Mičuda očakáva pokles kvality, v SBL by však nemal nikto skončiť

Autor: TASR

Iskra Svit vs. Inter Bratislava, Goran Bulatovič (10) (Foto: Daniel Faix)

Slovenskú basketbalovú ligu (SBL) čaká po návrate do štandardného režimu po skončení pandémie koronavírusu náročné obdobie.

Kluby aktuálne riešia finančné ťažkosti, no napriek tomu hlásia pripravenosť začať prípravu pre budúcu sezónu. Riaditeľ mužskej najvyššej basketbalovej súťaže Peter Mičuda dúfa, že sa úroveň ligy podarí zachovať, hoci sa očakáva pokles kvality. Verí, že kluby nájdu riešenie pri ďalšej činnosti aj v zapracovaní mladých hráčov do kádrov.

SBL sa v marci skončila predčasne bez vyhlásenia víťaza ročníka. Družstvá súťaže tvrdo zasiahol najmä fakt, že sa neodohrala divácky atraktívna play off. „Z komunikácie s klubmi vyplýva, že sa dostávajú do existenčných problémov. Nemajú ako plniť svoje záväzky voči partnerom a sponzorom. Po predčasnom ukončení sezóny kluby momentálne netrénujú, riešia finančné záležitosti. Snažia sa vyrovnať záväzky za uplynulú sezónu voči hráčom, trénerom i SBL,“ informoval TASR o situácii v mužskom basketbalovom hnutí Peter Mičuda.

Čaká sa na povolenie trénovať

Napriek výrazným problémom klubov sa zatiaľ neobjavila informácia, že by niektorý účastník súťaže neplánoval nastúpiť do ďalšieho ročníka. „Podľa informácií, ktoré máme, všetky kluby sú pripravené začať prípravu na ďalšiu sezónu. Momentálne sa čaká na povolenie trénovať v halách,“ prezradil riaditeľ SBL.

Klubom sa momentálne veľmi ťažko skladajú kádre na budúcu sezónu a dôvodom nie je len rozpočet. Tímy SBL tradične stavali svoju hru na legionároch, no pri stále platných cestovných obmedzeniach je s nimi aktuálne náročné až nemožné podpisovať nové kontrakty. Navyše, na najväčšom basketbalovom trhu v USA sa sezóna ešte oficiálne neskončila. NBA plánuje sezónu dokončiť, čo môže ovplyvniť aj letné ligy a posunúť prestupové obdobie až niekam na jeseň. Preto nie je vôbec isté, či SBL odštartuje v tradičnom termíne začiatkom októbra. „Všetko závisí od toho, ako sa podarí tímom dohodnúť nové kontrakty s hráčmi i partnermi. Otázkou je, ako dlho ešte budú aj uzatvorené hranice, a či sa budú dať podpisovať zmluvy s legionármi. Od toho závisí, či sa budeme rozprávať o dodržaní termínov a v októbri odštartujeme novú sezónu.“

Jednou z možností budúceho vývoja slovenskej najvyššej súťaže je aj jej amaterizácia, no riaditeľ SBL dúfa, že sa tak nestane. „Všetko závisí od komunikácie medzi klubmi. Je tu možnosť, že do ich radov bude zaradených viac hráčov, ktorých prímárnou činnosťou nebude šport a hrať budú popri práci. V takom prípade tu je eventualita, že obmedzíme zápasy v priebehu týždňa. No dúfam, že budú môcť prísť aj zahraniční hráči. Ďalšou variantou je, že kluby viac zapracujú do mužstva mladých slovenských hráčov, čo basketbalová verejnosť dlhodobejšie žiada. Otázka, aká bude kvalita ligy, je zásadná. V tejto chvíli to nevieme odhadnúť. Nevieme, akých hráčov si kluby budú môcť dovoliť. Vo všeobecnosti sa očakáva pokles, ale nebuďme zlým prorokom. Počkajme si na obdobie, kedy budú môcť kluby trénovať aj v halách a na doplnenie kádrov.“

Nevedia, či sa kluby prihlásia do konca júna

SBL sa snaží klubom pomôcť. Pre splnenie podmienok na pokračovanie v súťaži im poskytne maximálne množstvo času.

„Všeobecne platia pravidlá, že kluby sú povinné vyrovnať svoje záväzky na sezónu, no niektoré termíny splátok sa už po rozhodnutí výkonného výboru Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) odložili. Dátum, do ktorého sa kluby musia prihlásiť do ďalšieho ročníka SBL, zatiaľ platí. Je ním koniec júna, hoci nie som si istý, či termín bude dostatočný na to, aby sme vedeli, ako to bude ďalej, preto sa pravdepodobne bude posúvať. Stále je to pre nás najpodstatnejší termín, v tom čase sa rozhodne, akým spôsobom budeme pokračovať. Uvidíme, koľko tímov sa do ligy prihlási,“ povedal pre TASR Peter Mičuda.

 
TASR Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK