Robí za pokladňou a dokladá tovar. Musím prežiť a platiť účty, hovorí Petráš o brigáde

Publikované: 19.05.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS

BC Prievidza vs. MBK Baník Handlová, Durmo (23) vs. Petráš (32) (Foto: Ladislav Szibilla)

Od stredy sa na Slovensku uvoľnia ďalšie opatrenia, ktoré potešili aj basketbalistov. Po viac ako dvoch mesiacoch budú otvorené vnútorné športoviská. Hráči sa doteraz pripravovali len individuálne. Po predčasnom konci sezóny boli bez príjmu. Jakub Petráš zareagoval tak, že si privyrába v supermarkete.

Dvadsaťpäťročný pivot odohral ostatné dve sezóny v Handlovej. V predčasne skončenom ročníku zasiahol do 26 súťažných zápasov. Priemerne strelil takmer 9 bodov.

Baník mal vzhľadom na kvalitu kádra vyššie očakávania, herne i výsledkovo sa však trápil. V čase konca ligy mu patrila siedma pozícia s bilanciou 9–18.

„Je ťažké hodnotiť neukončenú sezónu. Očakával som od seba viacej, pretože som v predošlom roku odohral veľkú porciu minút. Kontrakt v Handlovej mi vypršal 12. marca, keď sa súťaž ukončila. Situácia s mojou budúcnosťou je momentálne otvorená,“ povedal.

Pred handlovskou zastávkou pôsobil štyri roky na americkej univerzite Stony Brook v New Yorku. Aktuálne hľadá s agentom Kamilom Řeřábkom možnosti kariérneho pokračovania.

Šumy o prestupe do Spišskej? Počul o tom

V basketbalovej komunite sa povráva, že by mohol posilniť Spišskú Novú Ves. Tá sa posilnila aj o skúseného trénera Tea Hojča.

„Nejaké informácie sa dostali aj ku mne. Nikde som ešte nepodpísal žiadnu zmluvu. Myšlienka Spišiakov, rozbehnúť projekt založený na slovenských hráčoch, sa mi páči. Návrat trénera Hojča bude prínosom, liga sa viac vyrovná. Všetci vieme, čo dokázal v Leviciach. Klub dostal po príchode na iné pozície,“ komentoval. Nebránil by sa ani zahraničnému angažmánu.

Handlová nevyplatila všetky peniaze voči hráčom. Jakub Petráš bol nútený hľadať iné spôsoby na privyrobenie si. Sumu, ktorú mu Baník dlží, z diskrétnych dôvodov nekonkretizoval. Postup vyplácania záväzkov rieši s klubom.

Nehanbí sa priznať, že si ako profesionálny basketbalista našiel zdroj príjmu, nad ktorým by iní ohŕňali nos.

„Hneď po konci sezóny som sa na okolí začal obzerať po nejakej práci. Potreboval som zarobiť aspoň niečo, čo by mi pomohlo s platením potrebných účtov. Našiel som si prácu v obchode. Jej náplňou je dokladanie tovaru a práca za kasou,“ povie na rovinu.

Aj v obchode je kolektívna spolupráca

Ľuďom na pokladni blokuje nákupy približne 20 dní do mesiaca.

„Doteraz takmer nikto nevedel o tom, že pracujem i mimo sezóny. Zvyknúť si na to, nebolo pre mňa až také náročné. Práca si vyžaduje dochvíľnosť, ako tomu bolo pri príchodoch na tréningy a zápasy. Jediný rozdiel je, že som v obchode o pár hodín dlhšie, ako keď som hral basketbal,“ prezradil.

Hráča, ktorý meria 211 centimetrov prijali medzi seba aj kolegovia v obchode. Podľa Jakuba je pracovný režim podobný ako v športe.

„Je to kolektívna spolupráca. Aj tu mám nadriadených, ktorí mi zadelia prácu a ostatní plnia pokyny. Samozrejme, sú to nové životné skúšky. Je to o tom, ako prežiť a zaplatiť účty,“ doplnil.

Okrem brigády sa venuje turistike i rodine. Nad možnosťou konca kariéry v basketbale a hľadania inej pracovnej cesty zatiaľ neuvažuje.

„Všetko je možné, ale nehovorím, že to bude tento rok. Budúcnosť ukáže, čo bude ďalej. Šport sa nedá robiť nekonečne. Všetci si raz budeme musieť nájsť nové zamestnanie, ktoré nás potom bude živiť,“ zakončil.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK