Jordan túžil po siedmom titule, namiesto toho prišla katastrofa

Publikované: 19.05.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Michael Jordan (Foto: TASR/AP)

Najväčšou záhadou, ktorá ostala po dynastii Chicaga Bulls, bol jej koniec. Väčšinou veľké tímy končia na palubovke, keď ich niekto zdolá. Skoro nikdy sa nestane, že záver príde na vrchole. Aj samotný Michael Jordan povedal na konci dokumentu The Last Dance, že mu ostala v ústach trpkosť, ako to všetko skončilo.

Síce už pred sezónou 1997/98 sa hovorilo o poslednom ročníku legendárnych Bulls v tejto zostave, ale po šiestom titule za osem rokov ostalo akési prázdno. „Pre šancu na siedmy titul by som podpísal kontrakt ešte na sezónu. Rovnako by reagoval celý tím, ak by k tomu prišlo. Tým som si istý,“ povedal Jordan v dokumente.

Nepopulárny manažér Chicaga Jerry Krause povedal už pred začiatkom posledného ročníka Philovi Jacksonovi, že aj keby vyhral 82 zápasov v základnej časti, je to jeho posledná trénerská sezóna v Bulls. Problémy boli aj so Scottiem Pippenom. Ten si naschvál odložil operáciu, rehabilitácia sa mu predĺžila natoľko, že chýbal výraznú časť základnej časti.

Majiteľ ponúkal Jacksonovi nový kontrakt

„Ponúkol som Philovi Jacksonovi, aby sa ešte na rok vrátil. Odmietol,“ uviedol majiteľ Bulls Jerry Reinsdorf. Vlastník tímu však dal jasne najavo, že nie je ochotný podpísať všetkých. Podľa neho neboli Scottie Pippen, Ron Harper, Dennis Rodman a Steve Kerr hodní toho, čo im ponúkal trh.

„Cítil som, že môžeme vyhrať siedmy titul. Možno by sa to nepodarilo, ale ani sme to nevyskúšali, čo nemôžem prijať,“ dodal Jordan v The Last Dance.

Krause mal veľké plány s prebudovaním kádra, čo sa mu už nepodarilo. Namiesto toho prišlo temné obdobie. V skrátenej sezóne kvôli výluke vyhrali Bulls len 13 z 50 zápasov (v sezóne 1997/98 ich mali 62), o rok pridali 17 víťazstiev a 65 a prehier a v sezóne 2000/2001 dokonca len 15 výhier. Katastrofálne výkony Bulls znásobil manažérom protežovaný tréner Tim Floyde, ktorý bol slabý rovnako ako celý jeho tím.

Jediné, čo bolo pozitívne pre vedenie Chicaga, že ušetrilo na platoch. S pôvodným tímom by muselo vyplatiť okolo 80 miliónov dolárov, s prebudovaným to bolo 28,6.

„Netreba viniť len Jerryho Krausa, ani majiteľ Reinsdorf nechcel vynaložiť financie na to, aby sa všetci vrátili,“ hovoril krídelník Scott Burrell.

Podľa známeho novinára Sama Smitha, ktorý napísal o Bulls viacero kníh a písal stĺpčeky pre Chicago Sun-Times bol problém, že Floyd nemal na trénersky job v NBA. „Jerry Krause ho protežoval už predtým ako prišiel do klubu. Krause nemal v basketbale veľa priateľov kvôli svojej povahe. Preto mu vyhovovalo, aký bol Floyd. Volával mu, pozýval ho na tréningy. Tim neznášal NBA, aj keď už do nej prišiel, rozprával stále o NCAA, kde trénoval predtým,“ spomínal Smith.

Antirekord v NBA

Pravdou však bolo aj to, že Floyd dostal možno najťažšiu prácu, keď musel hrať s tímom, ktorý prichádzal po šiestom titule za osem rokov, pričom stratil najlepšieho hráča histórie a aj trénera.

„Keby začal v inom tíme s mladšími hráčmi, možno by to dopadlo lepšie. Tlak bol obrovský a Tim bol z toho nervózny,“ spomínal pre hoopshype.com maďarský basketbalista Kornel David, ktorý hral za Bulls v post jordanovskej ére.

Floyd si užíval trénerstvo v NBA z druhej strany. Dostával slušné peniaze, bol protežovaný Krausom, s ktorým chodil na ryby a často si užíval nočný život v Chicagu. V jednom známom klube ho videli dokonca po tom ako ho vylúčili v zápase. V priestoroch mal byť ešte pred koncom stretnutia, ktoré dokoučovali jeho asistenti.

„Fanúšikovia neboli zvyknutí na toľko prehier, často nás vypískali. Skúsené tímy súperov si na nás zgustli. Roky s Bulls prehrávali, tak nám to dali „vyžrať,“ hovoril rozohrávač Corey Benjamin.

Desiateho apríla 1999 prehralo Chicago s Miami 49:82. Nastrieľalo najmenej bodov v histórii NBA, odkedy existoval limit na útok. „Tréner Pat Riley si nás vychutnal, jeho hráči nevypustili. Pamätám sa, že bola v hale veľmi zima a nikto z nás sa nevedel rozohrať. Bolo to trápne,“ doplnil pre hoopshype.com Benjamin.

Krause plánoval, že šetrenie na zmluvách mu vytvorí priestor na podpis hviezd. S tímom sa spájali Jermaine O'Neal, Tracy McGrady a dokonca aj Tim Duncan. Nepodpísali nikoho.

Lídri tímu 1998 už neboli tiež rovnakí. Jordan vyzeral emočne vyhorený už na konci sezóny, Pippen musel absolvovať operáciu chrbta a už sa nikdy nepriblížil k priemerom, ktoré mal v drese Chicaga. Dennis Rodman už odohral len 35 zápasov za Lakers a Dallas. Toni Kukoč mal slušný začiatok ročníka 1998/99, ale tiež ho postupne zmohli zdravotné problémy a jeho výkonnosť išla smerom dole. Podobné problémy mal aj Steve Kerr, ktorý však zo všetkého hráčsky vyšiel najlepšie. Pridal ešte dva ďalšie tituly so San Antoniom a potom tri ako tréner Golden State Warrios.

Skvele sa vzchopil aj Phil Jackson. Oddýchol si, zobral trénersky job v Los Angeles Lakers a do svojho portfólia pridal ďalších päť titulov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.