Basketbalová rodina smúti. Zomrela legenda Utahu Jazz

Publikované: 22.05.2020 Autor: basket.sk, TASR Foto: TASR/AP

Stockton, Sloan, Malone

Legendárny kouč Jerry Sloan, člen Siene slávy, ktorý strávil väčšinu trénerskej kariéry v klube Utah Jazz a ako hráč pôsobil v Chicagu Bulls, zomrel v piatok vo veku 78 rokov.

Sloan v roku 2016 oznámil, že trpí Parkinsonovou chorobou, ako aj demenciou s Lewyho telieskami.

Počas kariéry sa zaradil medzi historicky najúspešnejších koučov v NBA. V rebríčku víťazných zápasov mu s číslom 1221 patrí štvrté miesto.

Spomedzi trénerov, ktorí odkoučovali aspoň 500 zápasov, je deviaty s 60,3-percentnou úspešnosťou.

Sloan patril medzi hviezdy už ako hráč, ako člena tímu Chicago Bulls zvolili bývalého krídelníka štyrikrát do päťky najlepších obrancov ligy. Najpamätnejším momentom jeho kariéry však zostávajú finálové súboje NBA z rokov 1997 a 1998, keď sa ako tréner Utahu s hráčmi ako Karl Malone a John Stockton musel skloniť pred Michaelom Jordanom a Chicagom Bulls.

„Jerry Sloan bude naveky synonymom Utahu Jazz. Sme veľmi vďační za to, čo tu dosiahol. Za dlhé roky lojality, spoľahlivosti a odovzdania sa našej organizácii. Bola to pocta a privilégium mať v tíme jedného z najrešpekto­vanejších trénerov histórie,“ zverejnil v stanovisku majiteľ Utahu Jazz Gail Miller.

Sloanovi, ktorého uviedli do Siene slávy v roku 2009, vzdal úctu aj Scottie Pippen. Ten pripomenul, že nebol iba jeho oponentom ako hráč Chicaga, no stretli sa aj v jednom tíme na olympiáde v Atlante 1996. Sloan vtedy pracoval pre zlatú americkú reprezentáciu ako asistent.

Jerry prišiel zo starej školy a jeho štýl hry perfektne zapadol do 90. rokov. Neustále vyzýval hráčov, aby išli po lopte a odovzdali na ihrisku všetko. Bol to mimoriadne húževnatý súper a nezabúdajte, že bol aj členom Bulls. Keď sme sa spolu stretli v reprezentácii, stal sa jedným z mojich najobľúbenejších trénerov. Bola pre mňa pocta učiť sa od neho,“ zverejnil na sociálnej sieti twitter. Informácie priniesli agentúra AP a portál ESPN.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV