Barcelona bude ešte silnejšia, v budúcej sezóne má jej hru dirigovať Calathes

Publikované: 30.05.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Nick Calathes (Foto: euroleague.net)

Katalánsky klub FC Barcelona vyskladal pred začiatkom sezóny silný tím, ktorý mal potenciál bojovať o euroligový titul. Mužstvo kouča Svetislava Pešiča predvádzalo výborné výkony aj napriek tomu, že v jesennej časti malo problémy so zranenými rozohrávačmi.

Mimo hry bol Thomas Heurtel aj Kevin Pangos, a preto vedenie išlo ešte raz na prestupový trh, kde získalo Malcolma Delaneyho. Tento americký basketbalista však už nie je súčasťou tímu. Po vynútenej prestávke zapríčinenej koronavírusom sa totiž odmietol vrátiť zo Spojených štátov, a tak s ním Katalánci rozviazali zmluvu, ktorá by sa inak skončila 30. júna.

Ďalším rozohrávačom, ktorému sa po tejto sezóne končí zmluva, je kanadský legionár Kevin Pangos. Po silnom ročníku 2017/18 v drese Žalgirisu Kaunas sa fanúšikovia FC Barcelona veľmi tešili, že ich klub získal šikovného tvorcu hry, avšak tento angažmán mu nevyšiel podľa predstáv. Denník Mundo Deportivo informuje, že Pangos už v nasledujúcej sezóne nebude pôsobiť v mužstve.

Má to svoj dôvod. FC Barcelona je totiž veľmi blízko k tomu, aby v klube privítala veľkú posilu. Reč je Nickovi Calathesovi, ktorý sa v Panathinaikose vypracoval na jednu z najväčších hviezd Euroligy. Pred vypuknutím pandémie všetko nasvedčovalo tomu, že zostane aj v nasledujúcej sezóne v Aténach, no situácia sa za ostatné mesiace zmenila. Grécky klub totiž pôjde výrazne dole s rozpočtom a prvým krokom by mala byť Calathesova zmluva.

Podľa dohody by mal 31-ročný rozohrávač zinkasovať v ďalšej sezóne 2,3 milióna eur, ale všetko speje k tomu, že sa s vedením dohodne na rozviazaní zmluvy a stane sa voľným hráčom. To znamená, že jeho nový zamestnávateľ už nebude musieť platiť odstupné a peniaze môže presmerovať do Calathesovho kontraktu. Podľa dostupných informácii by mal hviezdny rozohrávač zarobiť za tri sezóny v Barcelone 5,5 milióna dolárov v čistom.

Záujem má údajne aj Zenit Petrohrad, avšak je nepravdepodobné, že grécky reprezentant uprednostní posledný klub tejto sezóny pred FC Barcelona. Ak by katalánsky klub získal Calathesa, okamžite by bol považovaný za najväčšieho favorita na zisk euroligového titulu. „Nick Calathes je najunikátnejší hráč, ktorého som kedy trénoval. Môže zato jeho dôvtip v obrane aj v útoku. V basketbale sú hráči, ktorí dokážu predvídať akcie. On vidí dve či tri akcie dopredu,“ povedal na jeho adresu kouč Rick Pitino, ktorý ho trénoval v PAO.

Rodák z Casselberry v štáte Florida začínal svoju profesionálnu kariéru v Panathinaikose, s ktorým v roku 2011 vyhral euroligový titul. Po sezóne strávenej v ruskom tíme Lokomotiv Kuban si Nick Calathes vyskúšal NBA ako hráč Memphisu Grizzlies. V lete 2015 sa vrátil do PAO a odvtedy nazbieral v Eurolige vyšší Index rating ako on už len Nando De Colo.

V posledných troch sezónach dokázal Nick Calathes stále zvyšovať priemer asistencií. V ročníku 2017/18 sa dostal na hodnotu 8,0 a o rok neskôr na 8,7. V tejto sezóne, ktorá bola zrušená sa jeho priemer vyšplhal na 9,1. Celkovo má na svojom konte 1260 asistencií, pričom v úplne poslednom stretnutí proti CSKA Moskva prekonal legendárneho Dimitrisa Diamantidisa (1255).

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.