Levice sú bez finančných problémov a trénujú v hale. Cítia zodpovednosť aj voči reprezentácii

Publikované: 21.05.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS

Levice

Basketbalisti Levíc sa po viac ako dvoch mesiacoch vrátili do haly. Umožnilo to uvoľnenie opatrení krízového štábu a hlavného hygienika. Patrioti sú prvým tímom z SBL, ktorý obnovil spoločnú prípravu. Úvodný tréning v stredu sme monitorovali priamo na mieste.

V levickej hale pod vedením trénera Michala Madzina trénovalo sedem slovenských hráčov (Martin Bachan, Šimon Krajčovič, Viktor Juríček, Samuel Volárik, Martin Danielič a Patrik Adámik). Na tréningu nechýbal ani Boris Bojanovský. Má však problémy s členkom. Kondičný tréner Enriko Smák mu pripravil rôzne cviky.

Návrat do prirodzeného prostredia v telocvični potešil všetkých v klube.

„Neboli sme zvyknutí mať takú dlhú pauzu. Je to pre všetkých iné, ale je príjemné vrátiť sa do haly a mať možnosť pracovať na basketbalových činnostiach,“ zareagoval tridsaťštyriročný tréner Michal Madzin.

„Je to úžasný pocit. Sme vôbec prvé družstvo, ktoré začalo s takouto prípravou. Všetkým nám to chýbalo. Pokiaľ ste neboli ochotní ísť trénovať na asfaltové ihriská, v basketbalovom tréningu ste vôbec prvýkrát,“ doplnil pivot Viktor Juríček.

Po dvoch mesiacoch v hale

Za normálnych okolností by sa končila ligová sezóna. Hráči by mali voľno a riešili dovolenky. Po dvoch mesiacoch bez basketbalu, ktorá zapríčinila koronavírusová prestávka, však Levice naskočili do kontinuálneho tréningového módu.

„Pauza, ktorá mala nastať teraz, už pre koronavírus nastala. Bola by veľmi dlhá, ak by sme to do augusta nechali nečinné. To je dôvod, prečo sme začali. Bude to taká nadstavba, že v auguste už budeme môcť začať z iného bodu, ako keby sme vôbec netrénovali,“ pokračoval Madzin.

„Máme pod zmluvou štyroch slovenských reprezentantov a ďalších dvoch mládežníckych. Cítime aj nejakú zodpovednosť voči reprezentácii. Je tam aj klubový dôvod, že chceme, aby hráči mali vyplnení čas. Tímová príprava je určite lepšia ako individuálna. Spočiatku sme sa pripravovali vonku, podľa toho, čo bolo dovolené. Teraz sme prvýkrát v telocvični,“ povedal generálny manažér Ladislav Garaj.

Madzin: Nikoho nechceme na tréningoch zničiť

Patrioti budú trénovať od pondelka do piatka jednofázovo. V takomto režime pôjdu do konca júna. V júli si hráči oddýchnu. S klasickou letnou prípravou začnú v auguste.

Na prvom tréningu hráči pracovali na streľbe, driblingu a technických zručnostiach. Do kontaktu sa ešte nešlo.

„Cítim sa stuhnuto. Posledný mesiac som sa snažil posilňovať vonku. Vonku som si potom zastrieľal na kôš. Asfaltové ihriská sú veľmi citlivé na kolená. Je cítiť, že sme naspäť v hale. Najmä po fyzickej stránke, skákanie, behanie. Potrvá niekoľko týždňov, kým sa dostaneme do dobrej tréningovej formy,“ komentoval úvodný tréning 210 centimetrov vysoký Juríček.

„Tréning v telocvični sa nedá oklamať ani nahradiť, čiže je prirodzené, že sa cítia stuhnutejšie. S kondičným trénerom sme to nastavili tak, aby sme začali zľahka a neskôr pritvrdili. Prvý týždeň bude rozbehový. Postupne od druhého týždňa pridáme na intenzite. Nikoho nechceme zničiť. Chceme, aby hráči dostali do tela tie schopnosti, ktoré boli predtým na nejakej úrovni,“ pridal levický kouč Madzin.

Bez finančných problémov

Levičania majú pod zmluvou slovenskú kostru tímu. Z domácich hráčov nepokračuje v tíme len Milan Žiak. Vedenie klubu sa obzerá na trhu po slovenskom hráčovi, ktorý by skvalitnil káder.

„Budeme sa držať systému ako doteraz. To znamená, zhruba 8–9 Slovákov a ak to situácia dovolí, tak približne štyria zahraniční hráči. Najbližšie obdobie ukáže, čo bude možné. Najdôležitejšie je, že máme postavený slovenský základ. Okrem ligy chceme pokračovať v Alpsko-Jadranskom pohári. Vyzerá to tak, že by to mohla byť zaujímavá stredoeurópska súťaž,“ vyjadril sa Garaj.

Napriek koronakríze sa klub nepasuje s finančnými problémami.

„Vďačíme za to našim partnerom a vedeniu klubu. Mali sme aj šťastie, že sme mali rozpočet pripravení tak, že sme hráčom dokázali všetko doplatiť. Nemáme väčšie resty. S hráčmi sme dohodnutí, že aj v tomto medziobdobí dostanú nejaký príjem. Samozrejme, nie v plnej výške. Nie sú ale úplne bez peňazí,“ vysvetlil generálny manažér.

„Je to pravda, všetko máme vyplatené. Za marec sme dostali peniaze v plnej výške. Nejaké peniaze dostaneme aj v tomto období v lete. Sme maximálne spokojní,“ potvrdil dvadsaťšesťročný Juríček.

Juríček o Petrášovej brigáde: Je jediný, kto to otvorene priznal

Hráči z Levíc zaregistrovali aktuálny príbeh Jakuba Petráša z Handlovej, ktorý si privyrába prácou v supermarkete. Podľa Juríčka takéto možnosti brigád hľadali viacerí hráči v lige. Levičania takéto veci nemuseli riešiť.

„Jakub je jeden z mála, ktorý to otvorene povedal a priznal. Jednoducho, takáto je situácia, nielen v basketbale, ale i vo futbale či hokeji. Ak financie chýbajú, je to realita slovenského športu. Mňa to neprekvapilo, Jakuba poznám. Skôr ma prekvapuje to, že tí chalani, ktorí tiež mali takéto problémy, si takisto neotvorili ústa a nepovedali, aké to v skutočnosti je,“ zareagoval Juríček.

Stretnutie všetkých klubov na budúci týždeň

Situácia v ostatných klubov ligy sa bude preberať budúci týždeň na konferencii v Leviciach.

„V stredu tu bude stretnutie ligových klubov. Malo by sa ukázať, ako sú na tom ostatní. Zároveň by sa mali podmienky fungovania do najbližšej sezóny,“ priblížil Garaj.

„Niektoré družstvá mali problémy aj predtým. Vírus problémy len zmnohonásobil. Môžeme dúfať a držať palce klubom, ktoré majú problémy, aby boli schopné pripraviť sa na ligu,“ zaželal si Juríček.

Viktor je bývalým hráčom Spišskej Novej Vsi, kde chcú naštartovať ambiciózny projekt. Levičania sa potešili aj tomu, že konkurenta bude trénovať Teo Hojč, ktorý pôsobil v klube štyri roky a získal majstrovský titul i slovenský pohár.

„Tešíme sa na tie súboje. Určite budú mať veľkú iskru a náboj. Sme radi, že Teo je naspäť v ligovom kolotoči,“ uzavrel Garaj.

 


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK