Suja sa zrejme zíde s reprezentantkami, ale jeho budúcnosť v Ružomberku je nejasná

Publikované: 16.05.2020 Autor: Tomáš Grosmann

Maďarsko - Slovensko, tréner Juraj Suja (Foto: Laco Duračka)

Ak sa situácia okolo pandémie koronavírusu výrazne nezhorší, mohli by sa pod našimi košmi prvé priblížiť k pôvodným predstavám reprezentantky Slovenska. Už v júni.

Najprv si povedzme, aké boli tie pôvodné plány tímu, ktorý vlani na jeseň vstúpil do kvalifikácie ME 2021 prehrou (59:73) v Maďarsku a 12. novembra by mal doma v ďalšom zápase nastúpiť proti Holandsku. Ako nám povedal tréner Juraj Suja, basketbalistky Slovenska mali teraz od 27. mája do 27. júna absolvovať niekoľkodňové zrazy. Prvý regeneračný v Tatrách a ďalšie – už basketbalové – neskôr v Piešťanoch, pričom súčasťou posledných troch mali byť aj medzištátne zápasy. Doma mali 11. a 12. júna privítať v dvoch súbojoch Chorvátsko, 18. a 19. júna mali hrať v Prahe proti Česku a vyvrcholením by boli pre ne dve domáce stretnutia 26. a 27. júna s Poľskom.

„Nevzdali sme sa týchto predstáv, akurát nám pandémia výrazne zmenila plány,“ zdôraznil kormidelník našej reprezentácie. „Nedávno sme pripravili tri nové alternatívy prípravy. S nimi sme pred dvoma týždňami oboznámili aj širší káder hráčok, aby s týmito možnosťami rátali. Napriek neistým dňom sa črtá, že za ideálnych okolností by sme sa so štrnástimi či pätnástimi hráčkami mohli zísť v Piešťanoch 1. júna a potom pokračovať v ďalších blokoch prípravy až do konca mesiaca.“

Každá hráčka by bývala sama a do haly pešo

Spolu s vedením Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) má realizačný tím ženskej reprezentácie pripravené aj konkrétne opatrenia, ktoré by zodpovedali nevyhnutným zdravotným kritériám. Ráta sa v nich, že by každá hráčka bývala v hoteli Park Avenue samostatne, do blízkej Diplomat arény by chodili dievčatá pešo, aby sa vyhli bežnej populácii, rúška mimo športoviska a potrebná dezinfekcia by bola samozrejmosť. Kompetentným inštitúciám predložila SBA žiadosť o takúto výnimku s týmito konkrétnymi opatreniami, aby sa reprezentantky mohli spoločne pripravovať takpovediac od prvej chvíle, keď sa otvoria aj brány vnútorných športovísk.

„Chceme minimalizovať všetky riziká. Ani nebudeme jednoznačne žiadať hráčky, že musia na prípravu prísť. Musí to byť ich dobrá vôľa,“ skonštatoval Juraj Suja. „Vieme však od viacerých dievčat, že im spoločná príprava v kolektíve chýba. Už v najbližších dňoch, ak budeme vidieť a počuť, že opatrenia sa uvoľňujú, pozveme hráčky do Piešťan. Predpokladáme, že väčšina z nich pozvánku prijme. Veď je to aj v ich záujme, keďže potom v auguste by sa mali pustiť do ďalšej prípravy vo svojich kluboch.“

Nie je zatiaľ vylúčené ani to, že naše basketbalistky predsa len odohrajú na budúci mesiac plánované medzištátne zápasy. Akurát možno v iných termínoch. Veľa, ba azda všetko, bude limitované možnosťou cestovať medzi krajinami. Našťastie, Slovensko od Česka i Poľska delí iba jedna hranica, akurát Chorvátsko je geograficky trochu ďalej. Zhodou okolností trénermi dvoch plánovaných súperov našich hráčok sú Slováci; Štefan Svitek vedie tím Česka, Maroš Kováčik je kormidelník poľskej reprezentácie. Obaja majú takisto motiváciu, aby ich zverenky odohrali prípravné zápasy. Ak to, samozrejme, okolnosti dovolia..

S Ružomberkom je v kontakte

V našej aktuálnej debate s Jurajom Sujom sme, samozrejme, nemohli obísť ani jeho úspešné pôsobenie v Ružomberku. V tomto aj minulom roku doviedol tím MBK k zisku slovenského titulu. Avšak jeho zmluva v klube sa na konci apríla skončila a budúcnosť nie je jasná. „Samozrejme, že som ostal s Ružomberčanmi v kontakte, konkrétne najmä s výkonným riaditeľom Radoslavom Popelkom. Či však tam budem pokračovať vo svojej práci, teraz nie je známe. Klub rieši svoj rozpočet na najbližšiu sezónu. Pokiaľ viem, v hre je niekoľko alternatív najbližšej budúcnosti. Žiaľ, hrozí, že už nebude dostatok peňazí na silný extraligový tím, ani toľko, čo v uplynulej sezóne,“ dodal Juraj Suja.

Takýto scenár v liptovskom klube pre najbližšiu sezónu by bol smutný z niekoľkých dôvodov. V Ružomberku totiž hrali a mohli by vo svojej kariére pokračovať aj viaceré reprezentantky Slovenska. A podstatná je skutočnosť, že ide o majstrovský klub. V športe, ktorý v minulosti preslávil toto mesto aj v Európe.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.