Jendrichovský: Získať 40- až 50-tisíc eur na sezónu bude ťažké

Publikované: 04.05.2020 Autor: Patrik Fotta Foto: Laco Duračka

YOUNG ANGELS Košice (Foto: Laco Duračka)

Najvyššiu ženskú basketbalovú súťaž hralo v sezóne 2019/20 len šesť družstiev, pričom na amatérskej báze fungovali až štyri tímy. Okrem Piešťan a Ružomberka, ktoré si mohli dovoliť hráčky s profesionálnymi zmluvami, sa ostatné celky museli kvôli nižším rozpočtom pri stavbe kádrov uskromniť.

Inak to nebolo ani v Young Angels Košice, ktoré sa spoliehali na mladé slovenské hráčky so štipendiami. Le­gionárky hrali v košickom tíme zadarmo. V nas­ledujúcej sezóne, ktorá bude poznačená koronakrízou, sa však tímy budú musieť vyrovnať s finančnými ťažkosťami.

Legionárky mali vďaka dobrým vzťahom

Zatiaľ sa nedá predpovedať, či aktuálna situácia nebude mať vážny dopad na fungovanie niektorých extraligových klubov.

„Kríza zatiaľ trvá necelé dva mesiace a je len veľmi ťažké predstaviť si, aký bude mať dopad na jednotlivé tímy. Nikto nevie, aká bude situácia so samosprávami, odkiaľ prichádza jedna časť financovania. Dnes môžu povedať, že sú na ďalšiu sezónu pripravené len kluby, ktoré majú za sebou stopercentné súkromné financovanie alebo bohatého sponzora. My ostatní nemôžeme ani zďaleka tušiť ako bude vyzerať ďalšia sezóna,“ povedal generálny manažér Young Angels Košice Daniel Jendrichovský.

Viacerým klubom v mužskej extralige hrozia amatérske podmienky. Ženské tímy sa s nimi boria už dlhšie.

„Okrem Ružomberka a Piešťan v ženskej extralige fungujú ostatné tímy na amatérskej báze. My sami sme fungovali na štipendiách pre mladé hráčky, ktoré si možno v budúcej sezóne už ani nebudeme môcť dovoliť. To, že sme mali k dispozícii zahraničné hráčky, bol len dôsledok našich dobrých vzťahov z minulosti. Určite sa na tom ale nedá postaviť dlhodobé fungovanie. Viem si ale predstaviť, žeby sme mohli získať v rámci stáže americké hráčky za málo peňazí,“ uviedol Jendrichovský.

Liga musí zvoľniť podmienky, ak sa chce rozšíriť

Minimálny rozpočet na sezónu, ktorý by pokryl najnevyhnutnejšie výdavky, sa pohybuje v rozmedzí 40– až 50-tisíc eur.

„Z toho je potrebné financovať haly, cestovanie a poplatky na rozhodcov. To je suma, ktorú bude dosť ťažké získať. V tom nie sú zahrnuté platy hráčkam a trénerom,“ skonštatoval Jendrichovský.

Extraliga žien mala len šesť účastníkov a v prípade, žeby sa niektoré družstvo do nasledujúcej sezóny neprihlásilo, bolo by na mieste zamyslieť sa nad zmenou formátu súťaže.

„My sme už minulý rok mali snahu baviť sa o rozšírení súťaže, do ktorej by mohli vstúpiť niektoré prvoligové družstvá. Viacerí sa tomu bránili z dôvodu technického zabezpečenia aj čo sa týka hál. Myslím si, žeby bolo dobré upustiť v extralige od niektorých podmienok, aby mohlo hrať viac tímov. Osobne si myslím, že koronakríza výrazne postihne náš šport.“

Mládežnícke súťaže chcú dohrať v lete

Klubom by v aktuálnej situácii pomohla väčšia miera flexibility v zákone o športe.

„Myslím si, že je to nutné, pretože tento rok sa peniaze, ktoré boli určené na reprezentáciu, čerpať nebudú. Ak bude aspoň trochu fungovať zdravý rozum, tieto peniaze by sa mali použiť na aspoň nejaké udržanie úrovne športu. Ide najmä o platy trénerov a podpora mládežníckych súťaží.“

Ešte pred krízou bola pre Košičanky jednou z hlavných priorít rekonštrukcia haly, ktorá sa však teraz odkladá na neurčito.

„Priznám sa, že nemám žiadne informácie v akom stave je rekonštrukcia haly, ale nemyslím si, že sa tam čokoľvek robí. Je to obrovská škoda, ale nemyslím si, že to v dnešnej dobe môže niekto mestu vyčítať. Oni musia v prvom rade bojovať s krízou a myslím si, že v najbližšej dobe nebude hala prioritou.“

Košické basketbalistky s výnimkou A-mužstva začínajú od pondelka so skupinovými tréningmi.

„Cieľom je pripraviť všetky družstvá na mládežnícke majstrovstvá republiky, ktoré, pevne verím, sa v priebehu júla a augusta podarí dohrať. Trénovať budeme vonku za dodržania všetkých pravidiel, ktoré sú s tým spojené,“ povedal Jendrichovský.

 
Korzár Autorské práva Korzár a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Korzár a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia