Komentár: Jordan a slabšia konkurencia je pekný blud pre ignorantov

Publikované: 03.05.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Reggie Miller a Michael Jordan

Prebiehajúci dokument The Last Dance o Michaelovi Jordanovi a jeho Chicagu Bulls vyvoláva množstvo otázok. Najmä pre mladšiu generáciu, ktorá nezažila zápasy legendárnej dvadsaťtrojky.

Pravda je, že v dnešnej NBA je množstvo úžasných hviezd na čele s LeBronom Jamesom, Kawhim Leonardom, Kevinom Durantom, Stephom Currym či Jamesom Hardenom. Doba sa zmenila, s tým aj pravidlá, atletickosť a príprava hráčov. Vždy je preto náročné porovnávať generácie. Basketbal sa neskutočne zmenil, rovnako ako ostatné športy.

Je však zlé, ak sa znevažuje jedinečnosť a unikátnosť najlepšieho basketbalistu histórie, okolo ktorého hralo množstvo ďalších členov Siene Slávy. Stačí sa pozrieť na barcelonský Dream Team 1992, kedy bolo v zostave ďalších desať „hall of famerov“. A to sa ďalší medzi vyvolených nedostali.

Pri každom titule to mal Jordan ťažké a musel si vydobyť svoje postavenie. Aj jeho na začiatku kariéry zrážali lepšie tímy, s ktorými sa stretával. O Bostone Celtics 1986 vedených fenomenálnym Larrym Birdom sa hovorí dodnes ako o možno najlepšej zostave histórie. Rovnako aj o „showtime Lakers“ s najlepším strelcom histórie NBA Kareemom Abdulom-Jabbarom a najlepším rozohrávačom Magicom Johnsonom.

Na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov k tomu pribudli Bad Boys z Detroitu. Zostava okolo skvelých rozohrávačov Isiaha Thomasa s Joeom Dumarsom a fantastického obrancu či doskakovača Dennisa Rodmana „šikanovala“ protihráčov a tvrdými zákrokmi zrážala všetkých na zem. Jordan musel tvrdo bojovať, aby „bitkárov“ z mesta motorov pokoril.

Pravdou je, že podobne ako dlhé roky v nedávnej minulosti bola väčšia kvalita v Západnej konferencii, ale aj na Východe vždy bojovalo s Chicagom viacero tvrdých oponentov.

Bol to New York s legendárnym pivotom Patrickom Ewingom, ktorý mal pri sebe jedného z najlepších „prihrávačov“ v histórii Marka Jacksona, tvrďáka Charlesa Oakleyho a neskôr výborného obrancu Johna Starksa. Knicks využili neprítomnosť Jordana, keď to dotiahli v roku 1994 až do sedemzápasového finále proti Houstonu. V 1992 pritlačili Bulls až na hranu, keď ich Chicago zdolalo len tesne 4:3 na zápasy.

Kvalitu mala aj dobre poskladaná zostava Clevelandu, kde bol veľký podkošový talent Brad Daugherty, ktorého kariéra žiaľ skončila už v 28 pre veľké problémy s chrbtom. Ten tvoril duo s atletickým krídlom Larrym Nanceom, ktorého kariérny priemer bodov sa pohybovali medzi 17 až 22 bodmi a 8 doskokmi. Z rozohrávky ich kryl ostrieľaný Mark Price.

Podobnú podkošovú silu malo aj Charlotte Hornets s Larrym Johnsonom a členom Siene Slávy Alonzom Mournignom. Tých dopĺňal výborný strelec Dell Curry (otec Stepha) či drobný rozohrávač Muggsy Bouges, ktorý si zahral aj v slávnom filme Space Jam.

V Atlante bol stále hviezdny Dominique Wilkins, ktorý dával priemerne medzi 26 až 29 bodov na zápas. V deväťdesiatych rokoch podávali výborné výkony aj podkošoví hráči ako Derrick Coleman v New Jersey či Philadelphii alebo Vin Baker v Milwaukee.

Ešte väčšia kvalita sa objavila na východe po Jordanovom návrate po jeden a pol ročnej pauze. Či už Orlando so Shaqom O'Nealom, atletickým kúzelníkom Pennym Hardawayom, strelcom Nickom Andersonom alebo niekdajším Jordanovým spoluhráčom Horacom Grantom. Magic to potvrdili finále v roku 1995, kedy vyradili v play-off Bulls s vracajúcim sa Jordanom.

Silu malo aj Miami s Mourningom a olympijskými víťazom z Atlanty 1996 Timom Hardawayom. Kvalitu stále mali aj Knicks. Do popredia sa tlačil Washington Bullets s vychádzajúcimi hviezdami Chrisom Webberom s Juwanom Howardom. A v neposlednom rade netreba zabúdať na Indianu so skvelým strelcom Reggiem Millerom, holandským pivotom Rikom Smitsom, strelcom Chrisom Mullinom a ďalšími. Podobne ako Knicks 1992 Pacers zatlačili Bulls 1998 do siedmeho zápasu.

O schopnostiach tímov zo Západnej konferencie sa vôbec nemusíme baviť. V deväťdesiatych rokoch mala podobne vysokú kvalitu ako dnes. Na začiatku boli stále Lakers s Magicom Johnsonom, Portland s výborným Clydom Drexlerom, ktorého považovali za druhého najlepšieho hráča po Jordanovi, alebo krídelníkom Cliffordom Robinsonom či rozohrávačom Terrym Porterom.

Skvelý bol Phoenix Suns s možno najnedocenenejšou hviezdou histórie Charlesom Barkleym. Fenomenálny doskakovač a mašina na body dominovala na oboch stranách palubovky. Svoju kvalitu ukázal sir Charles v 1992, keď bol najlepším strelcom barcelonského Dream Teamu. Vo Phoenixe ho dopĺňal výborný rozohrávač Kevin Johnson či strelec Dan Majerle.

Fantastickú zostavu mal Houston Rockets s jedným z najlepších pivotov histórie Hakeeom Olajuwonom. Texaskému klubu sa ako jedinému podarilo prerušiť hegemóniu Bulls. Olajuwona dopĺňal spomínaný Drexler či muž veľkých momentov Robert Horry. Titul s Houstonom má aj jediný Slovák v NBA Richard Petruška.

V najlepšej sezóne Bulls v roku 1996, kedy sa o ich zostave hovorí ako o najsilnejšej v histórii, Jordana a spol pritlačili vo finále basketbalisti Seattlu. Tých viedol na rozohrávke buldog Gary Payton so superatletickým Shawnom Kempom.

V ďalších dvoch rokoch ich zas trápilo asi najlepšie pick'n'roll duo v histórii NBA Karl Malone – John Stockton a ich Utah Jazz. Obaja patria na svojich postoch medzi to najlepšie, čo basketbal vo svojej histórii ponúkol.

V zostavách klubov boli aj ďalší skvelí hráči, ktorí sa zaradili medzi najlepších histórie. Či už Admirál David Robinson v San Antoniu, fantastický obranca Dikembe Mutombo v Denveri, alebo postupne množstvo vychádzajúci hviezd ako Allen Iverson vo Philadelphii, Grant Hill v Detroite, Latrell Sprewell v Golden State, Allan Houston v New Yorku.

Celkovo mali deväťdesiate roky svoju nespochybniteľnú kvalitu a veľkosť Michaela Jordana bola v tom, že so svojimi Bulls nakoniec zlomil odpor takmer každého súpera.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK