé súkromné spoločnosti, ktoré patrili medzi spoľahlivých sponzorov, sa ocitli v ekonomických problémoch. Iné možno ešte krízu naplno nepocítili, ale očakávajú ťažké časy, a tak sú opatrnejšie. O živnostníkoch azda ani nemá zmysel hovoriť. Už teraz na to dopláca šport, ale napríklad aj kultúra. Basketbal, ten profesionálny, jednoducho nie je výnimka.

Časť peňazí pritekala aj z verejných zdrojov, najmä od samospráv. Lenže aj mestá a obce očakávajú značné výpadky v príjmoch, a tak – aspoň tie zodpovednejšie – okresávajú svoje výdavky, prehodnocujú rozpočty. Podpora pre profesionálne družstvá sa obvykle škrtá medzi prvými.

Práve na to naposledy upozornil MBK Baník Handlová prostredníctvom svojej webstránky. V článku priznal, že v dôsledku nedávneho hlasovania mestského zastupiteľstva prišiel rádovo o desiatky tisíc eur. Klub mal v roku 2020 čerpať od mesta dokopy 70-tisíc, z ktorých dosiaľ prijal polovicu. Druhú polovicu však už nedostane, a tak sa musí zariadiť inak. „Zosypala sa nám koncepcia stavania úspešnej dlhotrvajúcej značky, s ktorou sme vyrukovali iba pred začiatkom uplynulej sezóny. Jej myšlienka bola postaviť tím na maximálnom počte slovenských hráčov za hlavnej pomoci našich odchovancov. Žiaľ, prichádzame o lídrov tímu, ktorých lákajú vyššie finančné ponuky. Prišli sme takmer o všetkých, s ktorými sme do ďalšej sezóny počítali,“ znejú slová prezidenta Jána Spevára.

Oficiálne známy je zatiaľ len prestup Tomáša Mrviša do Spišskej Novej Vsi a odchod trénera Tihomira Bujana. Generálny manažér Karol Kučera pripomína, že zmluvu na ďalšiu sezónu majú Branislav Mátych aj Saša Jankovič a v najbližších dňoch by chceli oznámiť meno kouča (tým sa stal Danilo Rakočevič pozn. red). V spolupráci s ním začnú skladať nový káder.

Situáciu v jednej z bášt slovenského basketbalu sa dokonca podujali zachraňovať aj verní fanúšikovia, ktorí vyhlásili verejnú zbierku, ba prichádzajú s nápadom, že až do jesene budú klub podporovať pravidelným príspevkom vo výške vstupného. Na transparentom účte včera na poludnie svietilo necelých osem stoviek, pričom za deň sa suma zhruba zdvojnásobila. MBK si, podľa slov manažér Kučeru, túto pomoc veľmi váži a ktovie, možno aj toto je cesta…

Aj BC Prievidza, regionálny rival Handlovej, dal už v apríli fanúšikom príležitosť podporiť organizáciu zakúpením vstupenky na virtuálny zápas. Celkovo sa ich však zapojilo 84, pričom si kúpili 181 „lístkov“ a dokopy tak prispeli sumou 1553 eur. „V mene celého klubu by som sa chcel poďakovať všetkým fanúšikom, ktorí sa zapojili do tejto nezvyčajnej akcie a pomohli nám. Vážime si každého bez ohľadu na výšku príspevku. Momentálne sú športové kluby v situácii, že sa môžu oprieť iba o svojich fanúšikov. So zastavením a následným zrušením ligy sa zastavil aj zazmluvnený príjem klubu, ktorý bol viazaný na vyvrcholenie súťaže v play-off a prípadné umiestnenie,“ uviedol vtedy Roman Kováčik z vedenia BC. Prievidžania ponechali transparentný účet aktívny, takže pomôcť im možno aj dnes. Z pohybov v kádri je oficiálne známe len ukončenie spolupráce s trénerom Krunom Krajnovičom a povýšenie asistenta Maroša Helmecyho na hlavného kouča.

FINANCIE HĽADAJÚ, KDE SA DÁ

Opakovane sme zisťovali, ako sa vyvíja situácia aj inde. Napríklad v Žiline mali pred uplynulou sezónou ambície zabojovať o prvú štvorku. V čase, keď sa liga predčasne skončila, im síce patrila šiesta priečka, ale len s minimálnou stratou na súperov pred nimi. V každom prípade, určitým signálom bolo, keď sa verejnosť nedávno dozvedela, že nebude pokračovať tréner Ivan Kurilla, ktorý mal zmluvu na ďalšiu sezónu. Miesto toho sa vrátil do Spišskej Novej Vsi, kde bude pomáhať tamojšiemu BK 04 AC LB ako funkcionár. A Žilinčania? Klub BK Slávia pôsobiaci v SBL rokuje s prvoligovým Academic ŽU a s mládežníckym MBK Victoria o spolupráci. Už v máji BK Slávia oznámil, že očakávaných 30 až 50-tisíc od mesta je zastavených a bez nich sa situácia skomplikuje. Na druhej strane, podľa posledných správ by klub dotáciu dostať mohol, aj keď bude nižšia než pôvodné očakávania.

