Najlepší euroligový strelec zostáva v Moskve, s CSKA podpísal zmluvu do roku 2023

Publikované: 02.06.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: cskabasket.com

Mike James (Foto: cskabasket.com)

V lete 2018 podpísal Mike James s talianskym klubom Olimpia Miláno trojročný kontrakt. V metropole Lombardie však napokon zostal iba jedinú sezónu. Pred začiatkom aktuálneho ročníka sa totiž v klube zmenilo vedenie. De facto plnú moc dostal legendárny tréner Ettore Messina, z ktorého sa stal hlavný kouč a prezident basketbalových operácií.

Napriek tomu, že Mike James získal v sezóne 2018/19 cenu Alphonsa Forda, ktorá sa udeľuje najlepšiemu euroligovému strelcovi, nový tréner Olimpie Miláno nemal o jeho služby záujem. Nezavážilo ani to, že James mal platnú zmluvu na ďalšie dve sezóny. Messina ho v tíme nechcel a ochotne pristúpil na finančné vyrovnanie.

„Osobne som informoval Mikea Jamesa, že v našom projekte pre neho nebudeme mať v nasledujúcej sezóne minutáž. Náš generálny manažér Christos Stavropoulos už pracuje s hráčovým zástupcom na dohode, ktorá bude uspokojujúca pre obidve strany,“ vyhlásil diplomaticky štvornásobný víťaz európskeho pohára číslo jeden.

Túto situáciu využil úradujúci šampión CSKA Moskva, ktorý prišiel o kľúčových hráčov Nanda De Cola, Sergia Rodrigueza a tiež Coryho Higginsa. Mikeovi Jamesovi ponúkol zmluvu na jeden rok a Američan nezaváhal. „Som poctený, že si ma vybral tréner Itoudis. Prišiel som sem, aby som mužstvu pomohol víťaziť,“ skonštatoval James na úvodnej tlačovej konferencii.

V sezóne 2019/20 napodobnil Mike James svoj individuálny úspech z predchádzajúceho ročníka a s 590 bodmi obsadil prvé miesto medzi strelcami. Jeho bodový priemer stúpol z 19,8 na 21,1 a výrazne sa zlepšil v streľbe trojok, kde vyskočil z 32,6% na 42%. Mužstvo s jeho pomocou dosiahlo bilanciu 19–9, ktorá bola v Eurolige štvrtá najlepšia.

Vedenie moskovského klubu bolo s jeho pôsobením spokojné, keďže sa s ním dohodlo na novom kontrakte do roku 2023. „Vyhodnotili sme si Mikeove výkony a jeho prínos pre tím počas ostatnej sezóny. Myslím si, že obidve strany chceli pokračovať v spolupráci. Mike v Moskve našiel prostredie, v ktorom rád pracuje. Veľmi sa tešíme na ďalšie tri roky,“ povedal tréner ruského klubu Dimitris Itoudis.

A čo povedal po podpise novej zmluvy rodák z Portlandu v štáte Oregon, ktorý v auguste oslávi 30. narodeniny? „Som šťastný, že budem aj naďalej súčasťou CSKA a že naše partnerstvo bude pokračovať nasledujúce tri roky. Pevne dúfam, že to bude obdobie plné titulov,“ uviedol James, ktorý v dresoch Baskonie, Panathinaikosu, Milána a CSKA odohral spolu 140 euroligových zápasov.

Z hľadiska dosiahnutého Index ratingu predviedol najlepší výkon 15. novembra, keď Moskovčanom pomohol k víťazstvu nad Fenerbahce 88:70. Mike James v tomto stretnutí nastrieľal 31 bodov, pričom premenil šesť z ôsmich trojkových pokusov. Okrem toho nazbieral štyri asistencie a sedem plusových faulov, čo mu dopomohlo k Index ratingu 38.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.