Celtics si ho vybrali z druhého miesta, dva dni po drafte sa predávkoval kokaínom

Publikované: 10.05.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: washingtonpost.com

Len Bias (Foto: washingtonpost.com)

Pred pár dňami sme na našom webe písali o pivotovi Franovi Vazquezovi, ktorý vo veku 37 rokov ukončil hráčsku kariéru. Španielovi sa pri tejto príležitosti venovali aj médiá v Spojených štátoch, ktoré opakovali informáciu, že v histórii draftovej lotérie (od roku 1985) sa stalo len dvakrát, aby takzvaný lottery pick neodohral v NBA ani jeden zápas.

Frana Vazqueza draftoval v roku 2005 z 11. miesta floridský klub Orlando Magic, ktorý mu následne ponúkol vstupný kontrakt, avšak podkošový basketbalista sa rozhodol zostať v španielskej ACB lige. „Do NBA pôjdem, ale až vtedy, keď budem cítiť, že som pripravený,“ vyhlásil Vazquez v auguste toho istého roku. Napokon do najkvalitnejšej ligy sveta nikdy neodišiel.

Kto bol ten druhý hráč, ktorý si nikdy nezahral v NBA? Volal sa Len Bias a jeho príbeh je veľmi smutný. Leonard Kevin Bias, ako znelo jeho celé meno, sa narodil 18. novembra 1963 v meste Landover. Po štúdiu na Northwestern High School sa presunul na University of Maryland, kde odohral štyri sezóny, počas ktorých sa postupne zlepšoval. V poslednom ročníku mal priemer 23 bodov a 7 doskokov na zápas, čo mu prinieslo nomináciu do ideálnej základnej päťky NCAA.

O tom, aký bol Len Bias skvelý basketbalista, rozprával Mike Krzyzewski v rozhovore pre Boston Globe.

„Toto je moja 24. sezóna v pozícii hlavného trénera Duke. Za ten čas tu boli dvaja hráči súpera, ktorí vyčnievali nad ostatnými: Michael Jordan a Len Bias. Len bol úžasný atlét, ktorý bol navyše veľmi súťaživý. Myslím si, že by sa z neho stal jeden z najlepších hráčov v NBA. Dokázal totiž tvoriť. Ľudia si asociujú slovo playmaking s rozohrávačmi, ale ja považujem za playmakera takého hráča, ktorý dokáže to, čo ostatní nedokážu. Presne tak, ako to robil Jordan. No a Bias bol taký istý. Bolo úplne jedno, ako ste ho bránili, pretože aj tak vždy niečo vytvoril,“ povedal legendárny Coach K v roku 2003.

Po ľudskej stránke ho veľmi dobre poznal Keith Gatlin, s ktorým hrával basketbal na University of Maryland.

„Len Bias nebol iba spoluhráč, Lenny bol pre mňa ako brat. Prvýkrát sme sa stretli, keď ma chcel získať univerzitný tím a ja som prišiel na návštevu. Okamžite sme si sadli. Cítil som, že ma berie ako člena rodiny, a aj preto som sa cítil ako doma. V tom čase ešte nebol veľká hviezda, takže keď ma prevádzal po campuse, ľudia nezastavovali v úžase. V ten deň som s ním však išiel na tréning a tam som uvidel jeho hviezdny potenciál. Sledoval som ho, ako lieta a kontroluje vzdušný priestor okolo obruče. Vtedy mi došlo, čo jeho spoluhráči už vedeli: že to je chlapec, ktorý je na ceste k tomu, aby sa stal niekým špeciálnym,“ poznamenal Gatlin v rozhovore pre The Undefeated.

Veľkým fanúšikom Lena Biasa bol legendárny Red Auerbach, ktorý s Bostonom Celtics získal neuveriteľných 16 titulov. Deväť ako tréner a ďalších sedem ako funkcionár. Do roku 1984 bol Auerbach v pozícii generálneho manažéra, potom sa z neho stal prezident klubu.

Po finálovom triumfe v tom istom roku nad Los Angeles Lakers (4:3) sa Red Auerbach rozhodol spraviť výmenu, ktorá mnohých prekvapila. Populárneho Geralda Hendersona, ktorý v zápase číslo dva v samom závere získal loptu a donáškou doviedol súboj do predĺženia, vytrejdoval do Seattlu za možnosť výberu v prvom kole v roku 1986.

V sezóne 1985/86 vyhral Boston Celtics ďalší titul, keď vo finále zdolal Houston Rockets 4:2. To však nebolo všetko, pretože lotéria prisúdila šampiónovi druhé miesto v drafte. Jej víťaz Cleveland si vybral centra Brada Daughertyho, a tak Red Auerbach mohol ukázať na hráča, ktorého chcel získať do tímu. Len Bias, 206 cm vysoký small forward, sa 17. júna 1986 stal hráčom úradujúceho víťaza.

„Je to skvelý pocit byť hráčom Celtics,“ skonštatoval Bias krátko po drafte. Spokojný bol aj vtedajší tréner mužstva K.C. Jones, ktorý privítal novú posilu. „Lennymu sa zapáčila predstava byť súčasťou Bostonu Celtics,“ podotkol Jones.

V tom čase ešte mali všetci zainteresovaní úsmev na perách. To sa však zakrátko zmenilo. Po drafte odišiel Len Bias so svojou rodinou domov. Na druhý deň odletel v spoločnosti otca do Bostonu, kde ho Celtics predstavili ako nového hráča. Neskôr absolvoval v meste rokovanie s firmou Reebok, ktorá mu ponúkla päťročnú sponzorskú zmluvu v hodnote 1,6 milióna dolárov.

V ten istý deň sa Len Bias vrátil domov, no okamžite po príchode sa vybral na univerzitný campus, kde na jeho počesť chystali oslavu. Jej súčasťou bol aj kokaín, ktorý 22-ročnú budúcu hviezdu NBA pripravil o život. Necelé dva dni po drafte, krátko pred deviatou hodinou rannou, bol Len Bias vyhlásený za mŕtveho.

Predávkovanie kokaínom nevydržalo jeho srdce, ktoré prestalo biť. Larry Bird, ktorý sa mal už onedlho stať mentorom mladého basketbalistu, sa o tragickej udalosti dozvedel doma v Indiane prostredníctvom telefónu. „Je to tá najkrutejšia vec, akú som kedy počul,“ uviedol jeden z najlepších hráčov v dejinách basketbalu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 05.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 08.05.2021 SVT SVT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%