O finančných otázkach prehovoril aj prezident Iskry Svit Ján Drobný, keď nám potvrdil, že Podtatranci, rovnako ako väčšina konkurencie, musia ešte doriešiť podlžnosti z minulej sezóny. Je ale presvedčený, že pokračovanie tradičnej značky v najvyššej súťaži nie je ohrozené: „Sme jediný klub, ktorý absolvoval všetky ročníky slovenskej najvyššej súťaže od rozdelenia federácie a ja pevne verím, že to bude platiť aj po nadchádzajúcej sezóne.“ Sviťania majú pod zmluvou trio Stanislav Baldovský, Martin Bizub a Michal Kuzmiak. Na ďalšie mená si ešte treba počkať, kým sa podarí dotiahnuť niektoré otázky súvisiace s financovaním mužstva.

Lučenec v uplynulej sezóne okupoval vrchné priečky, mal potenciál prehovoriť aj do medailových bojov. Či na to dokáže nadviazať v nasledujúcom ročníku, sme zisťovali priamo u prezidenta Michala Matalu. Podobne ako v Handlovej aj v Lučenci mali polovicu dotácie od mesta viazanú na druhý polrok a teraz s ňou nemôžu počítať. Klub však už požiadal o prehodnotenie tohto rozhodnutia a o dotáciu. Prezident Matala podotkol: „Nespoliehame sa len na to, hľadáme aj iných sponzorov.“ Potvrdené je zatiaľ zotrvanie druhého najvyššieho hráča SBL, 218 cm vysokého ukrajinského pivota Konstantina Anikienka a Lučenčanov Jána Zorvana, Marka Grendu a Simeona Jackuliaka. A aj úspešného trénera Petra Jankoviča.

Azda najviac otáznikov vzbudzuje Komárno. Už vlani riešilo existenčné otázky a počas uplynulej sezóny spadlo na dno tabuľky. „Do poslednej chvíle sme sa snažili o dobrý výsledok. Boli sme nútení prikročiť k mnohým zmenám, z nich nie všetky vyšli. Predčasný koniec SBL nám možno aj pomohol,“ skonštatoval manažér Jozef Paulik a narážal na fakt, že sa MBK Rieker Com-Therm nemusel sústrediť na vykrytie zvyšku sezóny, ale mohol sa zamerať na staršie podlžnosti. Tie manažér priznáva aj teraz, hoci jedným dychom dodáva, že klub ich chce naďalej vyrovnávať. A či bude pokračovať v SBL? „Platí, čo bolo dohodnuté minulú stredu na stretnutí SBL, že do konca júna máme vyrovnať nejaké veci. Pokiaľ sa nám to podarí, Komárno môže štartovať. No a pokiaľ nie…“ povedal manažér Paulik.

„DEADLINE“

Už keď prišla pandémia, predčasný koniec sezóny 2019/2020 a na účastníkov najvyššej súťaže začali doliehať ekonomické dôsledky, riaditeľ SBL Peter Mičuda opakovane vyjadril nádej, že počet účastníkov sa podarí udržať aspoň na deviatke. Hoci liga je stavaná na desať tímov a pri súčasnom modeli by azda dokázala fungovať až s dvanástimi účastníkmi, keby sa našli a splnili podmienky. Nováčika sa však ani tento rok nedočkáme, čo potvrdil aj riaditeľ Mičuda: „Nemám v tomto momente na stole žiadnu prihlášku a ani informácie, že by sa do súťaže prihlásil ďalší klub, ktorý by sa v nej mohol predstaviť už v najbližšej sezóne 2020/21.“

A tá pôvodná deviatka? Uvidí sa možno až v auguste. Pôvodne mali totiž kluby splniť podmienky pre účasť a prihlásiť sa do 30. júna. Aktuálne hracie obdobie súťaží pod gesciou Slovenskej basketbalovej asociácie je však pre koronavírus predĺžené do 31. augusta a vzhľadom na to sa posúva aj termín vyhlásenia súťaží a prihlasovania do nich, čo nám potvrdil aj Andrej Kuffa, generálny sekretár SBA. Nový „deadline“ sa tak dá očakávať zrejme až v auguste. Dodávame, že nadchádzajúci ročník SBL má odštartovať 26. septembra.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.