Prichádzal ako rozohrávač, rozhodol ako pivot, pred 40 rokmi uvidela NBA „Magic“

Publikované: 16.05.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Magic Johnson (Foto: nba.com)

„Mne viac než Jordan imponoval Magic Johnson. Jeho hra bola čosi fantastické, ľudské, niekedy úsmevné – tie neskutočné prihrávky! Bola to nádhera, aj keď ste hrali proti nemu,“ povedal nedávno legendárny Stanislav Kropilák. Podobných názorov by sme určite našli viac. O to, aby mohol legendárny Magic pomýšľať na umiestnenie na samom vrchole, mu chýbala zrejme len dlhšia kariéra. Nebyť zákernej choroby, možno by sme zažili „Showtime“ Lakers ešte o niečo dlhšie. Kariéru končil už v 31 rokoch (potom sa vrátil na pár zápasov, ale to už bolo len epizódne) a aj tak si ho zapamätali všetci.

Zápasy rodáka z Michiganu patria medzi to najlepšie, čo mohli fanúšikovia basketbalového sveta v histórii vidieť. Ikona Los Angeles Lakers pomohla k piatim titulom, trikrát bola MVP finále a rovnako trikrát MVP ligy.

Johnoson predviedol množstvo fantastických výkonov. Stačí sa pozrieť na jeho kariérny priemer 19,5 bodov, 11,2 asistencií a 7 doskokov na zápas.

Fantasticky nahradil Abdula-Jabbara

Zrejme najpamätnejší predviedol legendárny rozohrávač už v nováčikovskej sezóne presne pred štyridsiatimi rokmi. Dvadsaťročná jednotka draftu 1979 si hneď porozumela s Kareemom Abdulom-Jabbarom a spoločne priviedli Lakers v roku 1980 až do boja o titul.

Hviezdny pivot sa vo finále proti Philadelphii zranil, čo nahralo 76ers. Vtedy však ukázal svoje „magic“ Magic Johnson. Síce nastupoval na pozícii rozohrávača, kde hral počas celej kariéry, ale svojím univerzálnym poňatím hry sa vedel prispôsobiť. S výškou 206 centimetrov sa v rozhodujúcom súboji posunul na post centra a predviedol neuveriteľné divadlo.

Pritom nahradiť Jabbara bolo skoro nemysliteľné. V tej dobe bol najväčšou hviezdou NBA, keď práve získal šiestykrát cenu MVP profiligy. Center Lakers dominoval v piatich zápasoch série, ale zranil si členok a do šiesteho nemohol nastúpiť. Kalifornský tím viedol 3:2.

Tréner Paul Westhead sa rozhodol, že na pivota posunie Johnsona. Dlhé roky najvyšší rozohrávač v NBA zvládol premenu úžasne. Nastrieľal 42 bodov, pridal 15 doskokov a 7 asistencií.

Philadelphská aréna Spectrum ostala šokovaná. 18 273 fanúšikov očakávalo, že ich miláčikovia vedení legendárnym Juliusom Ervingom a Darrylom Dawkinsom vybojujú návrat do LA na siedmy zápas série. Nováčik Lakers bol však nezastaviteľný!

Philadelphia sa v závere zápasu dotiahla, ale na konci duelu nastrieľal Johnsnon deväť bodov a poistil pre svoj tím víťazstvo 123:107. „Magicov výkon bol úžasný, skrátka úžasný,“ zmohol sa na slová Erving.

Ako Houdini

Magic si nakoniec odniesol svoje prvé ocenenie pre MVP finálovej série, keď si pripísal 21,5 bodov, 11,2 doskokov a 8,7 asistencií. „Som ohromený. Neviem, čo mám povedať. Cítim sa výborne, bolo to neskutočné. Predviedli sme skvelý tímový výkon,“ hovoril vtedy zámorským médiám líder Lakers. Po pár minútach už neostal nič dlžný svojej vtipnej povahe. Zobral do rúk mikrofón a odkázal Jabbarovi. „Kamarát, viem, že ťa bolí členok, ale vyhrali sme to pre teba. Dnes chcem, aby si sa postavil a tancoval s nami.“

Ľudia, čo pozornejšie sledovali zápas, videli, že Magic nehral len pivota, ale alternoval na krídle, či na rozohrávke. Všade tam, kde ho tím v daný moment potreboval.

„Earvin bol Magic, náš Houdini. Kto by si pomyslel, že môžeme vyhrať. Mysleli si, že som blázon, keď som ho posunul na pivota, ale veril som mu, prišlo mi to prirodzené,“ hovoril pre New York Times kouč Westhead. Ak si chcete legendárny zápas pozrieť, nájdete ho na youtube, alebo o druhej v noci zo sobotu na nedeľu pôjde na oficiálnom facebookovom proile nba.com.

Johnson započal výkonom desaťročnú dominanciu v NBA, ktorej konkuroval v tej dobe len Larry Bird s Bostonom Celtics.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.