Z Milana Žiaka je jogín a motivátor na internete. V Leviciach končí

Publikované: 09.05.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS

Inter Bratislava vs. Patrioti Levice, Dalibor Hlivák (22) a Milan Žiak (22) (Foto: Vladimír Dorňák)

Patrí k najskúsenejším slovenským hráčom v lige. Venuje sa joge a prostredníctvom sociálnych sietí motivuje ľudí. Tridsaťjedenročný krídelník Milan Žiak pôsobil ostatné tri sezóny v Leviciach. V novom ročníku už v klube pokračovať nebude.

Zápas zo 7. marca na palubovke Žiliny, v ktorom Patrioti zvíťazili o jediný bod 74:73, bol pre Milana Žiaka posledným v levickom drese.

„V Leviciach pokračovať nebudem. Zažili sme mnoho úspechov, na ktoré nikdy nezabudnem. Som im vďačný za vyplatenie všetkých finančných záväzkov aj teraz počas pandémie. Ďakujem klubu i všetkým pozitívnym ľudom, ktorí mi počas pôsobenia v klube fandili,“ povedal na začiatok Milan Žiak.

Žiak: Niekedy som striedal po jednej chybe

V sezóne 2017/18 oslavoval s Levicami zisk majstrovského titulu. V tej ďalšej triumfoval klub v Slovenskom pohári. V predčasne ukončenom ročníku nastúpil v 37 súťažných zápasov, len trikrát bol členom otváracej päťky.

Priemerne odohral 19 a pol minúty. Oproti sezóne 2018/2019 mu klesol pobyt na ihrisku o takmer 7 minút.

„Netrápi ma, ak hrám menej alebo chýbam v základnej zostave. Aj v majstrovskej sezóne som nastupoval z lavičky a mal som menšiu minutáž. Čo bolo vtedy pre mňa dôležité je, že som bol na ihrisku v momentoch, keď ma potreboval tím. Tento rok sa však stávalo, že som tam veľakrát chýbal. Niekedy som po jednej chybe išiel striedať, prípadne som nehral celý polčas,“ opísal.

Žiak pritom v sezóne 2016/2017 získal v košickom drese ocenenie pre najužitočnejšieho hráča základnej časti. Skúseného hráča netešilo, že čelil takejto situácii.

„Bolo to pre mňa nepochopiteľné a riešil som to so zlou energiou, čo som prenášal aj domov. Aj teraz je mi ťažko, keď to rozoberáme. Všetko čo robím, chcem robiť s dobrými pocitmi. Tie som od určitej doby v poslednej sezóne v Leviciach nemal. Niektoré veci nemusím chápať hneď, potrebujú čas a prídem na to, prečo to tak bolo. Mňa a moju rodinu čaká nová etapa v živote,“ pokračoval.

Basketbalový jogín

Aktuálne sa udržiava v tréningovom režime. Ráno cvičí workout, počas dňa si ide zabehať. Dlhodobo praktizuje jogu, ktorá v ňom prebudila sebapoznávanie.

„Joga ma zaujíma stále viac. Nesie v sebe sebarozvoj na všetkých úrovniach. Rozvoj tela, mysle, ducha a energie. Každý, kto vyskúša jogu a vedenú meditáciu pocíti pokoj, ktorý ho môže sprevádzať celý deň. S jasnou mysľou môžeme ľahšie riešiť problémy a rozhodovať sa. Zbytočne sa nerozčúlim nad vecami, ktoré nemôžem zmeniť a ovplyvniť,“ uviedol a pokračoval:

„Joga alebo strečing sú veľkou súčasťou mojej práce. Pomáhalo mi to aj v zápasoch. Pochopil som to po vážnych zraneniach na začiatku kariéry. Keď som takto začal trénovať pravidelne, umožnilo mi to venovať sa basketbalu, bez závažnejších zranení, až doteraz.“

Kariéra Youtubera? Motivuje cez videá

Keďže sú haly zatvorené, počas pandémie má viac času, preto skúša nové veci. Založil si kanál na YouTube, kam pridáva motivačné videá.

„Popri každodenných povinnostiach som premýšľal, ako pomáhať športovcom. Čas strávený na tréningoch či v klube mi to osobne neumožňoval. Vybral som sa cestou internetu. YouTube vidím ako hlavného konkurenta klasickej televízie. Nová generácia ho pozerá viac. Môžeme si zvoliť obsah, aký chceme a nie sme nútení pozerať všetky negatívne správy a reklamy. Hoci tie sa dostávajú stále viac aj na YouTube,“ zamyslel sa.

Snaží sa o kontakt so sledujúcimi. Zakaždým ho poteší spätná väzba.

„Napísal mi chalan, ktorý hráva futbal, že som pre neho veľkou motiváciou. Veľa to pre mňa znamená. Dostať spätnú väzbu na internete je totiž omnoho ťažšie ako na zápase. Kým na palubovke ma odmenia potleskom, ak urobím niečo dobré, na internete príde odozva zriedkakedy. Baví ma to, budem v tom pokračovať. Momentálne hľadám formát, ktorý by viac zabával a bol graficky atraktívnejší. Chce to čas a nejaké investície,“ prezradil svoje ambície.

Inšpirovala ho Mentalita mamby

Aj Milan Žiak má vzory, ktoré ho motivujú a inšpirujú.

„Vo svetovom basketbale to bol určite Kobe Bryant. Jeho kniha Mentalita mamby by mala byť povinným čítaním pre športovcov. Píše v nej, ako trénovať, mentálne sa pripraviť na zápas alebo zosúladiť prácu s rodinou. Mimo basketbalu ma inšpiruje napríklad Peter Sasín. Naučil ma techniky, ktoré som použil pred a počas zápasu, aby som bol pripravený podať lepší výkon,“ vyjadril sa.

Kde bude pôsobiť v novej sezóne zatiaľ nevie. Odpovedal aj na to, či je možné, že s basketbalom skončí a bude sa venovať kariére motivátora.

„Zvažujem viacero možností. YouTube je skôr moje hobby. Vypĺňam si ním čas, ale zároveň aj túžbu pomôcť,“ odpovedal.

Slovenský basketbal sa podľa neho následkom pandémie koronavírusu zmení.

„Kluby budú zvažovať ísť ešte viac slovenskou cestou. Je veľmi nepríjemné posielať zahraničných hráčov domov a finančne nákladné vyplácať ich zo zmlúv. Samozrejme, slovenskí hráči musia pracovať na tom, aby sa na nich vedenie a tréneri mohli spoľahnúť,“ uzavrel.

 


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 77:71
28.10.2020
PDA PDA
HAN HAN 76:78
28.10.2020
SNV SNV
LEV LEV 88:80
28.10.2020
INT INT
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
SVT SVT 07.11.2020 SNV SNV
HAN HAN 07.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 07.11.2020 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 7/1 87,50%
2 BKM Lučenec 6/2 75,00%
3 Patrioti Levice 4/4 50,00%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/5 37,50%
6 MBK Baník Handlová 2/5 28,57%
7 Inter Bratislava 2/6 25,00%