Prečo Zenit? V Eurolige by mali byť Partizan a Bologna, myslí si legendárny tréner

Publikované: 28.05.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: zurnal.rs

Božidar Maljkovič (Foto: zurnal.rs)

Anadolu Efes, Real Madrid a FC Barcelona boli v tejto euroligovej sezóne považovaní za najväčších favoritov na titul. Napokon nebude mať šancu vybojovať ho ani jeden z nich, keďže sezóna 2019/20 bola zrušená.

Z pohľadu zdravia hráčov to bol správny krok, myslí si legendárny Božidar Maljkovič.

„V Španielsku bolo v priebehu jednej sezóny až 300 operácií, ktoré mali rôzne príčiny. Konečne sme začali myslieť na hráčov a špeciálne na tých európskych. Tí majú na rozdiel od Američanov po sezóne voľno možno päť či šesť dní a potom odídu do národného tímu,“ poznamenal 68-ročný odborník, ktorý patrí medzi najvýraznejšie osobnosti v dejinách európskeho basketbalu.

V televíznom programe Jutro na Prvoj však ostro kritizoval fakt, že v budúcej sezóne sa v Eurolige predstaví rovnakých 18 klubov ako v tomto ročníku. Populárny Boža si zobral na paškál ruský tím Zenit Petrohrad, ktorý sa dostal do súťaže ako držiteľ divokej karty.

Pri tejto príležitosti pripomenul svoj rozhovor so šéfom Euroligy Jordim Bertomeuom, ktorý absolvoval pred niekoľkými rokmi.

„Pýtal som ho, ako sa pozerá na fakt, že medzi Milánom a Aténami nie je viac klubov. Ja osobne si myslím, že je reálne, aby bol v Eurolige ešte jeden klub, napríklad Partizan či Budučnost. Toto teritórium si zaslúži rešpekt za to, že vychovalo veľa skvelých hráčov. Dnes k nim patria Dončič, Bogdanovič, Bjelica a mnoho basketbalistov z Chorvátska, na ktorých netreba zabúdať.

Toto je nespravodlivé. Zo strany vedenia Euroligy často počuť, že nikomu nedávajú darčeky. No ja mám pre nich jednu otázku: spravil Zenit viac pre európsky basketbal ako Partizan? Je tam iba kvôli Gazpromu. Džentlmenské by podľa mňa bolo, ak by do Euroligy išli dve najsilnejšie mužstvá z Eurocupu, a teda Partizan a Bologna,“ skonštatoval Maljkovič.

Slávny kouč, ktorý Euroligu vyhral štyrikrát (2× Split, Limoges, Panathinaikos), však následne dodal, že svoj podiel viny nesie aj Jadranská liga.

„Táto súťaž je vynikajúca myšlienka a sám som sa podieľal na jej vzniku. Veľký problém však vidím v tom, že chýba autorita.

Už tu nie je niekto ako Radomir Šaper. Skvelý príklad je podľa mňa NBA, konkrétne David Stern. Dvadsať rokov učil niekoho, koho nikto nepoznal. Adam Silver sa však od neho naučil všetko, a preto je teraz schopný úspešne viesť ligu,“** dodal na záver Božidar Maljkovič.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.