Bez neho by Barcelona nevyhrala. Najlepší blokár v dejinách Euroligy ukončil kariéru

Publikované: 08.05.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Fran Vazquez (Foto: euroleague.net)

V športovom svete sa často zvykne vravieť, že útok vyhráva zápasy, no obrana vyhráva tituly. Platilo to aj v sezóne 2009/10, keď katalánsky klub FC Barcelona naposledy triumfoval v Eurolige. Zverenci trénera Xaviho Pascuala predvádzali na útočnej polovici nádherné akcie, ktoré zakončovali po sérii prihrávok. Navyše boli mimoriadne silní v prechodovej fáze, takže ich bolo ťažké zastaviť.

Barcelončania sa však stali európskymi šampiónmi najmä vďaka tomu, že príkladne bránili trojkový oblúk a taktiež podkošové územie. V tej druhej kategórii bol kľúčovým prvkom španielsky pivot Fran Vazquez, ktorý predvádzal výborné výkony už v play-off sérii proti Realu Madrid (3:1), ale to najlepšie si nechal na záverečný turnaj Final Four, ktorý sa konal v Paríži.

Vazquez nazbieral v dvoch kľúčových zápasoch Index rating 25, čo bolo štvrté najvyššie číslo v rámci barcelonského mužstva. Lepšie sa darilo už len trojici Juan Carlos Navarro, Erazem Lorbek a Ricky Rubio. Pracovitý center hral výborne v semifinále proti CSKA Moskva (64:54) a s 11 bodmi sa stal najlepším strelcom katalánskeho tímu.

„Odohrali sme skvelý zápas. Bolo nám jasné, že zvíťaziť nad CSKA bude náročné, no rýchlo sme si vytvorili náskok a viedli sme až do konca. Naša obrana bola vynikajúca a vďaka nej sme prešli do finále,“ povedal Fran Vazquez po semifinálovej výh­re.

Vo finále proti Olympiakosu Pireus zmenil kouč Xavi Pascual zloženie základnej päťky, keďže grécky tím mal pod košom Sofoklisa Schortsanitisa. Vazquez však opäť začínal na lavičke, pretože šancu dostal jeho senegalský spoluhráč Boniface Ndong. Ten si však spravil v úvodných minútach dve osobné chyby, a tak išiel na palubovku Fran Vazquez.

Hneď v prvom obrannom zákroku zablokoval pod košom Schortsanitisa a neskôr pridal ešte ďalšie tri bloky. Celkovo zaznamenal 6 bodov, 2 doskoky, 2 asistencie a 4 zablokované strely. Aj vďaka tomuto príspevku zvíťazila Barcelona 86:68 a radovala sa euroligového titulu.

„Tvrdo sme pracovali, aby sme toto dosiahli. Zaslúžili sme si vyhrať euroligový titul. Toto je jeden z najkrajších momentov v mojej kariére, ak nie najkrajší. Už sa neviem dočkať, ako tento titul oslávim so svojou rodinou, ktorá ma v hľadisku po celý čas podporovala. Znova sa ukázalo, že kľúčom k víťazstvu je obrana. My sme bránili výborne a zastavili sme Schortsanitisa,“ skonštatoval Vazquez.

Finálový zápas v Paríži sa konal 9. mája 2010. Vo štvrtok 7. mája 2020, teda takmer presne po desiatich rokoch Fran Vazquez oznámil, že vo veku 37 rokov končí svoju hráčsku kariéru. Hoci od roku 2016 neodohral v Eurolige ani jeden zápas, lúči sa ako najlepší blokár v dejinách európskeho pohára číslo jeden. V 254 zápasoch za kluby Unicaja Malaga a FC Barcelona nazbieral 249 blokov.

V roku 2005 ho z 11. miesta draftoval do NBA klub Orlando Magic, no Vazquez napokon za oceán nikdy neodišiel a celé kariéru odohral v Španielsku.

„Považujem sa za privilegovaného, keďže som v ACB lige mohol odohrať 19 sezón a navyše som mohol byť členom španielskeho národného tímu. Ani v najlepšom sne by sa mi neprisnilo, že dosiahnem takéto úspechy. V každom klube, v ktorom som hral, som bol šťastný. Myslím si, že je čas povedať zbohom,“ uviedol 209 cm vysoký basketbalista, ktorý posledné sezóny odohral v Zaragoze.

Najlepšie roky však bez debaty prežil v katalánskom veľkoklube FC Barcelona. „Strávil som v Barcelone šesť neuveriteľných sezón. Dokázali sme toho veľa, ale finálový triumf z Paríža čnie nad všetkým ostatným. Hrali sme proti najlepším klubom v Európe, proti najlepším hráčom ako Spanoulis či Diamantidis. Víťazstvo v Eurolige bolo jednoznačne najväčší úspech,“ poznamenal Fran Vazquez.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.