Striedačka Petra Tordu: Verím, že sa nájdu kluby, ktoré to risknú so Slovákmi

Publikované: 28.05.2020 Autor: Peter Torda

Iskra Svit vs. MBK Baník Handlová, Tomáš Mrviš (13) (Foto: fb bkiskrasvit)

Pred časom som v jednom z mojich článkov napísal, že momentálne nemáme na Slovensku juniorov, ktorí by mohli byť pravidelne zapájaní do hry extraligového družstva. To však nikto z nás nepredpokladal a neočakával situáciu, ktorá nastala a ktorá bude mať vplyv na moje vyššie položené otázky.

Je vcelku jasné, že vyskladať rozpočet v čo i len približne rovnakej výške bude pre mnoho klubov veľký problém, vzhľadom na situáciu, v ktorej sa nachádza celková ekonomika štátu a stým následne spojená podpora športu od podnikateľských subjektov, dotácii štátu a samospráv. Preto už vopred skladám klobúk pred majiteľmi a generálnymi manažérmi klubov, ktorí sa na túto ťažkú cestu podujali.

S výnimkou pár finančne stabilných klubov môže byť jednou z ciest podpisovanie juniorských hráčov, ako aj najlepších hráčov, ktorí doteraz nedostali príležitosť v extralige a nastupovali len v I.lige. Je to však podmienené znalosťou slovenského juniorského a prvoligového trhu. Vyžaduje si to odvahu majiteľov, manažérov a trénera klubu, aby dali hráčom príležitosť a  prispôsobili tomu aj ambície v nadchádzajúcej sezóne.

Ďalšou veľkou otázkou sú zahraniční hráči. Viem, že je dostatočne dlhá doba do úvodného rozskoku v novej sezóne, ale treba počítať s alternatívou neotvorených hraníc. Ovplyvniť to môže najmä posily z Ameriky. Čo potom? Budeme sa pozerať po hráčoch z „Balkánu“, alebo iných častí Európy, alebo „obetujeme“ jeden ročník a odohráme to v krízovom režime so slovenskými hráčmi? Ďalším z faktorom, ktorý môže mať vplyv na prestupy a podpisy zmlúv so slovenskými hráčmi je aj zrušenie pravidla o nutnosti jedného domáceho hráča na ihrisku.

Mnoho z nás je hladných po akejkoľvek informácii týkajúcej sa jeho obľúbeného družstva, ako aj informácii o ligovom basketbale ako celku. Prvé „lastovičky“ sme zaregistrovali z Prievidze, ktorá sa rozhodla nepokračovať v spolupráci s trénerom Krajnovičom a ako nového kouča družstva si vybrali dlhoročného asistenta, dôverne poznajúceho prostredie klubu Maroša Helmécyho.

Zaujímavá je tiež aktivita klubu zo Spišskej Novej Vsi, ktorý sa v posledných rokoch trápil. V podobe Tea Hojča získal veľké trénerské meno, čo doplnil podpisom so slovenským reprezentantom Michalom Čekovským. V kuloároch sa hovorí o ďalších zaujímavých menách, aj reprezentantoch, ktorí by mohli klub posilniť. Hovorí sa o menách ako Tomáš Mrviš či Adam Antoni.

Lučenec si trénera Jankoviča zaviazal už dávnejšie. Rovnako sú na tom aj Levice, ktoré ako jedno z mála družstiev pracuje roky koncepčne a má pod zmluvou gro slovenských hráčov ako aj trénera Madzina. Otázkou sú trénerské pozície v ostatných extraligových kluboch. Skloňujú sa niektoré mená v spojitosti s klubmi z Handlovej a Interu Bratislava. Ticho je okolo družstva Svitu a rovnaká situácia platí aj o Žiline, kde je aspoň vypracovaný menoslov trénerov, ktorých chcú osloviť na spoluprácu.

Všetko ostatné je zahalené. Vyvstávajú tu otázky, či bude Komárno, ktoré malo v minulej sezóne finančné problémy pokračovať v extralige? Akých hráčov sa podarí podpísať jednotlivým družstvám pri predpokladaných nižších rozpočtoch? A hlavne, aké budú ambície družstiev?

Osobne si želám, aby niektorí z manažérov a majiteľov družstiev našiel odvahu a skúsil alternatívu hrať so slovenskými hráčmi aj za cenu, že hneď v prvej sezóne to neprinesie želaný výsledok. Možno práve táto situácia môže byť odrazom od dna pre slovenský basketbal. Aj zarytí fanúšikovia pochopia situáciu keď budú vidieť na ihrisku hráčov, ktorí sú ochotní v každom okamihu bojovať o loptu, budú s hrdosťou nosiť dres klubu, budú si vážiť situáciu, do ktorej sa dostali v zmysle minutáže na ihrisku a vtedy budú ochotní aj prepáčiť prípadné prehry.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 77:71
28.10.2020
PDA PDA
HAN HAN 76:78
28.10.2020
SNV SNV
LEV LEV 88:80
28.10.2020
INT INT
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
SVT SVT 07.11.2020 SNV SNV
HAN HAN 07.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 07.11.2020 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 7/1 87,50%
2 BKM Lučenec 6/2 75,00%
3 Patrioti Levice 4/4 50,00%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/5 37,50%
6 MBK Baník Handlová 2/5 28,57%
7 Inter Bratislava 2/6 25,00%