Talentovaní mladíci nosili na drese prosciutto, teraz sa chcú obaja dostať do NBA

Publikované: 05.05.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: victorialibertas.it

Paul Eboua, Ario Costa, Henri Drell (Foto: victorialibertas.it)

Victoria Libertas je tradičný taliansky klub, ktorý sídli v prímorskom meste Pesaro. Aj v jeho prípade však platí, že minulosť je výrazne pozitívnejšia ako prítomnosť. Od roku 2012 sa totiž Pesaro umiestnilo v lige najlepšie na 12. mieste, čo miestnych priaznivcov určite neteší.

Fanúšikovia Pesara zažívali najlepšie časy na prelome 80. a 90. rokov, keď ich miláčikovia získali dva majstrovské tituly a dvakrát sa im podarilo triumfovať v národnom pohári.

Pri všetkých týchto úspechoch bol aj Ario Costa, skvelý pivotman, ktorý navyše v tých časoch patril k dôležitým hráčom talianskeho národného tímu. Od roku 2013 je Ario Costa prezidentom klubu z Pesara, ale keďže nemá také finančné možnosti ako najlepšie talianske mužstvá, musí hľadať iné možnosti.

Minulé leto priviedol do klubu dvojicu talentovaných mladíkov, ktorým dal šancu ukázať sa v silnej súťaži. Tím Victoria Libertas, vystupujúci v tejto sezóne pod sponzorským menom Carpegna Prosciutto Basket Pesaro, získal dvoch šikovných basketbalistov, ktorí hrajú zhodne na pozícii číslo tri, no každý z nich post small forwarda na palubovke interpretuje inak.

Kamerunčan Paul Eboua (203 cm) sa viac tlačí pod kôš, a preto zvykne hrávať aj ako štvorka. Estónec Henri Drell (204 cm) je zas výborný strelec, a tak je niekedy využívaný aj ako dvojka.

„Som veľmi šťastný, že sme získali Paula a Henriho, pre náš tím je to dôležitá správa. V prípade oboch platí, že sú to zaujímaví hráči. Pevne dúfam, že si ich Pesaro získa svojou vášňou a že na toto mesto budú spomínať ešte dlho po konci kariéry,“ skonštatoval v auguste 2019 Ario Costa, ktorý oboch mladíkov predstavil na tlačovej konferencii.

Príchod kamerunsko-estónskej dvojice sa síce nepremietol do tímových víťazstiev (Pesaro malo pred prerušením súťaže najhoršiu bilanciu 1–19), no obaja hráči ukázali svoje schopnosti a upútali budúcich záujemcov.

Tí by mali byť z NBA, keďže Eboua aj Drell sa prihlásili na tohtoročný draft do najkvalitnejšej súťaže sveta. Obaja šikovní basketbalisti, ktorí prednedávnom oslávili 20. narodeniny, by sa sem chceli dostať.

„Môj cieľ je hrať na najvyššej úrovni v Európe alebo v NBA. Bolo by skvelé, ak by ma draftovali, ale moja priorita je byť na palubovke. Nechcel by som byť len do počtu. To je motto, ktorým sa riadim počas celej doterajšej kariéry. Naozaj verím, že to môžem dokázať,“ povedal Henri Drell, ktorý prišiel do Pesara z nemeckého Bambergu.

Estónec je na Apeninskom polostrove nováčik, na druhej strane Paul Eboua sa tu už cíti ako doma. Do Talianska prišiel ako 15-ročný, keď si ho všimli skauti rímskeho klubu Stella Azzurra, ktorý sa špecializuje na rozvoj mladých talentovaných basketbalistov. Po odchode z „Modrej hviezdy“ si Eboua zahral druhú ligu za Roseto a minulé leto prišiel do Pesara.

„Cítim, že to je pre mňa správny moment. Minulý rok som sa napokon z draftu odhlásil, ale teraz som presvedčený, že sa mi podarí dostať sa do NBA,“ uviedol Paul Eboua na margo najbližšieho výberu.

Väčšiu šancu dostať sa do zámorskej ligy má práve Eboua, ktorý má atletickú postavu vhodnú do NBA.

„Asi najviac ma inšpiroval Pascal Siakam, ktorý je na tom z fyzického hľadiska podobne ako ja. Aj v mojom prípade však platí, že sa musím zlepšiť v streľbe z väčších vzdialeností. No a potom je tu Kawhi Leonard. Jeho veľmi obdivujem kvôli tomu, že dokáže ovplyvniť diania na oboch koncoch palubovky,“ skonštatoval kamerunský basketbalista.

Výhodou Henriho Drella je zas výborná ruka a nadpriemerné basketbalové IQ. Rodák z Tallinnu by sa chcel stať druhým Estóncom, ktorý si zahrá v NBA. Ako jediný to doteraz dokázal Martin Müürsepp.

„Keď sa prihlásite na draft do NBA, vaše meno spozná celý svet. Zároveň vám to ukáže realistické možnosti na vstup do ligy. Ak by som sa neprihlásil, nemohol by som odcestovať za oceán a trénovať s miestnymi klubmi. Považoval som to teda za nutnosť,“ poznamenal Henri Drell.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.