Kúzelník, ktorý ohromil aj LeBrona Jamesa, keď priniesol pouličné triky do NBA

Publikované: 13.05.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Jason Williams (Foto: clutchpoints)

Kvôli pandémii koronavírusu stále čakajú fanúšikovia po takmer celom svete na ďalšie basketbalové zápasy. Nikto nevie povedať, či sa ešte rozbehne NBA, alebo nie. Vedenie súťaže v rámci čakania na verdikt pripomína zaujímavé jubileá, alebo výkony hráčov naprieč históriou. V posledných dňoch sa objavilo na oficiálnom instagrame video s najlepšími akciami Jasona Williamsa.

Rozohrávač strávil v profilige dvanásť sezón a najmä na začiatku kariéry zdvíhal fanúšikov zo sedadiel. Jeho „no look“ passy, zadovky, driblingové schopnosti patrili vôbec k tomu najzábavnejšiemu, čo sa v NBA v histórii objavilo.

White Chocolate

Nie nadarmo si Williams vyslúžil prezývku „White Chocolate“ za svoje ekvilibristické kúsky, ktoré pripomínali legendárnych kúzeľníkov z Harlem Globetrotters. Na rozdiel od nich to však nepredvádzal v exhibíciách, ale n na najťažšom možnom fóre v NBA.

Video s highlightami z čias Williamsa v Sacramente Kings ohromilo aj LeBrona Jamesa, ktorý ho zdieľal v príbehu na svojom instagramovom profile. Hviezda Lakers napísala, že škoda, že nehrala s tvorcom hry v jednom tíme. „Chcel by som byť adresátom jeho prihrávok,“ napísal James.

Z fantastických schopností rozohrávača, ktorý si nikdy nezahral v Zápase hviezd, profitoval najmä Chris Webber. Ten zažil svoje najproduktívnejšie sezóny práve po boku Williamsa, ktorý mal počas troch ročníkov za Sacramento priemer 11,3 bodov, 6,3 asistencie a 2,7 doskokov na stretnutie.

Zrejme najbláznivejšiu akciu predviedol rodák zo Západnej Virginie v roku 2000 počas zápasu nováčikov počas all star víkendu. V rýchlom protiútoku naznačil zadovkou prihrávku a lakťom ju poslal spoluhráčovi na druhú stranu. Raef LaFrentz síce nedal kôš, lebo ho faulovali, ale akcia ostala jednou z najlepších v histórii víkendu hviezd.

Williams priniesol do NBA pouličné triky, ktoré predtým bolo vidieť po asfaltových ihriskách naprieč Amerikou. Nebál sa ukázať svoju kreativitu naplno, provokovať a stále skúšať nové veci. K tomu prišla suspendácia za fajčenie marihuany, čo ho stálo miesto v Sacramente. Ambiciózny klub chcel na rozohrávke väčšiu istotu. Aj preto vymenil tvorcu hry za Mika Bibbyho do Memphisu (vtedy ešte do Vancouvru).

Kings síce ovládli základnú časť NBA v roku 2002, ale vo finále Západnej konferencie prehrali sedemzápasovú bitku po legendárnej víťaznej trojke Roberta Horryho. Kalifornský tím sa tak titulu nedočkal, zatiaľ čo Williams áno.

Už ako štvorročný vedel driblovať

Na konci kariéry obliekal dres Miami, kde sa už viac zameriaval na trojbodovú streľbu. Skúsenosťami pomohol k víťazstvu Heat v roku 2006 vedenými Dwaynom Wadeom a Shaqom O'Nealom.

Driblerské schopnosti Williamsa nepochádzali len z pouličného basketbalu, ale aj dlhoročného tréningu. Basketbalovú loptu vedel ovládať už ako štvorročný a v siedmich vyhlásil, že raz bude hrať v NBA.

Pritom vynikal aj ako quarterback v americkom futbale. Jasonov brat Sean spomínal pre magazín Slam, že súrodenec odmalička provokoval. Naschvál nedodržiaval večierku danú rodičmi, keď prišiel vždy o pätnásť minút neskôr len preto, aby videl reakciu otca s matkou.

Problémy mal už na univerzite. Bol hviezdou Floridy Gators, ale skončil po dvadsiatich zápasoch za fajčenie marihuany.

Po rokoch v Sacramente zažil kariérnu sezónu v Memphise s priemermi 14,8 bodov a 8 asistencií na zápas, ale aj v Grizzlies prišli problémy a hádky s trénerom Hubiem Brownom. Kariéru zakončil pozitívne v Miami, kde sa stretol s dlhoročným kamarátom Shaqom O'Nealom. Ten sa ho snažil dostať do svojho tímu roky, v Orlande boli dokonca susedmi.

Ako scéna z filmu Bieli muži nevedia skákať

Známa je príhoda, keď Williams znemožnil v jednom z pouličných zápasov niekdajšieho O'Nealovho spoluhráča z Orlanda Pennyho Hardawaya. Scénku videla plná tribúna a Shaq ju okomentoval, akokeby bola vystrihnutá z legendárneho filmu Bieli muži nevedia skákať.

Pod vedením Pata Rileyho už Williams neprodukoval neuveriteľné zadovky, ale klasické prihrávky. V titulovej sezóne si získal rešpekt za vyrovnané výkony z lavičky, ktoré boli dôležité pri ceste Miami na vrchol.

Fanúšikovia z celého sveta si však dnes štyridsaťštyri­ročného rozohrávača budú navždy pamätať hlavne vďaka jeho šoumenským kúskom s loptou.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.