Kráľ obrancov Diamantidis bol superhviezda, v tíme ho chcel aj Kobe Bryant

Publikované: 22.05.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Dimitris Diamantidis (Foto: euroleague.net)

K ambasádorom vlaňajšieho svetového šampionátu patril aj dnes už zosnulý Kobe Bryant, ktorý v Číne absolvoval množstvo rozhovorov a od novinárov dostal nespočetne veľa otázok. Jedna z nich priniesla nečakanú odpoveď. Bryanta sa totiž spýtali, ktorého z hráčov, s ktorými nikdy nehral v jednom tíme, by si vybral za spoluhráča.

Legendárny basketbalista, ktorý s Los Angeles Lakers vyhral v NBA päť titulov, odpovedal nasledovne. „Je tu jeden hráč z mojich čias, ktorého by som si prial mať vo svojom tíme. Je ním Dimitris Diamantidis z Grécka. Mal skvelú postavu, obrovské rozpätie paží a v obrane dokázal robiť neskutočné veci. Veľmi by sa mi páčilo mať pri sebe hráča, ktorý dokáže terorizovať nižších rozohrávačov,“ povedal Kobe Bryant na adresu Diamantidisa, ktorého rozpätie paží je 216 cm.

Objavil sa aj v Pezinku

Rodák z Kastorie, ktorý 6. mája oslávil 40. narodeniny, patrí bezpochyby k najlepším hráčom v dejinách európskeho basketbalu. S národným tímom Grécka zvíťazil na kontinentálnom šampionáte v roku 2005 a o rok neskôr získal na majstrovstvách sveta striebro, keď v semifinále prispel k senzačnej výhre nad Spojenými štátmi. Kľúčové úspechy však dosiahol na klubovej úrovni v drese Panathinaikosu, s ktorým trikrát triumfoval v Eurolige.

V európskom pohári číslo jeden debutoval v sezóne 2004/05, čo bola zhodou okolností prvá sezóna, v ktorej sa udeľovala cena pre najlepšieho obrancu súťaže. Po skončení ročníka 2006/07 mala táto cena stále iba cena jediného víťaza. „Som nesmierne hrdý na to, že som vyhral cenu pre najlepšieho obrancu už tretíkrát po sebe. Je to veľká vec, ale nič nie je pre mňa dôležitejšie ako tím. Trofej si však užívam a cením si ju, pretože víťaza určujú tréneri, ktorí vedia o hre viac ako ktokoľvek iný,“ uviedol Diamantidis, ktorý v tom čase netušil, že je ešte len v polovici.

Grécky basketbalista napokon získal ocenenie pre najlepšieho obrancu Euroligy šesťkrát. Na scéne sa bude musieť objaviť naozaj výnimočný hráč, aby tento rekord vyrovnal. „Milujem obranu a idem zošalieť, keď dovolím súperovi dať ľahký kôš. Vždy som bol takýto. Moja filozofia je viac defenzívna ako ofenzívna. Nesúhlasím s tým, že obrana nie je lákavá. Niekedy je obranný zákrok atraktívnejší ako útočná akcia,“ poznamenal Dimitris Diamantidis, ktorý začínal svoju profesionálnu kariéru v Iraklise Solún. Mimochodom, s týmto tímom sa vo februári 2002 predstavil v Pezinku v rámci Saportovho pohára.

Nikto z divákov v hale na Komenského ulici však v tej chvíli ani len netušil, že má pred očami budúcu superhviezdu európskeho basketbalu. Diamantidis bol unikátny hráč a naplno to predviedol v sezóne 2010/11, keď okrem ceny pre najlepšieho obrancu v Eurolige získal najprestížnejšie ocenenie. Ako 31-ročný sa stal držiteľom ceny MVP pre najužitočnejšieho hráča súťaže. Nikdy predtým a nikdy potom sa nestalo, aby v jednej sezóne získal hráč obidve tieto ceny.

Tretí titul v Eurolige

Highlightom celej sezóny bol však finálový triumf nad Maccabi Tel Aviv (78:70), ktorý pre Diamantidisa znamenal tretí euroligový titul. „Je to skvelý pocit, keď sa vám trikrát podarí vyhrať túto súťaž. Toto je dôvod, prečo tak tvrdo trénujeme a hráme basketbal. Je to náš život. Niekedy uspejeme, niekedy zas nie, no vždy vydáme zo seba sto percent. To je zo všetkého najdôležitejšie,“ vyhlásil po finálovom dueli Dimitris Diamantidis, ktorý dostal od novinárov otázku, či neprišiel správny moment na zmenu. Medzi riadkami sa ho pýtali na potenciálny presun do NBA. „V Panathinaikose som veľmi šťastný a nikam nehodlám odísť,“ odvetil Diamantidis, ktorý získal aj cenu Final Four MVP.

Svoje slovo dodržal a v zelenom drese hral až do konca sezóny 2015/16, keď sa rozhodol ukončiť kariéru. Za Panathinaikos odohral spolu dvanásť sezón, počas ktorých ovplyvnil veľké množstvo hráčov po celej Európe. „Špeciálny človek, úžasný chlap, kapitán, líder a navyše veľmi skromný. Takto by som mohol pokračovať,“ vraví Nick Calathes, ktorý v roku 2011 nastúpil vo finále proti Maccabi Tel Aviv po boku Diamantidisa. „Som hrdý na to, že som mohol byť jeho spoluhráč a hrať s ním až jeho do posledného zápasu. Nesmierne si vážim to, že som mohol byť spoluhráč jedného z najlepších hráčov v dejinách európskeho basketbalu,“ dodal Calathes.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV